
Various Artists - Berlioz: Les Troyens(2017) | Klasyka |


Erato nagrało w Strasbourgu pełną wersję opery Trojanie Hectora Berlioza. W nagraniu wzięło udział 250 muzyków, a na scenie pojawiła się gwiazdorska obsada. Koncert uznano za historyczne wydarzenie w operze francuskiej.
15 i 17 kwietnia 2017 roku na scenie w Salle Érasme w Palais de la Musique et des Congrès Strasbourgu pojawił się pełny skład Strasburg Philharmonic Orchestra, trzy chóry oraz szesnastu starannie wybranych solistów pod batutą Johna Nelsona, znawcy repertuaru barokowego i interpretatora wielkich dzieł, a w szczególności utworów Berlioza. Muzycy wykonali dwa pięciogodzinne koncerty podczas których zaprezentowana została epicka opera Trojanie. Wydarzenie to już wcześniej Forum Opéra ogłosiło "muzycznym wydarzeniem roku", nazywając "Trojanami stulecia". Erato przypadł zaszczyt nagrania tego epokowego, francuskiego dzieła, które ma swoją fonograficznąpremierę 24 listopada 2017 r.
Amerykański dyrygent John Nelson, który zadebiutował w Metropolitan Opera w 1974 roku właśnie operą Trojanie (zastępując niedysponowanego wówczas dyrygenta Rafaela Kubelika), jest jej wielkim orędownikiem i od ponad 40 lat stara się spopularyzować to dzieło. Dyrygował nią już wielokrotnie, aż wreszcie przyszedł czas na występ z wybitnymi gwiazdami francuskiej sceny muzycznej, takimi jak: Marianne Crebassa (mezzosopran), Stéphane Degout (baryton), Nicolas Courjal (bas) i Stanislas de Barbeyrac i Cyrille Dubois (głosy tenorowe).
Na prezentowanym nagraniu w trzech głównych rolach wystąpili: amerykańska mezzosopranistka Joyce DiDonato, tenor Michael Spyres (Didon i Énée) oraz francusko-kanadyjski kontralt – Marie-Nicole Lemieux w roli Cassandre, wieszczki skazanej na śmierć.
Alain Lanceron, prezes Warner Classics & Erato, powiedział: "Nagranie Trojan – Berlioza jest takim przeżyciem, które może przytrafić się tylko raz w życiu. Jest to monumentalne dzieło, które przez długi czas uważane było za niewykonalne. Wiele bowiem wymaga zarówno od orkiestry i chórów, jak i od solistów. Sukces koncertów w Strasburgu zapowiada zarazem nowy szczególny etap w światowej dyskografii. Wszyscy w Erato przeżywaliśmy ogromne emocje, będąc świadkami pionierskiego wydarzenia, w którym dyrygent John Nelson stanął na podium niezwykłej sceny Philharmonique de Strasburg i połączonych chórów Opera National Du Rhin, Philharmonique de Strasburg i Badischer Staatsopernchor, dyrygując utworem Berlioza. (... ) Na scenie pojawiła się gwiazdorska lista wykonawców, którzy już zapisali się w annałach historii. Jesteśmy wdzięczni wszystkim muzykom i zespołowi nagrywającemu za ich zaangażowanie w tę niezapomnianą przygodę. "
"Miałem ogromny przywilej dyrygowania jedną z najwybitniejszych oper, która prawie nigdy wcześniej nie była wykonywana w całości. (... ) Do tego nie mógłbym marzyć o lepszej obsadzie. " – przyznał John Nelson – "Orchestra Philharmonique de Strasbourg posiada wprost idealne do przedstawienia tej muzyki brzmienie: niemieckie zdyscyplinowanie połączone z delikatnością i pięknem francuskiego brzmienia. Mam nadzieję, że będzie to nagranie, które przetrwa wieki. "

Płyta ma być wydana 8 grudnia 2017 (data premiery w Polsce).
Aby otrzymywać bieżące raporty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Premierę można zasugerować znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
W celu sprawdzenia ile należy odłożyć na płytę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płyta Berlioz: Les Troyens jest do dostania tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów sprzedających ten produkt.
Aby przeglądać najnowsze wiadomości należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Żeby tego dokonać trzeba nadać właściwą ocenę w pięciopunktowej skali, a następnie oznaczyć wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty Berlioz: Les Troyens nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Various Artists jest twórcą płyty Berlioz: Les Troyens. Kliknij utaj albo w nazwę artysty, żeby wyświetlić inne jego płyty.
Wytwórnia Warner Music pracuje nad wydaniem płyty. Żeby sprawdzić listę płyt muzycznych tego wydawcy należy przenieść się do zakładki "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.
Poprawkę można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" umieszczonej nad polem "Informacje". W ramach tej funkcji można zgłosić między innymi aktualizację daty, dodać lub zmienić opis, zamieścić zwiastun oraz trailer, czy też przesłać nową okładkę lub plakat.
8 grudnia 2017, piątek
Komentarze