The Ceez - O chłopcu polskim(2017) | Blues/Jazz |
Koncepcja płyty The Ceez – "O chłopcu polskim" jest oparta na życiorysie literackim Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednak nie jest to kolejna płyta opowiadająca jedynie o wojnie, cierpieniu i umieraniu. Ten album to proces rozwoju duchowego i emocjonalnego młodego człowieka, artysty, którego pewien okres życia przypada na zawieruchę wojenną. Nie jest to również kolejna płyta z tzw. poezją śpiewaną. Usłyszymy trochę jazzu, muzyki elektronicznej, mocne brzmienie alternatywne. Muzykę świeżą, skierowaną do młodego, wymagającego odbiorcy.
Płyta jest swoistą metaforą rozwoju młodego artysty. Dlatego też kolejność utworów na płycie nie jest przypadkowa i jest ułożona w formie opowieści tworzącej zamknięta całość. Mamy prolog, rozwinięcie i epilog. Poszczególne utwory odnoszą się do kolejnych etapów życia bohatera tej opowieści. Dlatego też płyta zaczyna się wierszem "Ars Poetica", który traktuje o powstaniu we wnętrzu poety pragnienia wylania na papier uczuć rosnących w młodym człowieku.
Kilka następnych wierszy jak np. "Wiosna", "Stuletni wieczór" czy "Erotyk" są świadectwem rozwoju emocjonalnego oraz intelektualnego artysty. Krzysztof Kamil Baczyński miał niezwykłą umiejętność przekazywania poprzez słowa swych najgłębszych, bardzo różnorodnych odczuć. I dlatego są one aktualne do dzisiaj.
Zamykające płytę wiersze "Elegia o... [chłopcu polskim]" i "Śmierć" są swoistym zamknięciem zarówno projektu płyty jak i tragicznej drogi życia ich autora. Ten album to ukłon w stronę Baczyńskiego, który pomimo młodego wiek stworzył wiersze dojrzałe, które świetnie odnajdują się w dzisiejszej rzeczywistości. Idealnie współtworzą całość z muzyką stworzoną przez Ceez.
The Ceez – Peter Ceez Okrasa, wokalista gitarzysta, kompozytor i producent. Jego muzyka to kompilacja doświadczeń wynikających z pracy z artystami z całego świata. Ceez jest wszechstronnym muzykiem, który przez swoje różnorodne doświadczenie, odnajduje się w wielu gatunkach muzycznych – od subtelnego jazz-rocka, mocnego grunge, poprzez funky, R&B, muzykę filmową, aż po art. -metal, który grał z zespołem The Maension w Los Angeles.
Za album "Introspection" The Maension w roku 2008 nagrodzony został na Los Angeles Music Awards, zdobywając tytuł The Best Hollywood Rock Band of the Year. Po wydaniu solowej EP-ki pt: "Journey Indeed" jeden z utworów – "Feather Gloves" otrzymał nominacje dla najlepszej piosenki na Hollywood Music Media Awards 2011 r.
Przed wyjazdem do Stanów Ceez jako wokalista otrzymał wiele nagród na festiwalach muzycznych. Warto wyróżnić nagrodę główną przyznaną przez Czesława Niemena, za "Najciekawszą kompozycję", za "Wykonanie sceniczne" oraz dodatkowe wyróżnienie dla Ceez za "Wyjątkowe umiejętności wokalne".
Z zespołami Idea i Bian był zapraszany na Warsztaty do Szkoły Muzycznej w Danii, gdzie prezentował swój materiał oraz czerpał z doświadczeń wykładowców tej szkoły w zakresie kompozycji, aranżacji, a także technik emisji głosu i produkcji muzycznej.
Lista utworów:
1. Ars Poetica
2. Wiosna
3. Stuletni wieczór
4. Morze wracające
5. Erotyk
6. Słowa do deszczu
7. Już nie pamiętam
8. Warszawa
9. O mój ty smutku cichy
10. Drzewa
11. Elegia o ... [chłopcu polskim]
12. Śmierć