czwartek, 28 marca

Oznaczenie treści
 

Wrocław Baroque Ensemble - Kosendiak

(2021)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Wrocław Baroque Ensemble  - Kosendiak

Data premiery

piątek
19.02.2021
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

"Oddajemy w Państwa ręce album z kompozycjami Jacka Różyckiego, o którym wiemy, że był jedną z najbardziej znaczących postaci kapeli królewskich Jana II Kazimierza Wazy, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego oraz Augusta II Sasa. Fakt, że zaledwie na dwóch krążkach mogliśmy zawrzeć cały dorobek życia kompozytora, jest dowodem na to, jak wiele niematerialnego dziedzictwa polskiego utraciliśmy. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że Różycki, szczególnie w ostatnich latach swego życia, gdy związany z dworem królewskim działał pomiędzy Dreznem a Warszawą, komponował utwory instrumentalne. Nie przetrwały one jednak do naszych czasów. Natomiast na podstawie zachowanych dzieł religijnych, w tym napisanych w stylu włoskim Magnificat czy Confitebor, można stwierdzić, że doskonale poznał on warsztat i techniki kompozytorskie popularne w ówczesnej Europie.
Gdy przygotowywałem się do nagrań i podczas nich, wyjątkowo ciekawe było poruszanie się na pograniczu prawdy historycznej, rozważanych hipotez wykonawczych i naszej wewnętrznej muzycznej wrażliwości. Szczególne wrażenie wywarły na mnie hymny, napisane w większości w fakturze homorytmicznej i przeznaczone przede wszystkim dla kapeli rorantystów na Wawelu. Nie sposób nie zauważyć tu silnych wpływów muzyki protestanckiej. Niektóre z hymnów nagraliśmy w dość bogatej obsadzie instrumentalnej ze smyczkami, puzonami i kornetem. Wielkość takiego zespołu z pewnością przekroczyłaby możliwości przestrzenne kaplicy Zygmuntowskiej. Założyliśmy jednak, że mogły być wykonywane również w innych wnętrzach, stąd ten celowy zabieg, przedstawiający naszą wizję muzyki Różyckiego. Należy też zaznaczyć, że w przypadku większości hymnów postanowiliśmy zachować przynajmniej jedną zwrotkę w wykonaniu męskiego kwartetu a cappella bądź z towarzyszeniem organów, czyli w wersji bliskiej brzmieniu autentycznemu.
Nie wszystkie hymny zachowały się w kompletnej postaci. Postanowiłem zatem, by dokomponować brakujące głosy i tym samym powrócić do mojej idei hipotetycznego odtwarzania zapisu nutowego dawnych dzieł. Wyzwania tego podjął się Maciej Jochymczyk, za co mu bardzo dziękuję. W warstwie instrumentalnej zastosowaliśmy figuracje oparte na ówczesnej praktyce wykonawczej, a nawet improwizacje, które wykraczają poza reguły stosowane w XVII wieku. Pomysł ten zrodził się w trakcie przygotowań programu koncertu 55. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Ideowym przesłaniem tego festiwalu został jeden z wersów hymnu Różyckiego Aeterna Christi munera (podczas finałowego koncertu pojawiającego się trzykrotnie). Tekst tej kompozycji pochodzi z hymnu św. Ambrożego. To medytacja nad bohaterstwem męczenników, których autor określa mianem świateł dla świata. Zdecydowałem się nawiązać do tych słów, poruszony ostatnimi wydarzeniami wywołanymi przez pandemię SARS-CoV-2 oraz heroizmem ludzi niosących pomoc potrzebującym. Są oni prawdziwymi światłami dla świata – "et vera mundi lumina". To im pragnę dedykować ten album. " - Andrzej Kosendiak
Rekonstrukcja partii głosu najwyższego (cantus) w Aurora lucis rutilat i Chorus novae Jerusalem – Maciej Jochymczyk
Lista utworów:
Jacek Różycki (ok. 1635–1703?)
CD 1
1. Dixit Dominus (3:26)
2. Confitebor (4:14)
3. Exultemus omnes (3:29)
4. Fidelis servus et prudens (4:49)
5. Aeterna Christi munera I (6:20)
(De Apostolis)
6. Ave sanctissima Maria (7:14)
7. Iste Sanctus (6:29)
8. Magnificat (3:57)
Czas całkowity (39:59)
CD 2
1. Aeterna Christi munera II (2:29)
(De Apostolis)
2. Aurora lucis rutilat (3:34)
(De Resurrectione)
3. Chorus novae Jerusalem (4:19)
(De Resurrectione)
4. Exultet Orbis gaudiis (2:35)
De Apostolis)
5. Gaude caelestis civitas (2:23)
(De Sancto Botvido)
6. Salve decus humani generis (4:03)
(De Beata Virgine Maria)
7. Laudes ad laudes iungite (3:03)
(De Sancto Erico)
8. Verbum supernum prodiens (3:56)
(In Festo Corporis Christi)
9. Regina terrae, Regina caeli I (3:00)
(De Beata Virgine Maria)
10. O Maria stella maris (5:14)
(De Beata Virgine Maria)
11. Omni die dic Mariae (3:47)
(De Beata Virgine Maria)
12. Regina terrae, Regina caeli II (1:44)
(De Beata Virgine Maria)
13. Salvatoris Mater pia (4:37)
(De Beata Virgine Maria)
14. Aeterna Christi munera I (3:37_
(De Apostolis)
Czas całkowity 48:16



Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy płyta Kosendiak dostępna będzie?

Płyta Kosendiak będzie debiutowała 19 lutego 2021 (data premiery w Polsce). Daty z innych regionów można wyświetlić wybierając odpowiednią flagę. Domyślnie wyświetlany region można zmienić w ustawieniach konta.

W jaki sposób mogę śledzić najświeższe wiadomości o premierze?

Aby śledzić najświeższe wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".

Chcę zarekomendować płytę innym osobom. W jaki sposób mogę to uczynić?

Można tego dokonać klikając przycisk "Lubię to!" lub ysyłając e-mail do znajomych. Obydwie te opcje znajdują się na pasku w górnej części strony.

Za ile nabędę płytę?

Żeby zobaczyć ile kosztuje płyta Kosendiak kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

W którym sklepie dostanę płytę Kosendiak?

Kosendiak jest do kupienia tutaj. Więcej można znaleźć w zakładce "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.

W którym miejscu mogę znaleźć nowe raporty dotyczące płyty Kosendiak?

Aby przeglądać bieżące materiały należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.

W którym miejscu można zaproponować notę dla tej płyty?

Żeby tego dokonać należy przyporządkować odpowiednią ocenę, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Opcja ta dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Jak wyliczana jest ocena?

Premiera płyty Kosendiak nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Który wykonawca stworzył płytę Kosendiak?

Wrocław Baroque Ensemble to twórca płyty. Żeby sprawdzić listę płyt tego twórcy należy udać się do pola "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.

Jaka wytwórnia jest wydawcą tej płyty?

Płyta ma być wypuszczona przez firmę Universal. Lista innych płyt tego wydawcy dostępna jest utaj.

Spostrzegłem na waszej stronie pomylone dane. W jaki sposób można je skorygować?

Aby tego dokonać należy wypełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik dostępny jest nad polem "Informacje". Poprawić można nieprawidłowe daty, opisy, okładki oraz dodać nowe trailery.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Wrocław Baroque Ensemble - Kosendiak? Kiedy wychodzi Wrocław Baroque Ensemble - Kosendiak?
Data wydania płyty zaplanowana została na 19.02.2021. Nowa płyta Wrocław Baroque Ensemble z 2021 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2021 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Wrocław Baroque Ensemble - Kosendiak data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 19 lutego 2021, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie