wtorek, 17 maja

Oznaczenie treści
 

Bożena Kostuch - Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka

(2020)
Sztuka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Bożena Kostuch - Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka

Data premiery

piątek
04.12.2020
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Sztuka
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wydawnictwo:
Odnośniki:
[dodaj]

Tytułowy czarodziej – Bolesław Książek – jeden z najwybitniejszych polskich ceramików, był już znanym i cenionym artystą, kiedy uwiedziony niespotykaną magią małej miejscowości koło Tarnowa porzucił Kraków i swoje dotychczasowe życie. Łysa Góra stała się jego domem, a tamtejszy zakład ceramiczny – zawodową obsesją. Poświęcał "Kamionce" niemal każdą chwilę, a swojej pracy nie ograniczał jedynie do powierzonych mu obowiązków dyrektora artystycznego: zajmował się również sprawami technicznymi, uczył, czasem można go było spotkać z kubłem farby i pędzlem czy nawet z miotłą. W ciągu niemal 20 lat spędzonych w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego wykonał ponad 1600 wzorów naczyń użytkowych i dekoracyjnych, rzeźb ceramicznych, płyt okładzinowych oraz ceramiki architektonicznej. W swoje projekty wkładał serce i duszę, a jego prace ciągle zachwycają poziomem artystycznym i kunsztem wykonania. Dziś, 26 lat po śmierci mistrza, można je oglądać w najważniejszych polskich muzeach, a także galeriach na całym świecie.
Bożena Kostuch, chcąc oddać tej wyjątkowej postaci należny hołd, dotarła do archiwalnych materiałów, rozmawiała z rodziną artysty i ludźmi związanymi z łysogórską "Kamionką". Efektem jej wieloletniej pracy jest pierwsze tak szczegółowe opracowanie spuścizny mistrza.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.



Komentarze (1)

Zdjęcie
2021-01-05 13:31

„Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka” to świetnie napisana książka, którą czyta się jednym tchem. Autorka zabrała nas w niezwykłą podróż i ukazała piękno twórczości Książka.

Bożenę Kostuch poznałam przy okazji lektury „Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku”. Chcąc oddać hołd Bolesławowi Książkowi, dotarła do archiwalnych materiałów. Rozmawiała z rodziną artysty i ludźmi związanymi z łysogórską „Kamionką”, z detektywistyczną pasją studiowała również twórczość swojego bohatera. Efektem tej pracy jest pierwsze tak szczegółowe opracowanie jego spuścizny.

„Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka” opowiada o jednym z najwybitniejszych polskich ceramików. To opowieść o znanym i cenionym artyście, którego uwiodła mała miejscowość koło Tarnowa, porzucił Kraków i swoje dotychczasowe życie właśnie z nią związał. Do Łysej Góry przyjechał po raz pierwszy 23 maja 1951 roku. Zarażony entuzjazmem twórców „Kamionki”, postanowił im pomóc. Miał wówczas czterdzieści lat, był więc młody i pełen energii, a zarazem zdobył już konieczne doświadczenie zawodowe. Początkowo przyjeżdżał co tydzień, zazwyczaj w sobotę wieczorem, i zostawiał albo do niedzielnego wieczora, albo poniedziałkowego poranka. Nocował w budynku „Kamionki”. Dopiero 1 września 1951 roku na stałe zamieszkał w Łysej Górze. Zakład ceramiczny stał się obsesją Książka. Poświęcał mi niemal każdą chwilę, oprócz pełnienia obowiązków dyrektora artystycznego, zajmował się także nauczaniem, sprawami technicznymi czy porządkowymi.

Autorka oddała klimat Łysej Góry. Bo ta historia to nie tylko opowieść o Bolesławie Książku, który w ciągu niemal 20 lat spędzonych w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego wykonał ponad 1600 wzorów naczyń użytkowych i dekoracyjnych, rzeźb ceramicznych, płyt okładzinowych oraz ceramiki architektonicznej. To także opowieść o powojennych czasach, próbie odbudowania ojczyzny, lękach i strachach wywołanych traumatycznymi wydarzeniami. Zainteresowała mnie wyprawa czarnomorska krakowskich harcerzy czy wątek związany z wyjazdem do Chin. O Książku myślę za każdym razem, gdy przechodzę koło Teatru Bagateli, tam właśnie są trzy kompozycje zaprojektowane przez Witolda Skulicza, zrealizowane we współpracy z Bolesławem Książkiem. To rzetelnie napisana książka o niezwykłym człowieku.

Jeśli szukacie wyjątkowej historii, która na długo w Was zostanie, to trafiliście idealnie. Z pełnym przekonaniem polecam książkę „Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka”. To jedna z lepszych opowieści!

https://www.instagram.com/smak_slow/
https://smaksloww.blogspot.com/

 

Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy książka Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka wydana zostanie?

Książkę będzie można przeczytać 4 grudnia 2020 (data wydania w Polsce). Obecnie wyświetlaną datę można zmienić klikając we flagę. Domyślny region można zmienić w w ustawieniach konta.

Chcę dostawać nowe informacje o zmianach dotyczących książki. Jak tego dokonać?

Aby być informowanym na bieżąco o zmianach należy dodać książkę do listy "Moje premiery". W tym celu kliknij w opcję "Obserwuj premierę" dostępną na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".

Czy istnieje możliwość zarekomendowania książki innym osobom?

Książkę można zasugerować znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Ile pieniędzy trzeba wydać na książkę?

Cenę książki można zobaczyć tutaj: Ceneo lub Skąpiec.

Gdzie mogę zakupić książkę Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka?

Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka można znaleźć tutaj. Z prawej strony znajduje się zakładka "Gdzie kupić?", w której wymienione są sklepy sprzedające ten produkt.

Na jakiej stronie mogę sprawdzić świeże newsy odnośnie książki?

W celu obejrzenia najnowszych wiadomości należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.

Czy można wystawić notę dla tego produktu?

Aby tego dokonać należy wyznaczyć odpowiednią ocenę od 1 do 5, a następnie zatwierdzić wybór kliknięciem. Opcja ta dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Jaką metodą przeliczono ocenę książki?

Premiera książki Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Który autor stworzył tę książkę?

Twórcą jest Bożena Kostuch. Kliknij utaj albo w nazwisko autora, żeby wyświetlić inne książki przez niego napisane.

Która firma dogląda wydania tej książki?

Książka zostanie wydana przez firmę Marginesy. Żeby sprawdzić listę książek tego wydawcy należy przenieść się do zakładki "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.

Na stronie podane są pomylone dane. Gdzie mogę to zgłosić?

Korektę można zgłosić klikając tutaj. Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Bożena Kostuch - Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka? Kiedy wychodzi Bożena Kostuch - Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka?
Data wydania książki zaplanowana została na 04.12.2020. Nowa książka Bożena Kostuch z 2020 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2020 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Bożena Kostuch - Czarodziej z Łysej Góry. Życie i twórczość Bolesława Książka data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 4 grudnia 2020, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie