Świat. Batman(2021) | Komiksy |
Mroczny Rycerz rusza na wojnę z globalną przestępczością w albumie "Batman: Świat", unikalnym projekcie wydawniczym DC!
We wrześniu 2021 roku Batman rozpocznie wojnę z przestępczością na całym świecie w nowej antologii zatytułowanej "Batman: Świat", w której twórcy komiksowi z czternastu różnych krajów przedstawią swoją interpretację Batmana w opowieściach charakterystycznych dla ich kultur. Liczący 184 strony album, którego światową premierę zaplanowano na 14 września 2021 r. , będzie pierwszym tego rodzaju projektem wydawniczym.
Wydarzenia, mające miejsce w antologii, będą rozgrywać się na terenie Ameryki Północnej, Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech, Rosji, Polski, Turcji, Meksyku, Brazylii, Chin, Korei Południowej i Japonii. W albumie zaprezentowane zostaną historie o Batmanie autorstwa zespołów kreatywnych z całego świata, rozgrywające się w ich rodzimych krajach. Każda z wersji albumu "Batman: Świat" będzie miała również własną unikalną okładkę autorstwa lokalnego zespołu kreatywnego, przedstawioną pod obwolutą okładki światowej.
Antologię rozpoczyna historia wielokrotnie nagradzanego duetu – scenarzysty Briana Azzarello i rysownika Lee Bermejo (wspólnie stworzyli takie komiksy jak "Batman: Przeklęty", "Joker", "Lex Luthor: Człowiek ze Stali", "Batman/Deathblow"). W opowieści zatytułowanej "Globalne miasto" Batman snuje refleksje o czasie spędzonym w Gotham, gdy chronił miasto i jego mieszkańców przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami. Kiedy jednak Mroczny Rycerz spogląda poza mosty, alejki i drapacze chmur, zdaje sobie sprawę, że pragnienie sprawiedliwości nie zna granic, ponieważ wszędzie popełniane są zbrodnie, którym można zapobiec. Ta historia rozpoczyna serię opowieści przedstawiających przeszłość i teraźniejszość Batmana stworzonych przez znanych międzynarodowych twórców komiksowych. W Polsce Batman pojawi się w Warszawie. Za historię "Obrońca miasta" odpowiadają: Tomasz Kołodziejczak (scenariusz), Piotr Kowalski (rysunki) i Brad Simpson (kolory).
Autorami historii, które znalazły się w tomie są:
Mathieu Gabella (scenariusz), Thierry Martin (rysunki) – Francja,
Paco Roca (scenariusz, rysunki) – Hiszpania,
Alessandro Bilotta (scenariusz), Nicola Mari (rysunki) – Włochy,
Benjamin von Eckartsberg (scenariusz), Thomas von Kummant (rysunki) – Niemcy,
Stepan Kopriva (scenariusz), Michal Suchánek (rysunki) – Czechy,
Ertan Ergil (scenariusz), Ethem Onur Bilgiç (rysunki) – Turcja,
Tomasz Kołodziejczak (scenariusz), Piotr Kowalski (rysunki), Brad Simpson (kolory).
Alberto Chimal (scenariusz), Rulo Valdés (rysunki) – Meksyk,
Carlos Estefan (scenariusz), Pedro Mauro (rysunki) – Brazylia,
Inpyo Jeon (scenariusz), Jae-Kwang Park, Kim Jung Gi (rysunki) – Korea Południowa,
Xu Xiaodong, Lu Xiaotong (scenariusz), Qiu Kun, Yi Nan (rysunki) – Chiny,
Kirill Kutuzov, Egor Prutov (scenariusz), Natalia Zaidova (rysunki) – Rosja,
Okadaya Yuichi (scenariusz, rysunki) – Japonia.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.