środa, 15 stycznia

Oznaczenie treści
 

Various Artists - Skrowaczewski 100

(2025)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Various Artists - Skrowaczewski 100

Data premiery

piątek
17.01.2025
1d  02h  34m  02s
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
1009   3472

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

Opis:



„Skrowaczewski 100: Clarinet Concerto and Triple Concerto”



Upamiętnienie światowej sławy dyrygenta i kompozytora oraz mistrzowski popis czołowych polskich zespołów symfonicznych: Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie i NOSPR w Katowicach.



 



Gdyby nie wypadek, któremu podczas wojny uległ w rodzinnym Lwowie, Stanisław Skrowaczewki (1923-2017) zostałby zapewne pianistą-wirtuozem. Kontuzjowany w obie dłonie poświęcił się jednak komponowaniu i dyrygowaniu orkiestrami - i jeszcze przed trzydziestką osiągnął spektakularne, europejskie sukcesy. Pracował w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie, w Paryżu studiował u Nadii Boulanger, zdobywał laury międzynarodowych konkursów kompozytorskich i dyrygenckich. W 1956 r. poprowadził orkiestry z Cleveland, Nowego Jorku, Pittsburgha i Cincinnati, a w 1960 r. podjął decyzję o pozostaniu w USA na stałe. Zamieszkał w Minneapolis, gdzie szefował orkiestrze symfonicznej i skąd coraz częściej wyjeżdżał na zaproszenia filharmonii i oper w Nowym Jorku, Berlinie, Wiedniu, Londynie, Amsterdamie, Paryżu, Tokio… Nagrał dziesiątki płyt (zasłynął zwłaszcza interpretacjami monumentalnych dzieł austriackiego neoromantyka Antona Brucknera), nigdy też nie przestał pielęgnować związków z ojczyzną - zwłaszcza w ostatnich dekadach swojego życia był w Polsce częstym - witanym z honorami - gościem.



Na początku lat 80. Stanisław Skrowaczewski zrezygnował z etatu w orkiestrze w Minneapolis, by w pełni oddać się pasji tworzenie nowej muzyki. Koncert klarnetowy był dla niego - wówczas już prawie sześćdziesięciolatka! - pierwszym poważnym zamówieniem kompozytorskim. Powstał utwór mroczny, introwertyczny, pełen niepokoju. „Nigdy wcześniej nie grałem na tym instrumencie, ale w miarę komponowania zacząłem nim oddychać, czuć, jakby był częścią mnie. To było tak, jakby pomysły pochodziły prosto z wnętrza” - wspominał po latach Stanisław Skrowaczewski. Komponując w 1991 r. koncert potrójny na skrzypce, klarnet i fortepian, chętnie przyznawał się do inspiracji wielkimi poprzednikami i nie krył ambicji, by im dorównać: „[chodzi o] aspekt czysto muzyczny, filozoficzny, wstępnie metafizyczny: to kwestia treści, przesłania, samoekspresji, poszukiwania sensu i piękna. To jest to, co dali nam wielcy mistrzowie przeszłości; to jest to, o co chodzi w muzyce i sztuce! Żyję tak emocjonalnie wielką muzyką przeszłości, którą dyryguję, że chcę mieć takie samo uczucie do każdego utworu muzyki współczesnej - w tym mojego własnego. (…) Dla mnie powodem i potrzebą komponowania jest próba stania się tak samo emocjonalnie wzruszonym, jak jestem w obecności wielkich kompozytorów.”



Album, którego współwydawcą jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia, nie ma swojego odpowiednika w światowej fonografii. Mówi Krzysztof Grzybowski, wirtuoz klarnetu i inicjator wydawnictwa: „To dopiero drugie na świecie nagranie koncertu klarnetowego i pierwsze potrójnego. W ten sposób moje pokolenie kłania się Mistrzowi, na którego koncertach i nagraniach się wychowało. Chciałbym, żeby te nieznane jeszcze szerzej dzieła Skrowaczewskiego, unikalne na skalę światową, a od teraz już powszechnie dostępne, weszły na stałe do repertuaru sal koncertowych i zainicjowały badania nad jego kompozytorskim stylem.



