wtorek, 23 kwietnia

Oznaczenie treści
 

Bogusław Kopka - Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956

(2019)
Historia

Obserwuj premierę
Ocena:
(5.0)

Oceń:


Bogusław Kopka - Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956

Data premiery

środa
08.05.2019
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Historia
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wydawnictwo:
Odnośniki:
[dodaj]

Przejmująca opowieść o najbardziej tajemniczym i okrutnym okresie w najnowszych dziejach Polski! Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku zlikwidowano obozy pracy przeznaczone dla jeńców wojennych i niemieckiej ludności cywilnej. W ich miejsce powstały ośrodki pracy przymusowej dla więźniów skazanych za przynależność do konspiracyjnych organizacji niepodległościowych. Władza PRL, kierowana przez Moskwę, wprzęgła katorżniczą pracę więźniów w tzw. plan sześcioletni. Liczne relacje świadków tamtych wydarzeń przybliżają nie tylko codzienną pracę w obozach Jaworzna, Rembertowa, Oświęcimia, czy Majdanka, ale również trudną, nierzadko śmiertelną codzienność okresu stalinowskiego i jego upadku.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.



Recenzje (1)

Data publikacji: 2019-07-17
Ocena: 5/5

300 tysięcy ofiar powojennego terroru!

„Gułag nad Wisłą” to wstrząsający dokument na temat komunistycznych obozów pracy w powojennej Polsce. Fakty powszechnie mało znane Bogusław Kopka przedstawia ze znajomością tematu, w sposób przystępny i uargumentowany. W miejscach, w których podczas drugiej wojny światowej funkcjonowały nazistowskie fabryki śmierci, od 1944 do 1956 roku więziono przede wszystkim akowców i Żołnierzy Wyklętych oraz tych, którym przypięto łatkę „wrogów systemu”. 

Słowo „Gułag” kojarzy się głównie z łagrami, jakie na terenach ZSRR powstały w czasach stalinowskiego terroru. Okazuje się jednak, że istniał także Gułag nad Wisłą – system więziennictwa, którego ofiarami padali ludzie niewygodni dla „nowej władzy”. Ta władza przyszła ze Wschodu. Nikogo nie wyzwoliła – wbrew temu, co przez dziesięciolecia próbowano wbijać do głów uczniom wszystkich poziomów szkół. 

Należę do pokolenia, które o Katyniu i sowieckich łagrach dowiadywało się z relacji dziadków i z drugiego obiegu. Po cichu, potajemnie... Ze świadomością, że to wiedza ważna, niepodważalna, ale i niebezpieczna. 

Mój dziadek ze strony ojca dopiero po wielu latach opowiedział o swojej młodości, o tym, jak trafił na Syberię, będąc zaledwie dziewiętnastoletnim chłopakiem. Paradoksalnie ta wywózka być może uchroniła go przed ukraińskimi pogromami i przed rzezią wołyńską z 1943 roku.

Co by było, gdyby... Losy mojej rodziny nauczyły mnie, że nie ma co gdybać, że trzeba poznawać historię, czytać, dowiadywać się, analizować, myśleć... 

Dlatego z zainteresowaniem sięgnęłam po „Gułag nad Wisłą”. Całość przeczytałam w skupieniu i z dużymi emocjami. Trudno bowiem pozostać obojętnym wobec tej tematyki i świadomości, że miejsce nazistowskich zbrodniarzy zajęli oprawcy z bezpieki. Więzili, torturowali, gwałcili i mordowali nieraz w dokładnie tych samych miejscach, w których robili to niemieccy kaci – m.in. w Auschwitz, Majdanku, Rembertowie i Jaworznie, gdzie znajdowały się jedne z największych komunistycznych przymusowych obozów pracy. 

Szacuje się, że uwięziono w nich łącznie ponad trzysta tysięcy Polaków. Obok mężczyzn maltretowane były kobiety, które w większości stawały się też ofiarami brutalnych gwałtów. Do części obozów trafiali też nieletni, a nawet dzieci. 

Stalinowski system zakładał, że obozy miały być miejscem reedukacji. W rzeczywistości były to miejsca kaźni, w których ludzie umierali z głodu, zimna, chorób, wyczerpania lub byli mordowani z zimną krwią. 

Wśród „wrogów systemu”, obok byłych żołnierzy AK i NSZ, znajdowali się także cywile, jeńcy niemieccy, volksdeutsche oraz Polacy zmuszeni do podpisania list potwierdzających niemieckie pochodzenie, a nawet skazani za opowiadanie niewygodnych dla nowej władzy dowcipów. Nietrudno się domyślić, że wielu więźniów było ofiarami donosów. 

Gdy czyta się o tym, włosy jeżą się na głowie, zwłaszcza że nie wiadomo, ile dokładnie ludzkich istnień pochłonął czerwony terror w tym szatańskim wydaniu. Szacuje się, że w komunistycznych łagrach na terenie Polski zginęło co najmniej dwadzieścia pięć tysięcy więźniów. Ostatecznej liczby zapewne nigdy nie poznamy, gdyż część dokumentów na ten temat została zniszczona albo ukryta w archiwach ZSRR. 

O tych przerażających faktach Bogusław Kopka pisze w sposób przystępny, rzeczowy, uargumentowany. Przywołuje wiele przykładów, relacji, fragmenty niejednokrotnie unikatowych dokumentów, do których udało mu się dotrzeć. 

Całość obrazują archiwalne zdjęcia. 

„Gułag nad Wisłą” na pewno nie jest lekturą do poduszki i odprężającą książką, ale warto po nią sięgnąć, by poznać fragment drastycznej historii. 

Jestem pełna uznania dla autora, który wykonał tytaniczna pracę i jej efekty przekazał czytelnikom w sposób szczegółowy, ale i w pełni zrozumiały oraz interesujący nawet dla laika. 

To wybitny dokument - nie mam co do tego wątpliwości!

BEATA IGIELSKA 

Zalety: brak
Wady: brak
Czy uważasz tę recenzję za pomocną?

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź


Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy ma być wydana książka Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956?

Książka zadebiutuje 8 maja 2019 (data premiery w Polsce). Wyświetlaną datę można zmienić kliknąć w odpowiednią flagę. Domyślnie wyświetlany region może zostać zmieniony w ustawieniach konta.

Chcę otrzymywać bieżące doniesienia o zmianach dotyczących książki. W jaki sposób tego dokonać?

Aby śledzić informacje o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".

Chcę napisać o książce znajomym. Jak mogę to zrobić?

O książce można donieść innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

W jakiej cenie mogę zamówić książkę?

Żeby zobaczyć jaka jest cena książki Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956 kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

Chcę zamówić książkę Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956. Gdzie można nabyć ten produkt?

Książka Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956 jest do zakupu tutaj. Lista wszystkich sklepów oferujących ten produkt znajduje się po prawej stronie.

Gdzie przeglądnę nowe doniesienia odnośnie książki?

W celu znalezienia bieżących wiadomości należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.

W którym miejscu mogę wystawić notę dla tego tytułu?

Żeby to zrobić trzeba nadać odpowiednią ocenę, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Swój głos mogą oddać jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu.

Jak obliczona została ocena książki?

Premiera książki Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956 zdobyła u nas ocenę 5.0 na 5 możliwych na podstawie 1 głosu naszego użytkownika. Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy głównie od stażu użytkownika. Użytkownicy w każdej chwili mogą zmienić wcześniej przyznaną notę korzystając z opcji "Ocena". Oceny można wystawiać jeszcze przed premierą danego tytułu, a następnie modyfikować je w razie potrzeby.

Który pisarz stworzył tę książkę?

Bogusław Kopka to twórca tej książki. Kliknij utaj albo w nazwisko autora, aby poznać inne książki przez niego stworzone.

Które wydawnictwo jest odpowiedzialne za wydanie tej książki?

Wydawnictwo Literackie odpowiada za wydanie książki. Kliknięcie w nazwę wydawnictwa wyświetli listę innych książek przez nie wydanych. Z funkcji tej można skorzystać w polu "Informacje".

Na waszej stronie zaprezentowane są przekłamane informacje. W jaki sposób można je skorygować?

Żeby zgłosić poprawkę należy wypełnić formularz znajdujący się tutaj. Zgłaszać można błędne daty premiery, opisy, okładki lub plakaty oraz zwiastuny.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Bogusław Kopka - Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956? Kiedy wychodzi Bogusław Kopka - Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956?
Data wydania książki zaplanowana została na 08.05.2019. Nowa książka Bogusław Kopka z 2019 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2019 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Bogusław Kopka - Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956 data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 8 maja 2019, środa
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie