Various Artists - Opera w peruce(2017) | Klasyka |
22. Opera w peruce
Nie, to nie pomyłka. Dobrze pamiętamy, że trzecią część naszej kolekcji poświęciliśmy operze. Powracamy do tematu i drążymy go dalej. Ale będzie to spotkanie szczególne: z dawną operą, tą najwcześniejszą, z XVII i XVIII wieku, barokową.
Porzucamy odwieczny spór, kto napisał pierwszy utwór tego gatunku. Jacopo Peri czy Giulio Caccini? Bez znaczenia. Pewne jest to, że pierwszym operowym arcydziełem jest Orfeusz Claudia Monteverdiego wystawiony w Mantui w 1607 roku. Niezrównane dzieło łączące jeszcze stary muzyczny świat z tym nowym, awangardowym. W swoim gatunku była to rewolucja, choć zupełnie bezkrwawa.
Kamyk uruchomił lawinę – nowinki błyskawicznie rozprzestrzeniły się w całej Europie.
Program naszej płyty jest zaproszeniem do teatrów operowych Włoch, Francji i Anglii. Do świata wielkich diw i chimerycznych kastratów, bezwzględnych impresariów, wytwornych lóż operowych, w których omawiano aktualne sprawy polityczne, ale też spiskowano i romansowano. Bo opera, podobnie jak dziś popkultura, to świat wielkich karier, ale i porażek, udanych debiutów i spektakularnych klap. Żądna nowinek publiczność oczekiwała wciąż nowych tytułów, nowych głosów, nowych gwiazd.
Od blisko trzech dekad zauważamy powrót do źródeł. Chyba jesteśmy już nieco znudzeni kolejnymi produkcjami tych samym dzieł Verdiego czy Pucciniego. Nawet Mozarta czasami mamy przesyt. Wtedy więc sięgamy po dzieła dawnych mistrzów. Wracamy do wyciskających łzy opowieści Claudia Monteverdiego; do wielkich tragedii lirycznych Jeana-Philippe'a Rameau; do piorunujących, podbijających weneckie teatry arii Antonia Vivaldiego czy wreszcie do idealnie skrojonych oper geniusza dawnego teatru – Jerzego Fryderyka Haendla.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Niemal każda nowa produkcja, wykonywana z udziałem instrumentów historycznych, bije rekordy popularności. Opera barokowa stała się modna. Coraz rzadziej można ją zobaczyć w dawnym kostiumie, częściej zaś w modnych ciuszkach. Peruki przechodzą do lamusa. Na szczęście muzyka jest jak dobre wino. Im starsza, tym lepsza.
Jacek Hawryluk, Polskie Radio
Płyta debiutowała będzie 23 czerwca 2017 (data premiery w Polsce).
Aby otrzymywać aktualne wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na stronie "Aktualności" zostaną opublikowane zmiany, które zaszły w obserwowanych premierach, a powiadomienie zostanie wysłane we wiadomości e-mail.
Tytuł zarekomendować można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej sekcji strony.
Aby zobaczyć ile trzeba zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płyta jest do znalezienia tutaj. Produkt można znaleźć w sklepach znajdujących się w zakładce "Gdzie kupić?".
Świeże materiały można zobaczyć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
Aby tego dokonać trzeba przyporządkować należytą ocenę w skali 1-5, a następnie przypieczętować wybór kliknięciem. Opcja ta dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Premiera płyty Opera w peruce nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Various Artists jest twórcą płyty Opera w peruce. Aby sprawdzić inne płyty z muzyką tego artysty kliknij w jego nazwę lub kliknij utaj.
Za wypuszczenie płyty odpowiedzialna jest firma Universal. Żeby poznać inne płyty od tego wydawcy należy kliknąć utaj albo kliknąć w jego nazwę w polu "Informacje".
Aby to zrobić należy wypełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik znajduje się nad polem "Informacje". Zgłaszać można między innymi nieaktualne daty, zmiany opisów, zwiastunów, okładek i plakatów.
Komentarze