Vikingur Olafsson - From Afar(2022) | Klasyka |
Ceniony za innowacyjne programy koncertowe oraz za nagradzane nagrania, islandzki pianista Víkingur Ólafsson na swoim nowym albumie "From Afar" zaprasza nas do słuchania swoich nowych nagrań. Ten bardzo osobisty, podwójny album, który ukaże się na rynku 7 października 2022, nakładem
Deutsche Grammophon, odzwierciedla muzyczne DNA Ólafssona, od wspomnień z dzieciństwa dorastania na Islandii po jego międzynarodową karierę i współczesne inspiracje.
Nagrany na pianinie i fortepianie album, prezentuje różne światy dźwiękowe, z utworami Bacha, Mozarta, Schumanna, Brahmsa i Bartóka, obok islandzkich i węgierskich pieśni ludowych, a zawiera także premierowe nagranie utworu Thomasa Adèsa oraz własne opracowania autorstwa Ólafssona i utwory skomponowane przez węgierskiego kompozytora i pianistę György Kurtága.
Inspiracją do powstania albumu było ważne dla Vikingura Ólafssona spotkanie z György Kurtágiem, w Budapeszcie, we wrześniu 2021 roku. To spotkanie wywołało między innymi wspomnienia o muzyce, którą kochał jako dziecko. "From Afar" (tytuł inspirowany "Aus der Ferne" Kurtága) to zarówno hołd złożony jego kompozytorowi, jak i powrót do muzycznych korzeni pianisty. "Jest bardziej osobisty niż moje poprzednie prace" – mówi Ólafsson. "Bardzo głęboko łączy się z moim dzieciństwem i jest hołdem złożonym jednemu z moich ulubionych kompozytorów wszech czasów. Przez cały album przewijają się intymne rozmowy i sygnały z daleka, echa prawie zapomnianych, starożytnych melodii. "
Śmiałym posunięciem Ólafssona jest nagranie całego programu albumu dwukrotnie, na fortepianie i na preparowanym pianinie, prezentujące tę samą muzykę w dwóch różnych barwach. Artysta uchwycił swoistą intymność, jaką daje pianino, a także pełną paletę barwa możliwą do uzyskania na fortepianie.
To także element związany z dzieciństwem pianisty, czasem kontaktu z fortepianem rodziców i starym pianinem, które Vikingur dostał w wieku siedmiu lat i którego "ciepły, senny" dźwięk pokochał, ćwicząc w swoim pokoju utwory Schumanna, Bacha i Mozarta.
Album zawiera między innymi opracowania węgierskich i islandzkich pieśni ludowych i trzy wcześniej niepublikowane transkrypcje Ólafssona: Adagio z Sonaty Bacha na skrzypce solo C-dur, Laudate Dominum Mozarta – którą dedykuje Kurtágowi – i Ave Maria islandzkiego kompozytora Sigvaldiego Kaldalónsa, pierwszy utwór, jaki Ólafsson kiedykolwiek opracowywał. Na albumie znajduje się również światowa premiera nagrania The Branch Thomasa Adèsa, nieziemskiego walca napisanego specjalnie dla Ólafssona.
Tracklista (identyczna dla wersji fortepian i pianino)
1. J. S. Bach: Christe, du Lamm Gottes, BWV 619 (Arr. G. Kurtág)
2. Schumann: Study in Canonic Form, Op. 56: No. 1
3. J. S. Bach: Adagio (from Sonata for Solo Violin, BWV 1005) (Arr. Víkingur Ólafsson)
4. Kurtág: Harmonica (Hommage á Borsody László) (From Játékok / Book 3)
5. 05: Bartók: I. Rubato (Three Hungarian Folksongs from the Csìk)
6. 06: Bartók: II. L'istesso tempo (Three Hungarian Folksongs from the Csìk)
7. 07: Bartók: III. Poco vivo (Three Hungarian Folksongs from the Csìk)
8. Brahms: Intermezzo in E Major, Op. 116 No. 4
9. Kurtág: A Voice in the Distance (From Játékok / Book 5)
10. Birgisson: Where Life and Death May Dwell (Icelandic Folk Song)
11. J. S. Bach: Trio Sonata No. 1, BWV 525: I. Allegro moderato (Arr. G. Kurtág)
12. Kaldalóns: Ave María (Arr. Víkingur Ólafsson)
13. Kurtág: Little Chorale (From Játékok / Book 1)
14. Mozart: Laudate Dominum (from Vespers, K. 339) (Arr. Víkingur Ólafsson)
15. Kurtág: Sleepily (From Játékok / Book 1)
16. Schumann: Träumerei (from Kinderszenen, Op. 15)
17. Kurtág: Flowers We Are (From Játékok / Book 7)
18. Adès: The Branch
19. Kurtág: Twittering (From Játékok / Book 1)
20. Schumann: Vogel als Prophet, Op. 82 No. 7
21. Brahms: Intermezzo in E Minor, Op. 116 No. 5
22. Kurtág: Scraps of a Colinda Melody – Faintly Recollected (Hommage à Farkas Ferenc) (From Játékok / Book 3)