piątek, 27 stycznia

Oznaczenie treści
 

Skald - Huldufólk

(2023)
Folk

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Skald - Huldufólk

Data premiery

piątek
20.01.2023
tydzień temu
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Folk/Ludowa
Arysta:
Ranking:
244   1388

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

Daleko na Północy wciąż można usłyszeć legendy. Wierzenia tych, którzy niegdyś zamieszkiwali te odległe ziemie, przetrwały i pomimo presji współczesnego świata, stare tradycje ludowe żyją nadal. To właśnie w krajach, w których żyli ludzie nazywani przez nas Wikingami - w Norwegii, Danii, Szwecji czy Islandii - Huldufólk ("tajemny lud") pozostali w wierni swoim tradycjom. W głębi lasów i w sercu gór, elfy i trolle żyły wraz z ludźmi, wtapiając się we wspaniałą dziką naturę. A teraz SKÁLD, ukazuje na nowo poetyckie dźwięki wyobraźni.
Zanurzając słuchaczy w mitach i legendach Skandynawii, producent/kompozytor Christophe Voisin-Boisvinet i kolektyw SKÁLD zgromadzili wokół siebie wielu utalentowanych artystów, którzy przywrócili poetom i szamanom należne im miejsce. Przy dźwiękach bębnów, kołyszą nas hipnotyczne głosy, które pozwalają uciec w świat z fantazji, do tajemniczej krainy zamieszkałej przez dziwne i cudowne stworzenia. I tak właśnie SKÁLD namawia do ucieczki od realiów życia.
Na nowym albumie poświęconym Huldufólk (ludziom, którzy po raz pierwszy pojawili się w XIII-wiecznych tekstach "Prose Edda" Snorriego Sturlusona), SKÁLD oddaje cześć całemu ludowi, w który wielu Skandynawów wciąż wierzy. To właśnie Snorri, a także inni skandynawscy poeci i pieśniarze z dawnych lat, spopularyzowali te legendy dzięki swoim tekstom. Opowieści te dostarczają nam również informacji o pochodzeniu poetów skaldycznych . Podobno dziwny napar, stworzony przez krasnoludy, które zmieszały miód z krwią boga Kvasira, przekształcił tych, którzy go wypili, w poetów i mędrców. I nie ma wątpliwości, że ci ostatni znajdowali swe natchnienie, kontemplując wulkaniczne krajobrazy Islandii.
Jakospadkobiercy starożytnych poetów zwanych skaldami, grupa SKÁLD oswaja tę ludową tradycję. Możemy zatracić się w górach duńskich elfów i spotkać szwedzkie nimfy, słuchając ballady Herr Mannelig, opowieści o kobiecie-trollu, która ma nadzieję stać się człowiekiem (próbując poślubić rycerza), czy też przysłuchując się dźwiękom legendy o smoku Fafnirze.
SKÁLD proponuje tu nie tyle rekonstrukcję minionej epoki, co raczej przygodę, doświadczenie, które pachnie Historią, mitologiami i legendami, przygodę, która sprawia, że marzymy o Naturze, lasach, rzekach i tajemnicach znajdujących się w folklorze dalekiej Północy. Jest to odyseja inspirowana średniowieczem i fantazją, mieszanką starożytnych tekstów i nowszych źródeł pochodzących ze średniowiecza. Wykorzystując tematy zaczerpnięte z Gylfaginning, Skáldskapármal czy Grólgardr, historie te, przekazywane z pokolenia na pokolenie, dotarły do nas poprzez liryczne pieśni SKÁLD.
Na wezwanie SKÁLD odpowiedziało kilkunastu muzyków, którzy na całym wyrażają swoją głęboką wrażliwość. Harfa i dudy drżą pod zwinnymi palcami Danieli Heiderich, a smyczek nyckelharpy Aliochy Regnarda wydaje dźwięki niczym z XIV wieku. Moraharpa, lira i talharpa uwalniają wysublimowane tony w rękach Ravn, a lira korbowa, na której gra Laetitia Marcangeli, hipnotyzuje barwą. Nicolas Montazaud, Marti Ilmar Uibo i Christophe Voisin-Boisvinet nadają mocy swoim instrumentom perkusyjnym. Natomiast śpiewane utwory są wspaniałym dziełem Steeve'go Petita, Lily Jung, Martiego Ilmara Uibo, Laetitię Marcangeli, Michela Abrahama, Kohann, Julien Loko i Adeline Bellart.
Na albumie usłyszymy język staronordycki, a także szwedzki, norweski, islandzki, duński, a nawet farerski. Od 2018 roku dźwięki szamańskich instrumentów perkusyjnych i tradycyjnych instrumentów w rękach tego zespołu, urzekają ludzi na całym świecie, sprzedając ponad 245 tysięcy albumów i mając miliony odsłon na platformach streamingowych, nie wspominając już o licznych występach estradowych w wielu krajach. W tej niesamowitej przygodzie, SKÁLD jest żywym hołdem dla dawnych ludów i ich wierzeń.
Lista utworów:
1. Troll Kalla Mik
2. Ljósálfur
3. Mánin Líður
4. Ríðum, Ríðum
5. Hinn Mikli Dreki
6. Då Månen Sken
7. Elverhøy
8. Her Mannelig
9. Rauður Loginn Brann
10. Trollslaget
11. Du hast
12. A ForestKomentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy ma zadebiutować płyta Huldufólk?

