środa, 25 grudnia

Oznaczenie treści
 

Various Artists - Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro

(2018)
Składanki

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Various Artists - Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro

Data premiery

piątek
16.11.2018
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Składanki
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

Czym dla wojska jest piosenka? "... świętem największym, druhem, wiernym przyjacielem, chlebem powszednim, łykiem wody w dzień upalny, błękitem nieba, ciepłym piecem, zapachem domu" - odpowiedział - jakże trafnie - na to pytanie Jerzy Bekker, autor piosenki napisanej do muzyki Jacka Szczygła, która w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka w 1975 roku zdobyła Złoty Pierścień na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
Od wieków zdawano sobie sprawę, że muzyka i pieśń dostarczają pięknych wrażeń artystycznych. Są one znakomitą lekcja patriotyzmu, rozpalając świętą miłość kochanej Ojczyzny. Ich rolę w życiu każdego człowieka, a żołnierza w szczególności, dostrzegano w okresie międzywojennym i na wszystkich frontach II wojny światowej.
Miłość i tęsknota do rodzinnych stron, do domu rodzinnego i najbliższych osób, to uczucia naturalne. Wiążą się one w szerszym wymiarze z miłością do swojego kraju, przywiązaniem do sztandaru i barw narodowych, ze znajomością i poszanowaniem dla tradycji i ze rozumieniem konieczności obrony Ojczyzny, gdy zajdzie taka potrzeba. Poeci i kompozytorzy potrafili pięknie łączyć te elementy, aby zagrzewać do boju, osłabiać ból rozstania, dodawać sił oraz dawać wytchnienie utrudzonym wiarusom.
Taką rolę spełniały również piosenki żartobliwe, a nawet rubaszne przyśpiewki, tworzone przez samych żołnierzy. W krakowskim tygodniku "Nowości ilustrowane" z 1916 roku można było przeczytać: "Muzyka to jakby matka żołnierza. Pociesza, pokrzepia, czuwa przed niebezpieczeństwem, ostrzega, budzi ze snu, na śniadanie wzywa, zwołuje do zebrania zbiórki, kołysze do snu, wzywa do wytrwania i głosi zwycięstwo... "
Piosenka to przyjaciel żołnierza – i tego sprzed lat, i tego, który służy w armii dziś, ale nie było i chyba nie ma polskiego domu, w którym by nie znano i nie śpiewano patriotycznych pieśni i żołnierskich piosenek.
Oddajemy do rąk Państwa płytę wydaną tuż przed jubileuszem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także stulecia powołania biskupstwa polowego w Polsce. Płyta zawiera utwory, które przetrwały próbę czasu. Żyjąc już własnym życiem, zapisały się one na stałe w pamięci słuchaczy i chętnie są słuchane od wielu, wielu lat.
Nagrania archiwalne piosenek pochodzą z zasobów Polskiego Radia i Polskich Nagrań. Wykonawcami są znani artyści m. in. : Bernard Ładysz, Barbara Nieman, Kazimierz Pustelak, Michał Szopski, Stanisław Mikulski. Niektóre piosenki, zdawać by się mogło, nieco przestarzałe jak: "Serce w plecaku", "Piechota", "Na strażnicy", czy wiązanka piosenek z okresu międzywojennego, wciąż poruszają swoim pięknem. Nie ustępują tym, które wykonywane są w nowoczesnych opracowaniach muzycznych m. in. : "Powołanie", "Po ten kwiat czerwony" czy "Gdy nasi chłopcy maszerują".
Niech nadal w każdym zakątku naszej Ojczyzny, ale i poza jej granicami – tam, gdzie biją polskie serca, brzmi żołnierska i patriotyczna pieśń.
Lista utworów:
1. Wiązanka Piosenek Żołnierskich Okresu Międzywojennego
- Wszystko mi jedno, sł. i muz. trad.
- Miała matula sł. i muz. trad.
- Wojenko, wojenko, sł. Feliks Gwiźdź, muz. trad.
- Przybyli ułani pod okienko, sł. i muz. trad.
- O mój rozmarynie, sł. Wacław Denhoff-Czarnocki, muz. trad.
- Jeszcze jeden mazur, sł. Ludwik Ksawery Pomian-Łubiński, muz. Fabian Tymolski
- Białe róże, sł. Kazimierz Wroczyński, Jan Emil Lankau, muz. Mieczysław "Kozar" Słobódzki
- Ułan i dziewczyna, sł. Franciszek Kowalski, muz. Wenzel Robert Gallenberg
- Hej, hej ułani, sł. i muz. trad.
- Jak to na wojence ładnie, sł. i muz. trad.
Wykonawcy: Zofia Lupertowicz - sopran, Barbara Brun –Barańska – alt, Michał Szopski - tenor, Bernard Ładysz - bas , chór i orkiestra symfoniczna centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dyr. Teodor Ratkowski.
2. Serce W Plecaku, sł. i muz. Michał Zieliński
Wykonawcy: Kazimierz Pustelak – tenor, Chór Męski i Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Jerzy Kołaczkowski.
3. Piechota, sł. i muz. Leon Łuskino
Wykonwacy: chór i orkiestra symfoniczna Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dyr. Benedykt Konowalski.
4. Na Strażnicy, sł. Mirosław Łebkowski, muz. Edward Olearczyk
Wykonawcy: chór męski Czejanda, sekcja rytmiczna.
5. Polny Kwiat, sł. Wiesław Rustecki, muz. Antoni Szaliński
Wykonawcy: Barbara Nieman – sopran, Kazimierz Pustelak – tenor, chór i orkiestra Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dyr. Benedykt Konowalski, kier. chóru Lucjan Mazurek.
6. Kołysanka Matki, sł. Ernest Bryll, muz. Katarzyna Gartner
Wykonawcy: Urszula Narbut – sopran, chór i orkiestra Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dyr. Włodzimierz Porczyński.
7. Nie Zobaczysz Matko Syna, sł. Ernest Bryll, muz. Katarzyna Gartner
Wykonawcy: Bernard Ładysz bas, chór i orkiestra Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dyr. Włodzimierz Porczyński.
8. Był Taki Czas sł. Wojciech Młynarski, muz. Jerzy Matuszkiewicz
Wykonawcy: Stanisław Mikulski – śpiew, Orkiestra Rozrywkowa dyr. Leszek Bogdanowicz.
9. Żołnierze, My Żołnierze, sł. Tadeusz Kubiak, muz. Marek Sewen
Wykonawcy: chór męski Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dyr. Lucjan Mazurek, Warszawska Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji, dyr. Włodzimierz Kamirski.
10. Powołanie, sł. Jerzy Kleyny, muz. Katarzyna Gartner
Wykonawcy: Roman Kogut – śpiew, grupa kameralna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, kier. muz. Mirosław Racewicz.
11. Po Ten Kwiat Czerwony, sł. Bronisław Brok, muz. Jerzy Wasowski
Wykonawcy: Julia Pietraszewska – śpiew, grupa kameralna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, kier. muz. Mirosław Racewicz.
12. Gdy Nasi Chłopcy Maszeruja, sł. Jadwiga Urbanowicz, muz. Henryk Kuczyński
Wykonawcy: Wiktor Szymonowicz – śpiew, grupa kameralna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, kier. muz. Mirosław Racewicz.
13. Wiązanka Piosenek Żołnierskich Okresu Powojennego
- Szli na zachód osadnicy, sł. Jacek Kasprowy, muz. Jan Tomaszewski
- Do woja marsz, do woja, sł. Maria Terlikowska, muz. Edward Pałłasz
- Przyjedź mamo na przysięgę, sł. Edward Fiszer, muz. Henryk Klejne
- To kompania idzie nasza, sł. Tadeusz Margot, muz. Włodzimierz Ścisłowski
- Gdy śpiewa wojsko, sł. Maria-Magdalena Mikulin-Nowak, muz. Zbigniew Nowak
- Witaj dniu, sł. Mirosław Łebkowski, Stanisław Werner, muz. Tadeusz Margot
- Nie ma mocnych na żołnierza, sł. Wiktor Leliwa, muz. Filip Nowak
- Nasza kompania, Renata Maklakiewicz, muz. Ryszard Siwy
Wykonawcy: chór Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dyr. Lucjan Mazurek, Orkiestra Polskiego Radia i TV w Łodzi, dyr. Henryk Debich.



Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy udostępniona będzie płyta Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro?

Płyty tej będzie można posłuchać 16 listopada 2018 (data wydania w Polsce). Aby zobaczyć daty z innych regionów należy kliknąć w odpowiednią flagę. Wyświetlanie domyślnego regionu można skonfigurować w "Ustawieniach serwisu".

W jaki sposób mogę śledzić bieżące komunikaty o premierze płyty?

Aby otrzymywać bieżące komunikaty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.

Chcę polecić płytę innym osobom. W jaki sposób mogę to uczynić?

Płytę zarekomendować można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

W jakiej cenie znajdę płytę?

Aby zobaczyć ile kosztuje płyta kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.

Chcę zamówić płytę Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro. Gdzie można zamówić ten produkt?

Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro jest do kupienia tutaj. Więcej można znaleźć w zakładce "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.

Na jakiej stronie mogę przeczytać najnowsze doniesienia odnośnie płyty Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro?

Nowe komunikaty można sprawdzić w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.

Jak mogę zaproponować ocenę dla tej płyty?

Aby ocenić płytę należy przyporządkować odpowiednią wartość w pięciopunktowej skali, a następnie przypieczętować wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.

Jakim sposobem wyliczona została ocena?

Premiera płyty Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Który artysta skomponował płytę Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro?

Various Artists to osoba odpowiedzialna za napisanie muzyki do płyty. Kliknij utaj albo w nazwę artysty, żeby wyświetlić inne jego płyty.

Kto zajmuje się wydaniem tej płyty?

Za wydanie płyty odpowiedzialna jest firma Universal. Kliknij utaj albo w nazwę firmy, żeby wyświetlić inne płyty przez nią wydane.

Dostrzegłem na tej stronie nieprecyzyjne dane. W jaki sposób mogę to zgłosić?

Aby to zrobić należy wypełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik znajduje się nad polem "Informacje". Zgłaszać można błędne daty premiery, opisy, okładki lub plakaty oraz zwiastuny.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Various Artists - Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro? Kiedy wychodzi Various Artists - Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro?
Data wydania płyty zaplanowana została na 16.11.2018. Nowa płyta Various Artists z 2018 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2018 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Various Artists - Serce w plecaku: Piosenki żołnierskie retro data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 16 listopada 2018, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie