niedziela, 18 kwietnia

Oznaczenie treści
 

Simon Baron-Cohen - Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość

(2021)
Nauka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Simon Baron-Cohen - Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość

Data premiery

środa
12.05.2021
23 dni, 1 godzin
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Nauka
Ranking:
586   925

Tagi:
[dodaj]
Wydawnictwo:
Odnośniki:
[dodaj]

"Wnikliwe uzasadnienie idei, że kreatywność ma wiele cech wspólnych z autyzmem. (... ) Odkrywcza. "
"Kirkus"
Dlaczego tylko ludzie dokonują wynalazków?
Simon Baron-Cohen, psycholog z Uniwersytetu w Cambridge, od kilkudziesięciu lat prowadzi badania autyzmu i zgłębia psychologiczne spektrum ludzkiego myślenia, którego wszyscy doświadczamy. W książce Poszukiwacze wzorów Baron-Cohen przekonuje, że autyzm odegrał równie ważną rolę w historii naszej kreatywności i kultury, jak opanowanie ognia.
Baron-Cohen twierdzi, że ludzie z autyzmem odgrywają decydującą rolę w rozwoju ludzkości już od siedemdziesięciu tysięcy lat, od powstania pierwszych narzędzi po rewolucję cyfrową. W jaki sposób? Otóż geny, które wywołują autyzm, umożliwiają również poszukiwanie wzorów będące istotą ludzkiej wynalazczości. Autyści płacą jednak za te zdolności nader wysoką cenę w postaci trudności społecznych, a często również problemów medycznych, dlatego Baron-Cohen apeluje, abyśmy wspierali i honorowali ludzi z autyzmem zarówno w ich ułomnościach, jak i w ich triumfach.
Książka "Poszukiwacze wzorów" nie jest tylko opisem nowej teorii ludzkiej cywilizacji, lecz także wezwaniem do refleksji nad tym, jak społeczeństwo traktuje tych, którzy myślą inaczej.
"Na podstawie szeroko zakrojonych badań Simon Baron-Cohen twierdzi, że większość ludzi jest wyspecjalizowana, jeśli chodzi o sposób spostrzegania świata. Jedni skupiają się na ludziach, a inni na przedmiotach. Autor przekonująco argumentuje, że ten drugi typ umysłu – poszukiwacz wzorów – leży u podstaw współczesnej ludzkiej cywilizacji. "
Frans de Waal, autor książki "Ostatni uścisk mamy"
"Książka Poszukiwacze wzorów wnosi istotny wkład w literaturę naukową dotyczącą neuroróżnorodności. Simon Baron-Cohen przygląda się neuroróżnorodności przez pryzmat ludzkich cech, a jego podejście jest odświeżająco różne od współczesnych ujęć autyzmu oraz innych zaburzeń rozwojowych. Choć te zaburzenia istnieją naprawdę, Baron-Cohen umieszcza je w kontekście ewolucyjnym, przyglądając się cechom, które są z nimi powiązane. Autor od lat występuje w imieniu osób z autyzmem i jest orędownikiem neuroróżnorodności, a jego skłaniająca do refleksji książka z pewnością wywoła ożywioną dyskusję. "
John Robinson, autor książki "Look Me in the Eye"
"Nader rzadko napotykamy zaskakującą nową ideę, która wyjaśnia ważne zjawisko. Rozważania Simona Barona-Cohena na temat abstrakcyjnego poszukiwania wzorów w rozwoju ludzkości są jedną z takich idei. Ta książka rzuca światło na jedną z najbardziej niezwykłych cech naszego gatunku, celebruje różnorodność poznawczą i niejako wbrew swojej tematyce jest pełna empatii i wglądu. "
Steven Pinker, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda, autor książki" Tabula rasa. Spory o naturę ludzką"
"Fascynujące wyjaśnienie mechanizmów leżących u podstaw zdolności wspólnych dla osób z autyzmem i wynalazców. "
Brian Josephson, profesor fizyki, Uniwersytet w Cambridge, dyrektor Mind-Matter Unification Project – brytyjskiego projektu unifikacji umysłu i materii.
"Poszukiwacze wzorów to książka przełomowa, przepustka do świata innowacji i kreatywności. Co najważniejsze, ta książka honoruje ludzi z autyzmem i jest wezwaniem do działania, do docenienia neuroróżnorodności. "
David Joseph, prezes Universal Music UK
"Poszukiwacze wzorów to książka pełna ważnych idei, która z pewnością wywoła intensywne dyskusje i spory, podsycane przez tętniące życiem pisarstwo Barona-Cohena i jego prowokacyjne opowieści. "
Daniel J. Povinelli, profesor biologii na Uniwersytecie Stanu Luizjana w Lafayette, autor książki "World Without Weight"
"Simon Baron-Cohen, uznany na całym świecie autorytet w dziedzinie ludzkich mózgów, napisał fascynującą książkę, która wyjaśnia spektrum stylów myślenia. Dzięki lekturze tej książki zaczniesz lepiej rozumieć osobowość swoich przyjaciół i współpracowników. "
Martin Rees, profesor kosmologii i astrofizyki na Uniwersytecie w Cambridge, autor książki "Tylko sześć liczb"
"Simon Baron-Cohen napisał nadzwyczaj twórczą i fascynującą książkę. Zmierzył się z jedną z największych zagadek w nauce o poznaniu, zadając proste pytanie: "Skąd się bierze zdolność Homo sapiens do wynalazczości?" Baron-Cohen łączy naukę o mózgu, biologię ewolucyjną i badania autyzmu, aby stworzyć wyjątkową teorię ludzkiego poznania. To bez wątpienia jedna z najważniejszych i najbardziej odkrywczych książek o ludzkim umyśle, jakie napisano w tym dziesięcioleciu. "
Andrew N. Meltzoff, profesor psychologii i dyrektor Instytutu Uczenia się i Nauk o Mózgu na Uniwersytecie Waszyngtońskim, współautor książki "Naukowiec w kołysce"
"Zawsze wiele lat przed innymi, zawsze bardziej odważny w myśleniu i działaniu, Simon Baron-Cohen tym razem rozwiązuje zagadkę ludzkiej kreatywności zrodzonej z różnic. Tam gdzie inni widzieli ułomność, on zobaczył wyjątkowość. Podobnie jak piękno samej natury, piękno ludzkiego umysłu bierze się z jego różnorodności. "
Ami Klin, kierowniczka Katedry Badań Autyzmu na Uniwersytecie Emory'ego.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy książka Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość będzie miała swoją premierę?