Płyta dostępna będzie 20 stycznia 2023 (data premiery w Polsce). W celu sprawdzenia daty z innego regionu należy wybrać odpowiednią flagę. W ustawieniach konta można zmienić domyślnie wyświetlany region dla premier z różnych kategorii.

W jaki sposób mogę obserwować bieżące wiadomości o premierze?

Aby otrzymywać najświeższe wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach wysłane zostaną we wiadomości e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".

Czy dostępna jest możliwość polecenia płyty znajomym?

Premierę można polecić znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Za ile można dostać płytę?

Cenę płyty można poznać tutaj: Ceneo lub Skąpiec.

W jakim sklepie mogę dostać płytę Huldufólk?

Płyta jest do znalezienia tutaj. Sklepy sprzedające ten produkt znajdują się po prawej stronie.

Na jakiej stronie mogę przeglądać nowe doniesienia dotyczące płyty Huldufólk?

Nowe komunikaty można obejrzeć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.

W którym miejscu można przyporządkować notę dla tej płyty?

Aby to zrobić należy nadać właściwą ocenę od 1 do 5, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Żeby oddać głos trzeba posiadać konto w serwisie.

Jak skalkulowana została ocena?

Premiera płyty Huldufólk nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto stworzył muzykę do tej płyty?

Skald to autor płyty. Żeby zobaczyć jakie pozostałe płyty zostały napisane przez tego artystę należy kliknąć utaj albo przejść do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę autora.

Która firma odpowiada za wydanie tej płyty?

Wytwórnia Universal sprawuje nadzór nad wydaniem płyty. Kliknięcie utaj spowoduje wyświetlenie listy innych płyt z muzyką od tego wydawcy. Z funkcji tej można również skorzystać udając się do pola "Informacje" i klikając w nazwę firmy.

Na waszej stronie zaprezentowane są pomylone dane. Gdzie mogę to zgłosić?

Żeby zgłosić korektę należy uzupełnić formularz umieszczony tutaj. Zgłaszać można błędne daty premiery, opisy, okładki lub plakaty oraz zwiastuny.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Skald - Huldufólk? Kiedy wychodzi Skald - Huldufólk?
Data wydania płyty zaplanowana została na 20.01.2023. Nowa płyta Skald z 2023 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2023 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Skald - Huldufólk data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 20 stycznia 2023, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie