wtorek, 24 grudnia

Oznaczenie treści
 

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego - Żołnierskie kolędowanie

(2016)
Inne

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Zespół Artystyczny Wojska Polskiego - Żołnierskie kolędowanie

Data premiery

czwartek
10.11.2016
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Inne
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]

Odnośniki:
[dodaj]

Wykonawcy: Soliści, chór i orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Kolęda jako pieśń religijna śpiewana w okresie świąt Bożego Narodzenia jest rodzajem i sposobem modlitwy. Pierwsze kolędy tłumaczono z łaciny, a później tworzono oryginalne, narodowe. Autorami kolęd byli poeci, bakałarze, kantorzy, żacy i wędrowni artyści, których imiona i nazwiska nie zachowały się do naszych czasów. Początkowo przekazywane były drogą ustną, a następnie zapisywane i drukowane. W XII wieku Św. Franciszek, wywodzący się ze stanu żołnierskiego, wymyślił i zbudował w Asyżu Żłóbek Betlejemski oraz wprowadził kolędową adorację Bożego Dzieciątka. W Polsce najsłynniejsze są „Jasełka” Teofila Lenartowicza, z których do skarbnicy kolęd weszła „Mizerna cicha, stajenka licha”, kompozycji Jana Galla, a dalej „Jasełka Starowarszawskie” Artura Oppmana (Or-Ota) i „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla.

Najstarsze polskie kolędy znajdują się w zbiorach katolickich pieśni z XVI wieku w klasztorach oraz w Bibliotece Jagiellońskiej. Są to kantyczki, rotuły i symfonie anielskie na Boże Narodzenie. W następnych stuleciach powstawały nowe kolędy, pełne niezwykłego uroku, przepojone uczuciem do Dzieciątka Jezus i Ojczyzny. Pisali je polscy poeci począwszy od Jana Kochanowskiego. Franciszek Karpiński, poeta stanisławowski, napisał piękną, wzniosłą kolędę o dużej głębi teologicznej i filozoficznej pt. „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”, zwaną później „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Melodia tej kolędy została zaczerpnięta z ludowej pastorałki, popularnej w XVIII wieku. Pośród wielu kolęd, szczególne miejsce zajmują liryczne kołysanki promieniejące wielką miłością m. in. „Lulajże Jezuniu” i „Jezus malusieński”. Nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz tak o nich mówił: „. . . uczucia miłości i czci Matki Dziewicy ku swemu Synowi Bogu tak są delikatne, tak czyste, tak niebieskie, że tłumaczyć je prozą byłoby znieważyć swiętość”. Tworzono też kolędy religijno-patriotyczne, które wielką popularnością cieszyły się wśród powstańców 1863 roku, zesłańców na Sybir, żołnierzy I i II wojny światowej, powstańców, jeńców obozów i łagrów oraz w stanie wojennym 1981 r. Były one okolicznościowymi parafrazami znanych kolęd. Powstają również kolędy w czasach współczesnych. Kolędy polskie odegrały szczególną rolę w dziejach naszej historii. Słusznie twierdzi dr Zofia Niesiołowska-Rotherowa, że „. . . w kolędach polskich brzmi jeszcze jedna nuta, która święta Bożego Narodzenia, wieczór wigilijny i dzielenie się opłatkiem zestraja w jedną wielką sprawę religijną i narodową, a mianowicie nuta patriotyczna”. Na tej płycie prezentujemy bogatą paletę najpiękniejszych, polskich kolęd: od lirycznych kołysanek, o ludowym rodowodzie, po kolędy wzniosłe i patriotyczne. Wszystkie charakteryzują się najczystszą poezją, pełną barw i uczuć, wyrażają polską duszę.

Głoszą Wesołą i Dobrą Nowinę Narodzenia Pana, krzewią i pogłębiają w ludziach Wiarę, Nadzieję i Miłość. Słuchając kolęd w wykonaniu artystów wojskowych, zwróćmy uwagę na zapisane w nich rymy wszystkich polskich tańców narodowych: kujawiaka, poloneza, mazura, krakowiaka, oberka i tańców regionalnych. Cóż dorówna wzruszającemu pięknu kolędy „Oj, Maluśki, Maluśki”, którą z wielkim upodobaniem śpiewał nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II? Pragnieniem wydawcy jest, aby słuchając i śpiewając kolędy, łączyć żołnierskie serca – polskie serca, jak je łączy Biały Opłatek, który uwrażliwia i otwiera na potrzeby bliźniego. Każda bowiem wydana płyta i kaseta jest cegiełką w działalności charytatywnej Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Lista utworów:

1. Bracia patrzcie jeno
2. Lulajże Jezuniu
3. W Betlejem w stajence
4. Jezus malusieńki
5. Pójdźmy wszyscy do stajenki
6. Wśród nocnej ciszy
7. Dzisiaj w Betlejem
8. Mizerna cicha
9. Przystąpmy do szopy
10. Kolęda wojenna
11. Oj maluśki, maluśki
12. Przybieżeli do Betlejem
13. Gdy śliczna Panna
14. Do szopy hej pasterze
15. Z narodzenia Pana
16. Anioł pasterzom mówił
17. Nie było miejsca dla Ciebie
18. Mędrcy świata monarchowie
19. Gdy się Chrystus rodzi
20. Tryumfy Króla Niebieskiego
21. Cicha noc
22. Bóg się rodzi



Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy można spodziewać się premiery płyty Żołnierskie kolędowanie?

Płyta ma być dostępna 10 listopada 2016 (data wydania w Polsce). Kliknięcie we flagę spowoduje wyświetlenie daty z innego regionu. Domyślnie wyświetlany region może zostać zmieniony w ustawieniach konta.

Chcę otrzymywać na bieżąco najświeższe wiadomości dotyczące płyty. Jak tego dokonać?

Aby otrzymywać wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Zmiany można zobaczyć na stronie "Aktualności" lub otrzymać powiadomienie we wiadomości e-mail.

Gdzie mogę polecić płytę znajomym?

Premierę można zasugerować poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

W jakiej cenie zamówię płytę?

Cenę płyty zobaczysz tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

Chcę zamówić płytę Żołnierskie kolędowanie. Gdzie można nabyć ten tytuł?

Żołnierskie kolędowanie jest do zakupu tutaj. Sklepy, które sprzedają ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?" umieszczonym po prawej stronie.

Na jakiej stronie mogę obejrzeć najświeższe raporty odnośnie płyty?

W celu sprawdzenia najnowszych newsów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.

W jaki sposób można przypisać notę dla tej płyty?

Aby ocenić płytę należy wyznaczyć właściwą wartość w pięciopunktowej skali, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Opcja ta dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Jakim sposobem przeliczona została ocena?

Premiera płyty Żołnierskie kolędowanie nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto jest odpowiedzialny za napisanie muzyki na tę płytę?

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego to autor płyty. Żeby zobaczyć jakie pozostałe płyty zostały napisane przez tego artystę należy kliknąć utaj albo przejść do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę autora.

Znalazłem na tej stronie nieprecyzyjne dane. W jaki sposób można je skorygować?

Żeby zgłosić błąd należy kliknąć tutaj i wysłać wypełniony formularz. Funkcja ta pozwala na zgłoszenie uaktualnienia informacji takich jak data wydania czy modyfikacja opisu, a także umożliwia dodanie nowych zwiastunów, trailerów, okładek lub plakatów.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Zespół Artystyczny Wojska Polskiego - Żołnierskie kolędowanie? Kiedy wychodzi Zespół Artystyczny Wojska Polskiego - Żołnierskie kolędowanie?
Data wydania płyty zaplanowana została na 10.11.2016. Nowa płyta Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z 2016 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2016 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Zespół Artystyczny Wojska Polskiego - Żołnierskie kolędowanie data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 10 listopada 2016, czwartek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie