sobota, 28 stycznia

Oznaczenie treści
 

Marek Napiórkowski - String Theory

(2022)
Blues/Jazz

Obserwuj premierę
Ocena:


Marek Napiórkowski - String Theory

Data premiery

poniedziałek
21.11.2022
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Blues/Jazz
Ranking:
670   2685

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

"String Theory" to kolejna kompozycja Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego.
Utwór to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą, sekcję rytmiczną oraz orkiestrę AUKSO. Suita została skomponowana w czasie pierwszego lockdownu na specjalne zamówienie festiwalu Auksodrone i choć każda z jej części jest bardzo zróżnicowana, to łączą się one w kompleksową całość, w której klasyczne brzmienie orkiestry przenika się z brzmieniem gitary elektrycznej.
Marek Napiórkowski w każdym swoim projektem szuka nowych wyzwań brzmieniowych. Przy płycie "Hipokamp" sięgnął po elektroniczne brzmienia, przy płycie "Up!" po instrumenty dęte drewniane, przy "Celuloidzie" i "Wolno" wykorzystał wyłącznie instrumenty akustyczne. Brzmieniowym sercem płyty "String Theory" jest orkiestra smyczkowa, która nie jest tłem do gitarowych improwizacji, ale równoprawnym partnerem, gdyż kompozycje od początku były tworzone na ten unikatowy i rzadko spotykany skład. Za orkiestrację odpowiada nagradzany nagrodami Fryderyk, wybitny aranżer Nikola Kołodziejczyk. Już na etapie kompozycji Napiórkowskiemu towarzyszyła myśl, by stworzyć niespotykane uprzednio w jego muzyce rozwiązania harmoniczno- melodyczne. Efektem jest pełna kolorów, oryginalnie i intrygująco brzmiąca muzyka.
W nagraniu płyty "String Theory", zrealizowanym w 2021 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia, wzięli udział: Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą maestro Marka Mosia, kontrabasista Max Mucha i perkusista Michał Bryndal.

"Projekt "String Theory" to ziszczenie mojego muzycznego marzenia; pragnienia, by stworzyć muzykę łączącą świat jazzowych improwizacji z pięknym brzmieniem instrumentów smyczkowych. Od początku myśląc o projekcie, chciałem stworzyć muzykę, w której orkiestra smyczkowa nie jest elementem dodanym do naszych jazzowych harców, ale jest równorzędnym partnerem, zarówno koncepcyjnie, jak i sonorystycznie. Ogromną przyjemność sprawia mi muzykowanie z orkiestrą smyczkową i moim trio. Tytułowa teoria strun mówi m. in. o tym, że materia składa się z drgań, czyli wibracji. W muzyce, którą wspólnie wykonujemy wibrują nie tylko liczne struny, ale także serca muzyków i, w co mocno wierzę, także serca słuchaczy nie pozostaną odporne na inspirujące drgania".
– Marek Napiórkowski

Premierowy występ odbył się 7 listopada 2020 w ramach festiwalu Auksodrone, transmitowanego online na kanałach youtube, facebook oraz w Programie II Polskiego Radia.

Lista utworów:
1. Zazi
2. Heartstrings
3. Matt
4. One String
5. Blurry Memories
6. Del blu
7. HologramTworzenie nowej recenzji


Ocena:

Zalety:
Wady:

Oznaczenie treści
Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Marek Napiórkowski - String Theory? Kiedy wychodzi Marek Napiórkowski - String Theory?
Data wydania płyty zaplanowana została na 21.11.2022. Nowa płyta Marek Napiórkowski z 2022 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2022 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Marek Napiórkowski - String Theory data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 21 listopada 2022, poniedziałek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie