środa, 14 kwietnia

Oznaczenie treści
 

Wrocław Baroque Ensemble - Kosendiak

(2021)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Wrocław Baroque Ensemble  - Kosendiak

Data premiery

piątek
19.02.2021
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
518   2612

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

"Oddajemy w Państwa ręce album z kompozycjami Jacka Różyckiego, o którym wiemy, że był jedną z najbardziej znaczących postaci kapeli królewskich Jana II Kazimierza Wazy, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego oraz Augusta II Sasa. Fakt, że zaledwie na dwóch krążkach mogliśmy zawrzeć cały dorobek życia kompozytora, jest dowodem na to, jak wiele niematerialnego dziedzictwa polskiego utraciliśmy. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że Różycki, szczególnie w ostatnich latach swego życia, gdy związany z dworem królewskim działał pomiędzy Dreznem a Warszawą, komponował utwory instrumentalne. Nie przetrwały one jednak do naszych czasów. Natomiast na podstawie zachowanych dzieł religijnych, w tym napisanych w stylu włoskim Magnificat czy Confitebor, można stwierdzić, że doskonale poznał on warsztat i techniki kompozytorskie popularne w ówczesnej Europie.
Gdy przygotowywałem się do nagrań i podczas nich, wyjątkowo ciekawe było poruszanie się na pograniczu prawdy historycznej, rozważanych hipotez wykonawczych i naszej wewnętrznej muzycznej wrażliwości. Szczególne wrażenie wywarły na mnie hymny, napisane w większości w fakturze homorytmicznej i przeznaczone przede wszystkim dla kapeli rorantystów na Wawelu. Nie sposób nie zauważyć tu silnych wpływów muzyki protestanckiej. Niektóre z hymnów nagraliśmy w dość bogatej obsadzie instrumentalnej ze smyczkami, puzonami i kornetem. Wielkość takiego zespołu z pewnością przekroczyłaby możliwości przestrzenne kaplicy Zygmuntowskiej. Założyliśmy jednak, że mogły być wykonywane również w innych wnętrzach, stąd ten celowy zabieg, przedstawiający naszą wizję muzyki Różyckiego. Należy też zaznaczyć, że w przypadku większości hymnów postanowiliśmy zachować przynajmniej jedną zwrotkę w wykonaniu męskiego kwartetu a cappella bądź z towarzyszeniem organów, czyli w wersji bliskiej brzmieniu autentycznemu.
Nie wszystkie hymny zachowały się w kompletnej postaci. Postanowiłem zatem, by dokomponować brakujące głosy i tym samym powrócić do mojej idei hipotetycznego odtwarzania zapisu nutowego dawnych dzieł. Wyzwania tego podjął się Maciej Jochymczyk, za co mu bardzo dziękuję. W warstwie instrumentalnej zastosowaliśmy figuracje oparte na ówczesnej praktyce wykonawczej, a nawet improwizacje, które wykraczają poza reguły stosowane w XVII wieku. Pomysł ten zrodził się w trakcie przygotowań programu koncertu 55. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Ideowym przesłaniem tego festiwalu został jeden z wersów hymnu Różyckiego Aeterna Christi munera (podczas finałowego koncertu pojawiającego się trzykrotnie). Tekst tej kompozycji pochodzi z hymnu św. Ambrożego. To medytacja nad bohaterstwem męczenników, których autor określa mianem świateł dla świata. Zdecydowałem się nawiązać do tych słów, poruszony ostatnimi wydarzeniami wywołanymi przez pandemię SARS-CoV-2 oraz heroizmem ludzi niosących pomoc potrzebującym. Są oni prawdziwymi światłami dla świata – "et vera mundi lumina". To im pragnę dedykować ten album. " - Andrzej Kosendiak
Rekonstrukcja partii głosu najwyższego (cantus) w Aurora lucis rutilat i Chorus novae Jerusalem – Maciej Jochymczyk
Lista utworów:
Jacek Różycki (ok. 1635–1703?)
CD 1
1. Dixit Dominus (3:26)
2. Confitebor (4:14)
3. Exultemus omnes (3:29)
4. Fidelis servus et prudens (4:49)
5. Aeterna Christi munera I (6:20)
(De Apostolis)
6. Ave sanctissima Maria (7:14)
7. Iste Sanctus (6:29)
8. Magnificat (3:57)
Czas całkowity (39:59)
CD 2
1. Aeterna Christi munera II (2:29)
(De Apostolis)
2. Aurora lucis rutilat (3:34)
(De Resurrectione)
3. Chorus novae Jerusalem (4:19)
(De Resurrectione)
4. Exultet Orbis gaudiis (2:35)
De Apostolis)
5. Gaude caelestis civitas (2:23)
(De Sancto Botvido)
6. Salve decus humani generis (4:03)
(De Beata Virgine Maria)
7. Laudes ad laudes iungite (3:03)
(De Sancto Erico)
8. Verbum supernum prodiens (3:56)
(In Festo Corporis Christi)
9. Regina terrae, Regina caeli I (3:00)
(De Beata Virgine Maria)
10. O Maria stella maris (5:14)
(De Beata Virgine Maria)
11. Omni die dic Mariae (3:47)
(De Beata Virgine Maria)
12. Regina terrae, Regina caeli II (1:44)
(De Beata Virgine Maria)
13. Salvatoris Mater pia (4:37)
(De Beata Virgine Maria)
14. Aeterna Christi munera I (3:37_
(De Apostolis)
Czas całkowity 48:16Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy pojawi się płyta Kosendiak?

Muzyki tej będzie można posłuchać 19 lutego 2021 (data wydania w Polsce). W celu sprawdzenia daty z innego regionu należy wybrać odpowiednią flagę. Wyświetlanie domyślnego regionu można skonfigurować w "Ustawieniach serwisu".

W jaki sposób mogę śledzić aktualne wieści o premierze płyty?

Aby otrzymywać raporty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na stronie "Aktualności" zostaną opublikowane zmiany, które zaszły w obserwowanych premierach, a powiadomienie zostanie wysłane we wiadomości e-mail.

W jaki sposób mogę polecić płytę znajomym?

O płycie można donieść znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

W jakiej cenie dostanę płytę?

Aby sprawdzić ile kosztuje płyta Kosendiak kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

W jakim miejscu można zamówić płytę Kosendiak?

Płytę można zamówić tutaj. Wszystkie sklepy sprzedające ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?".

W którym miejscu mogę zobaczyć świeże doniesienia dotyczące płyty Kosendiak?

W celu przeczytania najnowszych doniesień należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.

Chcę zaproponować notę. Jak mogę to zrobić?

Aby tego dokonać należy wskazać należytą ocenę w pięciopunktowej skali, a następnie zaakceptować wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.

Jaką metodą wyliczono ocenę płyty?

Premiera płyty Kosendiak nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto stworzył tę płytę?

Twórcą jest Wrocław Baroque Ensemble. Aby sprawdzić inne płyty z muzyką tego artysty kliknij w jego nazwę lub kliknij utaj.

Która firma jest wydawcą?

Za wypuszczenie płyty odpowiedzialna jest firma Universal. Kliknięcie utaj spowoduje wyświetlenie listy innych płyt z muzyką od tego wydawcy. Z funkcji tej można również skorzystać udając się do pola "Informacje" i klikając w nazwę firmy.

Na tej stronie zaprezentowane są niewłaściwe dane. Gdzie mogę to zgłosić?

Problem ten można zgłosić klikając tutaj. Funkcja ta pozwala na zgłoszenie uaktualnienia informacji takich jak data wydania czy modyfikacja opisu, a także umożliwia dodanie nowych zwiastunów, trailerów, okładek lub plakatów.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Wrocław Baroque Ensemble - Kosendiak? Kiedy wychodzi Wrocław Baroque Ensemble - Kosendiak?
Data wydania płyty zaplanowana została na 19.02.2021. Nowa płyta Wrocław Baroque Ensemble z 2021 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2021 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Wrocław Baroque Ensemble - Kosendiak data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 19 lutego 2021, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie