piątek, 12 sierpnia

Oznaczenie treści
 

Various Artists - Wajnberg: String Quarters 2,3,4

(2022)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Various Artists - Wajnberg: String Quarters 2,3,4

Data premiery

piątek
11.02.2022
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

W maju 1937 roku Mieczysław Wajnberg napisał swój pierwszy kwartet smyczkowy. Jesienią 1939 roku w dramatycznych okolicznościach przedostał się do Związku Radzieckiego, a tam, zwolniony ze służby wojskowej z powodu słabego zdrowia, otrzymał szansę kontynuowania nauki w konserwatorium w Mińsku, w klasie kompozycji. Jego pedagogiem został 67-letni Wasilij Zołotariow, niegdyś uczeń Milija Bałakiriewa i Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Namówiony przez profesora, albo z własnej inicjatywy, 25 listopada zaczął pisać kolejny kwartet smyczkowy. Ten swój pierwszy "studencki utwór", a drugi na taką obsadę, ukończył 13 marca 1940 roku. Poświęcił go matce i siostrze, których los był mu nieznany.
(... ) Minęło kilkanaście miesięcy i latem 1941 roku, gdy Niemcy napadły na swego niedawnego sojusznika, Wajnberg po raz drugi zmuszony był uciekać. Teraz dotarł do Taszkientu, dokąd jesienią ewakuowano Konserwatorium Leningradzkie. W grudniu nadarzyła mu się więc okazja posłuchania swego II Kwartetu smyczkowego op. 3 w wykonaniu leningradzkich muzyków. Potem utwór przypuszczalnie trafił do szuflady i był pokazywany jedynie kompozytorom-przyjaciołom, co tłumaczyłoby podobieństwo tej muzyki Wajnberga do pewnych epizodów z II i VI Kwartetu smyczkowego Dmitrija Szostakowicza, napisanych w późniejszych latach, gdy obaj kompozytorzy utrzymywali bliskie stosunki. Po 45 latach Wajnberg wrócił do swego młodzieńczego utworu. Korzystając z nabytego przez minione dekady doświadczenia, poddał go pewnym przeróbkom. W dwóch pierwszych częściach zmienił niewiele. Dokonał kilku skrótów, nieco inaczej rozwinął pewne wątki, a przebieg innych urozmaicił, dopisując do istniejących już partii nowe; czasami zmienił artykulację lub rejestr. Następnie dokomponował nową część w postaci krótkiego, delikatnie brzmiącego intermezza (co w dużej mierze jest zasługą gry con sordino oraz obfitości pauz pomiędzy krótkimi motywami). Stosunkowo najwięcej zmian wprowadził do istniejącego już finału. I w tej nowej wersji, opatrzonej numerem opusowym 145, utwór został nagrany przez Kwartet Śląski na tej płycie.
(... )
Uciekinier z Warszawy pod koniec września 1943 roku zamieszkał w Moskwie. Nie znalazł się w niej po raz pierwszy, gdyż już wcześniej, w 1940 roku, przyjechał tu wydelegowany z Mińska na Dekadę Sztuki Białoruskiej. Poznał wtedy Nikołaja Miaskowskiego, uważanego za czołową postać w środowisku moskiewskich kompozytorów, i teraz oczywiście natychmiast odnowił tę znajomość. Wkrótce znalazł się również w otoczeniu Szostakowicza, który parę miesięcy wcześniej na stałe przeprowadził się do Moskwy (Leningrad ciągle jeszcze był okrążony). Wajnberga przyjęto do Związku Kompozytorów, co było bardzo ważne, bo otwierało przed nim szansę na wykonania i wydania nowych utworów. W lutym 1944 roku zaczął więc pracę nad swym pierwszym "moskiewskim" utworem – i tak powstał III Kwartet smyczkowy op. 14. Gatunek ten cieszył się wówczas popularnością wśród radzieckich kompozytorów. Pisali je starsi, wśród nich Miaskowski, a także młodsi, jak zaprzyjaźniony z ajnbergiem Jurij Lewitin. W licznym środowisku znakomitych moskiewskich muzyków nowe partytury w miarę szybko znajdowały wykonawców.
(... )
Kwartet Teatru Bolszoj wykonał zadedykowany sobie IV Kwartet smyczkowy 19 stycznia 1946 roku. W 1959 roku utwór ukazał się drukiem, jako pierwszy opublikowany kwartet Wajnberga, a cztery lata później omówił go w monografii radzieckiej kameralistyki Lew Raaben. W zgodzie z tendencją tamtych czasów usłyszał w nim przede wszystkim echa wojny. Obraz inwazji wroga i heroiczny nastrój miały cechować dwie początkowe części. Marsz żałobny w trzeciej wydawał się wręcz oczywisty przy takim programie utworu. Finał Raabe odczytał zaś jako wspomnienie beztroskiego dzieciństwa, chociaż większość słuchaczy skojarzy go raczej z początkiem Oktetu Mendelssohna; nie wiadomo, czy było to zamierzone, czy przypadkowe. Inaczej zinterpretowała ów Kwartet 12 lat później Ludmiła Nikitina. Przede wszystkim uderzyły ją echa muzyki żydowskiej rozpoznawalne w drugiej części. Jej wrażliwość okazała się chyba bliższa intencji kompozytora, gdyż po latach tę właśnie część Wajnberg wykorzystał w swojej XXI Symfonii, poświęconej pamięci ofiar warszawskiego getta i opatrzonej tytułem Kaddish, który oznacza modlitwę za zmarłych.

