Marek Napiórkowski - String Theory(2022) | Blues/Jazz |
"String Theory" to kolejna kompozycja Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego.
Utwór to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą, sekcję rytmiczną oraz orkiestrę AUKSO. Suita została skomponowana w czasie pierwszego lockdownu na specjalne zamówienie festiwalu Auksodrone i choć każda z jej części jest bardzo zróżnicowana, to łączą się one w kompleksową całość, w której klasyczne brzmienie orkiestry przenika się z brzmieniem gitary elektrycznej.
Marek Napiórkowski w każdym swoim projektem szuka nowych wyzwań brzmieniowych. Przy płycie "Hipokamp" sięgnął po elektroniczne brzmienia, przy płycie "Up!" po instrumenty dęte drewniane, przy "Celuloidzie" i "Wolno" wykorzystał wyłącznie instrumenty akustyczne. Brzmieniowym sercem płyty "String Theory" jest orkiestra smyczkowa, która nie jest tłem do gitarowych improwizacji, ale równoprawnym partnerem, gdyż kompozycje od początku były tworzone na ten unikatowy i rzadko spotykany skład. Za orkiestrację odpowiada nagradzany nagrodami Fryderyk, wybitny aranżer Nikola Kołodziejczyk. Już na etapie kompozycji Napiórkowskiemu towarzyszyła myśl, by stworzyć niespotykane uprzednio w jego muzyce rozwiązania harmoniczno- melodyczne. Efektem jest pełna kolorów, oryginalnie i intrygująco brzmiąca muzyka.
W nagraniu płyty "String Theory", zrealizowanym w 2021 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia, wzięli udział: Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą maestro Marka Mosia, kontrabasista Max Mucha i perkusista Michał Bryndal.
"Projekt "String Theory" to ziszczenie mojego muzycznego marzenia; pragnienia, by stworzyć muzykę łączącą świat jazzowych improwizacji z pięknym brzmieniem instrumentów smyczkowych. Od początku myśląc o projekcie, chciałem stworzyć muzykę, w której orkiestra smyczkowa nie jest elementem dodanym do naszych jazzowych harców, ale jest równorzędnym partnerem, zarówno koncepcyjnie, jak i sonorystycznie. Ogromną przyjemność sprawia mi muzykowanie z orkiestrą smyczkową i moim trio. Tytułowa teoria strun mówi m. in. o tym, że materia składa się z drgań, czyli wibracji. W muzyce, którą wspólnie wykonujemy wibrują nie tylko liczne struny, ale także serca muzyków i, w co mocno wierzę, także serca słuchaczy nie pozostaną odporne na inspirujące drgania".
– Marek Napiórkowski
Premierowy występ odbył się 7 listopada 2020 w ramach festiwalu Auksodrone, transmitowanego online na kanałach youtube, facebook oraz w Programie II Polskiego Radia.
Lista utworów:
1. Zazi
2. Heartstrings
3. Matt
4. One String
5. Blurry Memories
6. Del blu
7. Hologram
Płyta String Theory będzie udostępniona 21 listopada 2022 (data premiery w Polsce).
Aby śledzić najświeższe komunikaty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.
O płycie można napisać znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Żeby zobaczyć ile należy zapłacić za płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
String Theory można znaleźć tutaj. Wszystkie sklepy sprzedające ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?".
Aby przeglądnąć świeże wiadomości należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Aby tego dokonać należy przyporządkować konkretną ocenę w skali od 1 do 5, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty String Theory nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Twórcą płyty jest Marek Napiórkowski. Żeby sprawdzić listę płyt tego twórcy należy udać się do pola "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.
Płyta ma być wydana przez firmę Agora S.A.. Żeby zobaczyć jakie inne płyty zostały wydane przez tę firmę należy skorzystać z ego odnośnika lub udać się do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę wydawcy.
Aby tego dokonać należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik umieszczony jest nad polem "Informacje". Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.
Komentarze