Sokół - Navia(2023) | Blues/Jazz |
Czy melodia przekazywana z pokolenia na pokolenie może przetrwać ponad tysiąc lat? Czy siła muzyki jest na tyle duża, aby bez zapisu nutowego oprzeć się takiej próbie czasu? Badacze w większości są zgodni - może. Zafascynowany tym faktem, poczułem nieodpartą potrzebę stworzenia albumu inspirowanego najstarszymi zabytkami muzyki polskiej. Kluczem do ich odnajdywania była najstarsza ze skal - pentatonika. Archaiczna, surowa, wykorzystująca zaledwie pięć dźwięków, znana była we wszystkich kulturach świata.
Nad Wisłą za najstarszy zabytek muzyczny oparty na pentatonice uznawana jest obrzędowa pieśń "Oj Chmielu, Chmielu". Pamiętająca jeszcze dzieje przedchrześcijańskie, przypomina o czasach, o których milczą szkolne podręczniki do historii. Historię bowiem pisali wtedy ci, którzy potrafili pisać...
Album, który wbrew licznym przeciwnościom losu trafił wreszcie w ręce czytającego te słowa, jest sumą wielu doświadczeń muzycznych. Już po kilku sekundach od włączenia tej płyty stanie się jasne, że zamierzchła przeszłość spotyka się tu z teraźniejszością. Stare melodie - oparte na skalach modalnych, z całym swym pięknem i surowością - nakładają się na estetykę modalnego jazzu, a ostre brzmienie gitar stapia się z lirą korbową, będącą prawdziwym wehikułem czasu i spełniającą tu niejako funkcję narratora. Mam nadzieję, że słuchając dźwięków zawartych na tym krążku, poczujecie choć przez chwilę powiew pradziejów, że będzie to dla Was muzyczna podróż do źródeł. Uczta, do której zasiądą z Wami prastare słowiańskie duchy.
Lista utworów:
1. Navia
2. Ulietaj
3. Wici
4. Perun
5. Rutka
6. Sen
7. Mir
8. Slavonica
9. Chmiel
10. Pośrataj
11. Świtezianka
Płyty tej będzie można posłuchać 20 stycznia 2023 (data wydania w Polsce).
Aby śledzić najnowsze komunikaty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach wysłane zostaną we wiadomości e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Premierę można zarekomendować znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Cenę płyty sprawdzisz tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Navia jest do znalezienia tutaj. Produkt można znaleźć w sklepach znajdujących się w zakładce "Gdzie kupić?".
W celu obejrzenia świeżych informacji należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Żeby ocenić płytę należy wskazać wartość w pięciopunktowej skali, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oddać swój głos.
Premiera płyty Navia nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Sokół to osoba odpowiedzialna za stworzenie płyty. Kliknij utaj albo w nazwę artysty, aby wyświetlić inne płyty przez niego nagrane.
Wytwórnia Mystic dba o wydanie płyty. Inne płyty wydane przez tego wydawcę można znaleźć utaj albo klikając w jego nazwę znajdującą się w zakładce "Informacje".
Żeby zgłosić błąd należy uzupełnić formularz znajdujący się tutaj. Poprawić można nieprawidłowe daty, opisy, okładki oraz dodać nowe trailery.
Komentarze