Krzysztof Monastyrski - Barcelona. W blasku Sagrady, w cieniu pam(2024) | Podróże |
Barcelona. W blasku Sagrady, w cieniu palm
Barcelona – miasto, w którym nadmorskie promenady, fantastyczna architektura i nieujarzmiona przyroda tworzą trio idealne. Krzysztof Monastyrski zaprasza w podróż po swojej Barcelonie, otrząsając ją z mitów i przesądów. Przez uliczki usiane urzekającymi els panots prowadzi nas w głąb katalońskiej mentalności, podczas gdy nad głowami górują cuda architektury Gaudíego. Ukazuje absurdy codziennego życia i jednocześnie się nim zachwyca, zapraszając na niekończące się fiesty, rower wzdłuż majestatycznej dzielnicy Eixample i lenistwo na rajskich plażach dla miejscowych. Podpowiada także, jak zrobić najlepszą paellę, w czym tkwi tajemnica sernika baskijskiego i kiedy można liczyć na tradycyjne turrony od pieńka Cagatió.
Jedna z najbardziej spektakularnych tradycji katalońskich to castellers, czyli wieże z ludzi. Najwyższe konstrukcje składają się aż z 8–10 pięter i mają wysokość kilkunastu metrów. Wieże budują profesjonalne drużyny, a uczestnicy są obowiązkowo w kaskach. Proces i efekt robią spektakularne wrażenie. Najpierw powstaje pinya, czyli podstawa wieży, którą tworzy trzon silnych mężczyzn. Pierwsze poziomy powstają powoli i ostrożnie, muszą być solidne, aby można było kontynuować. Gdy wszystko jest w porządku, zaczyna grać tradycyjna muzyka Toc de Castells, a wśród widzów zapada cisza. Następuje wtedy drugi etap. Górne piętra powstają tak szybko, jak to możliwe, aby jak najkrócej obciążać dolne, na których spoczywa większość ciężaru. Na czubek wspina się najmłodszy i najmniejszy uczestnik, po czym unosi rękę na znak triumfu. Wieżę uznaje się za udaną tylko, gdy wszystkie piętra zostaną rozmontowane bezpiecznie przy wiwatach tłumu.
Krzysztof Monastyrski– poznańska pyra, która w 2021 roku zdecydowała się zamieszkać w mieście palm, słońca i Gaudíego. Uwielbia barcelońskie kamienice i odkrywanie tajemnic miasta. Zgłębia unikalną kulturę katalońską, bogatą historię Barcelony oraz śródziemnomorską kuchnię. Wciąż poszukuje swoich ulubionych tapas. O licznych przygodach i magicznej atmosferze opowiada na Instagramie: @monarek_bcn.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Książka pojawi się 11 września 2024 (data premiery w Polsce).
Aby dostawać najświeższe komunikaty o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Zmiany można zobaczyć na stronie "Aktualności" lub otrzymać powiadomienie we wiadomości e-mail.
O książce można donieść znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
W celu dowiedzenia się ile należy zapłacić za książkę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Książkę można dostać tutaj. Produkt można znaleźć w sklepach znajdujących się w zakładce "Gdzie kupić?".
Aby przeglądać świeże doniesienia należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Żeby to zrobić trzeba wybrać odpowiednią ocenę w skali 1-5, a następnie zatwierdzić wybór kliknięciem. Swój głos mogą oddać jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera książki Barcelona. W blasku Sagrady, w cieniu pam nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Twórcą książki jest Krzysztof Monastyrski. Aby zobaczyć listę utworów napisanych przez tego autora kliknij w jego nazwisko w polu "Informacje" lub kliknij utaj.
Wydawcą książki jest Pascal. Kliknięcie w nazwę wydawnictwa wyświetli listę innych książek przez nie wydanych. Z funkcji tej można skorzystać w polu "Informacje".
Żeby zgłosić korektę należy kliknąć tutaj i wysłać wypełniony formularz. Poprawić można nieprawidłowe daty, opisy, okładki oraz dodać nowe trailery.
Komentarze