Program albumu:




  1. Concerto for clarinet in A and Orchestra. I Lento misterioso: Allegro                             16:15

  2. Concerto for clarinet in A and Orchestra. II Nocturne                                                            8:38

  3. Concerto for clarinet in A and Orchestra. III Finale                                                     4:58

  4. Triple concerto for violin, clarinet, piano and orchestra. I Misterioso, rapsodico    10:39

  5.  Triple concerto for violin, clarinet, piano and orchestra. II Aria                                            3:20

  6. Triple concerto for violin, clarinet, piano and orchestra. III Presto tenebroso                2:03

  7. Triple concerto for violin, clarinet, piano and orchestra. IV Adagio amoroso                   5:23

  8.  Triple concerto for violin, clarinet, piano and orchestra. V Finale                        3:32



 



W realizacji nagrań wzięli udzieli:




  • Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie (1-3), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (4-8)

  • Michał Klauza - dyrygent (1-8)

  • Danuta Kojro-Pawulska - klawesyn (1-3)

  • Aleksandra Rupocińska - klawesyn (4-8)

  • Piotr Sałajczyk - fortepian (4-8)

  • Bartłomiej Nizioł - skrzypce (4-8)

  • Krzysztof Grzybowski - klarnet (1-8)



 



Nagrań dokonano w Studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w październiku 2021 r. („Clarinet Concerto”) oraz w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w grudniu 2023 r. („Triple Concerto”).



Realizacja albumu została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Współwydawcą albumu jest Stowarzyszenie Edukacji Muzycznej w Suwałkach.




Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

W jakim terminie ma pojawić się płyta Skrowaczewski 100?

Płyta Skrowaczewski 100 będzie udostępniona 17 stycznia 2025 (data wydania w Polsce). Obecnie wyświetlaną datę można zmienić klikając we flagę. Domyślnie wyświetlany region można zmienić w ustawieniach konta.

W jaki sposób mogę obserwować najświeższe komunikaty o premierze płyty?

Aby dostawać aktualne wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.

Chcę donieść o płycie znajomym. Jak tego dokonać?

O płycie można napisać znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Ile wyniesie mnie płyta?

Aby sprawdzić ile trzeba zapłacić za płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

W którym sklepie jest do znalezienia płyta?

Płyta Skrowaczewski 100 jest do dostania tutaj. Więcej można znaleźć w zakładce "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.

Na jakiej stronie sprawdzę bieżące materiały odnośnie płyty?

Najświeższe raporty można poczytać w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.

Czy mogę zaproponować ocenę dla tej płyty?

Aby tego dokonać należy wybrać odpowiednią ocenę w skali od 1 do 5, a następnie oznaczyć wybór kliknięciem. Żeby oddać głos trzeba posiadać konto w serwisie.

Jak skalkulowana została ocena płyty?

Premiera płyty Skrowaczewski 100 nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto jest odpowiedzialny za napisanie muzyki na tę płytę?

Various Artists to osoba odpowiedzialna za napisanie muzyki do płyty. Aby zobaczyć listę płyt, do których muzykę napisał ten artysta kliknij w jego nazwę w polu "Informacje" lub kliknij utaj.

Która wytwórnia sprawuje nadzór nad wydaniem tej płyty?

Wytwórnia Dressler sprawuje nadzór nad wydaniem płyty. Kliknięcie utaj spowoduje wyświetlenie listy innych płyt z muzyką od tego wydawcy. Z funkcji tej można również skorzystać udając się do pola "Informacje" i klikając w nazwę firmy.

Na tej stronie napisane są przekłamane dane. Gdzie mogę to zgłosić?

Problem ten można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" umieszczonej nad polem "Informacje". Zgłaszać można błędne daty premiery, opisy, okładki lub plakaty oraz zwiastuny.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Various Artists - Skrowaczewski 100? Kiedy wychodzi Various Artists - Skrowaczewski 100?
Data wydania płyty zaplanowana została na 17.01.2025. Nowa płyta Various Artists z 2025 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2025 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

Nowa płyta Various Artists - Skrowaczewski 100 data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 17 stycznia 2025, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików Cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe w świetle ustawy. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treść do Twoich preferencji. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies oraz naszej Polityce Prywatności.