Książka Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość będzie debiutowała 12 maja 2021 (data wydania w Polsce). Wyświetlaną datę można zmienić kliknąć w odpowiednią flagę. Dodatkowe ustawienia regionalne dostępne są w zakładce "Moje konto".

W jaki sposób mogę obserwować bieżące wiadomości o premierze książki?

Aby śledzić wiadomości o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Zmiany można zobaczyć na stronie "Aktualności" lub otrzymać powiadomienie we wiadomości e-mail.

Chcę poinformować o książce inne osoby. Jak tego dokonać?

Premierę można zasugerować innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Ile pieniędzy kosztuje książka?

Żeby sprawdzić ile należy odłożyć na książkę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.

Chcę zamówić książkę Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość. W którym sklepie można dostać ten produkt?

Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość można dostać tutaj. Aby zobaczyć więcej sklepów należy przejść do zakładki "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.

Na jakiej stronie mogę obejrzeć świeże doniesienia odnośnie książki?

Najświeższe wieści można zobaczyć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.

Czy można wystawić notę dla tego tytułu?

Aby ocenić książkę trzeba wyznaczyć należytą wartość od 1 do 5, a następnie zaznaczyć wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.

Na jakiej podstawie wyliczono notę książki?

Premiera książki Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto napisał tę książkę?

Twórcą książki jest Simon Baron-Cohen. Kliknij utaj albo w nazwisko autora, aby poznać inne książki przez niego stworzone.

Które wydawnictwo chce wydać tę książkę?

Za wypuszczenie książki odpowiada firma Smak Słowa. Listę książek wydanych przez to wydawnictwo można znaleźć utaj.

Dostrzegłem na waszej stronie błędne informacje. W jaki sposób mogę to zgłosić?

W tym celu należy skorzystać z opcji "zgłoś poprawkę". Zgłaszać można między innymi nieaktualne daty, zmiany opisów, zwiastunów, okładek i plakatów.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Simon Baron-Cohen - Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość? Kiedy wychodzi Simon Baron-Cohen - Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość?
Data wydania książki zaplanowana została na 12.05.2021. Nowa książka Simon Baron-Cohen z 2021 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2021 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Simon Baron-Cohen - Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 12 maja 2021, środa
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie