Jakub Józef Orliński, Il Pomo d'Oro - Facce d'Amore(2019) | Klasyka |
"Facce d'amore" (Oblicza miłości) to drugi album solowy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego.
Jego debiut z 2018 roku "Anima Sacra" poruszył dziennikarzy magazynu Gramophone tak bardzo, że określili go "Głosem z wielką przyszłością", zaś The Sunday Times wychwalał "nieziemskie piękno tonu Orlińskiego, jego perłową koloraturę i fantastyczną kontrolę oddechu", dodając jednocześnie, że "ma zaledwie 28 lat, ale jest to szczególny głos, który warto śledzić".
Album przynosi zmianę z obszaru sakralnego na osobisty i pełen pasji. Urodzony w Polsce, zaś wyszkolony w Nowym Jorku śpiewak wyjaśnia: "Na "Anima Sacra" zależało mi, aby słuchacze przeszli duchową podróż przez program w całości bazujący na muzyce sakralnej XVIII wieku. Myśl przewodnia "Facce d'amore" jest nieco odmienna".
Program – na który składa się również imponująca liczba ośmiu nagrań światowych premier – zawiera "arie operowe, które opowiadają historię poprzez pokazanie muzycznego obrazu męskiego kochanka w epoce baroku". Koncentrują się na zupełnie różnych aspektach miłości – nie tylko jej pozytywnej stronie, takiej jak radość z odwzajemnionej miłości, ale także tej, gdzie podmioty stają się pochłonięte przez gniew czy nawet szaleństwo. "
Album, który obejmuje 85 lat z okresu baroku, zawiera arie tak wielkich postaci, jak Haendel, Cavalli czy Alessandro Scarlatti, ale również kompozytorów, których nazwiska odzyskały znaczenie dopiero na przestrzeni ostatnich dekad, a więc Bononcini, Conti, czy Hasse (który napisał wirtuozowską "Sempre a si vaghi rai" – jedną ze światowych premier tego albumu – dla legendarnego kastrata Farinelliego) oraz stosunkowo nieznane nazwiska, jak Orlandini, Predieri, czy Matteis. Tak, jak przy "Anima Sacra", bass baryton Yannis François doradzał w kwestii koncepcji i układu programu do "Facce d'amore", podczas gdy partnerzy wykonawczy Orlińskiego, to znów instrumentaliści Il Pomo d'Oro oraz dyrygent Maxin Emelyanychev.
Lista utworów:
1. Francesco Cavalli: La Calisto (Venezia, 1651) : Act II, scene 1: Endimione: Erme e solinghe cime... Lucidissima face
2. Giovanni Antonio Boretti: Eliogabalo (Venezia, 1669) : Act III, scene 5: Eliogabalo: Chi scherza con Amor *
Giovanni Antonio Boretti: Claudio Cesare (Venezia, 1672) : Act II, scene 1
3. Sinfonia *
4. Claudio: Crudo amor non hai pietà *
5. Giovanni Bononcini: La Nemica d'Amore fatta amante, Prima Parte (Roma, 1693) : Sinfonia
6. Giovanni Bononcini : La Costanza non gradita nel doppio amore d'Aminta (Roma, 1694) : Aminta: Infelice mia costanza
7. Alessandro Scarlatti: Pirro e Demetrio (Napoli, 1694) : Act II, scene 9 : Pirro: Fra gl'assalti di Cupido *
Georg Friedrich Händel: Agrippina (Venezia, 1709) : Act II, scene 5 : Ottone:Otton qual portentoso fulmine... Voi che udite
8. Recitativo: Otton qual portentoso fulmine
9. Aria: Voi ch'udite il mio lamento
10. Giuseppe Maria Orlandini / Johann Mattheson: Nerone (Hamburg version 1723) : Act I, scene 3 : Nerone: Che m'ami ti prega *
11. Georg Friedrich Händel: Amadigi di Gaula HWV 11 (London, 1715) : Act II, scene 5 : Dardano: Pena tiranna
12. Georg Friedrich Händel: Muzio Scevola (London, 1721) : Act III, scene 7 : Muzio: Spera, ché tra le care gioie
13. Georg Friedrich Händel: Orlando HWV 31 (London, 1719) : Act II, scene 11 : Orlando: Ah stigie larve !... Vaghe pupille
14. Luca Antonio Predieri: Scipione il giovane (Venezia, 1731) : Act III, scene 4 : Scipione : Dovrian quest'occhi piangere *
15. Nicola Matteis: Ballo dei Bagatellieri
16. Francesco Bartolomeo Conti: Don Chisciotte in Sierra Morena (Vienna, 1719) : Act IV, scene 6 : Fernando : Odio, vendetta, amore
17. Luca Antonio Predieri: Scipione il giovane (Venezia, 1731) : Act I, scene 12 : Scipione : Finche salvo è l'amor suo *
18. Hasse: Orfeo (London, 1736) : Orfeo : Sempre a si vaghi rai * * światowa premiera fonograficzna
Muzyki tej będzie można posłuchać 8 listopada 2019 (data wydania w Polsce).
Aby być powiadamianym na bieżąco o aktualizacjach należy dodać płytę do listy "Moje premiery". W tym celu kliknij w opcję "Obserwuj premierę" dostępną na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Płytę zarekomendować można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Żeby sprawdzić jaka jest cena płyty kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płyta jest do kupienia tutaj. Aby zobaczyć więcej sklepów należy przejść do zakładki "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.
Najnowsze wiadomości można poczytać w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
Aby to zrobić trzeba wskazać ocenę w skali od 1 do 5, a następnie oznaczyć wybór kliknięciem. Tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oddać swój głos.
Premiera płyty Facce d'Amore nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Jakub Józef Orliński, Il pomo d'oro jest twórcą płyty Facce d'Amore. Kliknij utaj albo w nazwę artysty, aby wyświetlić inne płyty przez niego nagrane.
Płyta ma zostać wypuszczona przez firmę Warner Music. Żeby poznać inne płyty od tego wydawcy należy kliknąć utaj albo kliknąć w jego nazwę w polu "Informacje".
Żeby zgłosić korektę należy wypełnić formularz znajdujący się tutaj. Poprawić można nieprawidłowe daty, opisy, okładki oraz dodać nowe trailery.
Komentarze