Sistine Chapel Choir - Veni Domine(2017) | Klasyka |
"Veni Domine - Advent & Christmas at the Sistine Chapel" to trzecia (po Cantate Domino [2015] i Palestrina [2016]) odsłona unikalnej współpracy pomiędzy Deutsche Grammophon i watykańskim Sistine Chapel Choir.
Po raz pierwszy w historii wraz z chórem wystąpiła kobieta. Zaszczytu tego dostąpiła światowej sławy śpiewaczka – Cecilia Bartoli, która przyjęła zaproszenie dyrektora Chóru Kaplicy Syktyńskiej - Monsignora Massimo Palombelli.
Brak obecności kobiet wśród członków Chóru w epoce renesansu to fakt dobrze znany i naukowo udokumentowany. Podobnych dowodów nie ma jednak odnośnie średniowiecza. Co więcej, przypuszcza się, że w tamtej epoce w Chórze śpiewały również niewiasty. Zaproszenie Cecilii Bartoli to zatem swoisty powrót do ery, w której kompozytor Pérotin skomponował przepiękną pieśń “Beata Viscera Mariae Virginis". Jej wykonanie jest świadectwem wielkiego kunsztu zarówno Bartoli, jak i samego Chóru. Czysty, fascynujący głos śpiewaczki w niemal magiczny sposób miesza się z głosami męskimi i chłopięcymi, dzięki czemu ta starodawna pieśń brzmi zaskakująco nowocześnie.
Album zawiera wiele premierowych nagrań utworów autorstwa słynnych kompozytorów, takich jak Palestrina czy Allegri. Dzieła te zostały napisane na potrzeby papieskich obchodów Adwentu i świąt Bożego Narodzenia. Do tej grupy należy tajemniczy utwór "Nasceris, alme puer" Allegriego – prawdopodobnie najcenniejsze znalezisko spośród wszystkich, które usłyszymy na krążku.
Do pozostałych należą takie dzieła, jak niezwykły hymn bożonarodzeniowy “Christe, Redemptor omnium" Luki Marenzio, a także motet “Conditor alme siderum" Dufaya.
Wszystkie utwory zostały wykonane w oparciu o źródłowe manuskrypty ze zbiorów Biblioteki Watykańskiej.
Połączenie autentyczności z nowoczesnością: seria nagrań Sistine Chapel Choir dla Deutsche Grammophon to wspaniała kontynuacja dziedzictwa epok renesansu i baroku, będąca ozdobą papiestwa również w XXI wieku. Album Veni Domine jest świeżym powiewem tchniętym w świat bezcennej tradycji. Wykonany na najwyższym artystycznym poziomie, wprowadza słuchaczy w nastrój medytacji i pokoju.
Lista utworów:
1 Gregorian Chant – Gaudete in Domino semper
2 Pérotin – Beata viscera Mariae Virginis (with Cecilia Bartoli)
3 Gregorian Chant / Guillaume Dufay – Conditor alme siderum
4 Josquin Desprez – Missus est Gabriel
5 Giovanni Pierluigi da Palsterina – Canite tuba in Sion – Rorate coeli desuper
6 Giovanni Maria Nanino – Hodie nobis caelorum Rex – Gloria in excelsis Deo
7 Giovanni Pierluigi da Palsterina – Hodie Christus natus est
8 Jean Mouton – Queramus cum pastoribus
9 Tomàs Luis de Victoria – Quem vidistis pastores – Dicite quidnam vidistis
10 Giovanni Pierluigi da Palsterina – Dies sanctificatus illuxit nobis
11 Gregori Allegri – Nasceris, alme puer
12 Gregorian Chant / Luca Marenzio – Christe, Redemptor omnium
13 Tomàs Luis de Victoria – O Magnum mysterium
14 Clemens non Papa – Magi veniunt ab oriente - Magi videntes stellam
15 Giovanni Pierluigi da Palsterina – Reges Tharsis et insulae
16 Giovanni Pierluigi da Palsterina – Diffusa est gratia