Danuta Gwizdalanka

Mieczysław Wajnberg (1919–1996)
II Kwartet smyczkowy op. 3/145 (1939–40, rew. 1986)
Lista utworów:
1. Allegro (8:35)
2. Andante (8:07)
3. Allegretto (4:01)
4. Presto (3:44)
III Kwartet smyczkowy op. 14 (1944)
5. Presto (6:58)
6. Andante sostenuto(8:22)
7. Allegretto (4:22)
IV Kwartet smyczkowy op. 20 (1945)
8. Allegro comodo (9:36)
9. Moderato assai (7:03)
10. Largo marciale (9:28)
11. Allegro moderato (6:29)

czas całkowity: (76:53)Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy ma pojawić się płyta Wajnberg: String Quarters 2,3,4?

Płyty tej będzie można posłuchać 11 lutego 2022 (premiera w Polsce). Należy kliknąć w odpowiednie flagi, żeby sprawdzić daty z innego regionu. Dodatkowe ustawienia regionalne dostępne są w zakładce "Moje konto".

Chcę dostawać na bieżąco aktualne informacje dotyczące płyty. Jak tego dokonać?

Aby śledzić doniesienia o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na stronie "Aktualności" zostaną opublikowane zmiany, które zaszły w obserwowanych premierach, a powiadomienie zostanie wysłane we wiadomości e-mail.

Jak mogę polecić płytę znajomym?

O płycie można napisać innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

W jakiej cenie można zakupić płytę?

Żeby sprawdzić ile kosztuje płyta Wajnberg: String Quarters 2,3,4 kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.

Chcę nabyć płytę Wajnberg: String Quarters 2,3,4. Jaki sklep sprzedaje ten produkt?

Płytę można zamówić tutaj. Lista wszystkich sklepów oferujących ten produkt znajduje się po prawej stronie.

W którym miejscu mogę zobaczyć najnowsze materiały dotyczące płyty Wajnberg: String Quarters 2,3,4?

Najświeższe komunikaty można obejrzeć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.

W jaki sposób można ocenić ten tytuł?

Żeby ocenić płytę należy wskazać właściwą wartość w skali od 1 do 5, a następnie zaznaczyć wybór kliknięciem. Swój głos mogą oddać jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu.

W jaki sposób obliczana jest ocena płyty?

Premiera płyty Wajnberg: String Quarters 2,3,4 nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto stworzył muzykę do tej płyty?

Various Artists to twórca płyty. Aby sprawdzić inne płyty z muzyką tego artysty kliknij w jego nazwę lub kliknij utaj.

Która firma planuje wydać tę płytę?

Za wypuszczenie płyty odpowiada firma Universal. Żeby sprawdzić listę płyt muzycznych tego wydawcy należy przenieść się do zakładki "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.

Znalazłem na tej stronie przeinaczone informacje. W jaki sposób można je skorygować?

Problem ten można zgłosić klikając tutaj. Funkcja ta pozwala na zgłoszenie uaktualnienia informacji takich jak data wydania czy modyfikacja opisu, a także umożliwia dodanie nowych zwiastunów, trailerów, okładek lub plakatów.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Various Artists - Wajnberg: String Quarters 2,3,4? Kiedy wychodzi Various Artists - Wajnberg: String Quarters 2,3,4?
Data wydania płyty zaplanowana została na 11.02.2022. Nowa płyta Various Artists z 2022 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2022 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Various Artists - Wajnberg: String Quarters 2,3,4 data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 11 lutego 2022, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie