Sergiu Celibidache - Mahler: Kindertotenlieder, Strauss: Tod und Verklarung(2017) | Klasyka |
Kolejny album z serii wydawanych przez Monachijską Filharmonię (MPHIL). Tym razem potężnych rozmiarów dzieła Mahlera i Straussa wykonane pod dyrekcją wybitnego dyrygenta Sergiu Celibidache.
Sergiu Celibidache związał się z filharmonią w Monachium w 1979 roku, obejmując stanowisko głównego dyrygenta i piastował je przez 17 lat – w tym czasie odgrywał kluczową rolę w jej rozwoju. Filharmonia w Monachium zyskała światową renomę i dziś jest zespołem uznanym już na arenie międzynarodowej, a bilety na jej koncerty są wyprzedawane nie tylko w Monachium, ale również na całym świecie.
Filharmonia z Monachium na swoim albumie udostępnia nam nagrania pochodzące z jej obszernych archiwów, dając słuchaczom możliwość korzystania z jednego z najbogatszych zbiorów nagrań dokonanych przez legendarnych artystów, takich jak właśnie Sergiu Celibidache.
W wybranym do albumu repertuarze znajdziemy utwór Kindertotenlieder Gustawa Mahlera - który został nagrany 30 czerwca 1983 roku w Herkulessaal der Residenz w Monachium - oraz Tod und Verklärung Richarda Straussa nagrany 17 lutego 1979 roku, także w Herkulessaal der Residenz.
Przez długi czas kompozycja Tod und Verklärung była jednym z najbardziej popularnych poematów symfonicznych Richarda Straussa. Zawiera ona szeroki wachlarz niezapomnianych, subtelnie zróżnicowanych motywów, których charakterystyczne brzmienie powraca w późniejszej twórczości, gdy kompozytor odnosi się do motywu śmierci oraz duchowego przeobrażenia.
Utwory Gustawa Mahlera zadziwiają bogactwem orkiestrowych kolorów.
Kindertotenlieder Gustawa Mahlera na nagraniu wykonała niemiecka mezzosopranistka Brigitte Fassbaender, która dzierży prestiżowy tytuł "Kammersängerin" od Bavarian State Opera i Vienna State Opera.
W swojej 125-letniej historii Filharmonia w Monachium wypracowała swoje charakterystyczne brzmienie i wyspecjalizowała się w wykonywaniu muzyki niemieckiej. Czerpała korzyści z bliskiej współpracy z wieloma wybitnymi dyrygentami, dokonując premier utworów Brucknera i Mahlera – między innymi jego słynnej VIII Symfonii. Współpracowała z największymi solistami i kompozytorami każdego pokolenia. Wśród jej ostatnich dyrektorów znalazły się takie osobowości jak: Rudolph Kempe, Sergiu Celibidache, James Levine, Christian Thielemann i Lorin Maazel. We wrześniu 2015 roku stanowisko dyrektora muzycznego objął Valery Gergiev, który dodatkowo uruchomił zakrojony na szeroką skalę program medialny.
Mimo że jak dotąd ściśle współpracował z orkiestrami i salami operowymi na całym świecie (m. in. LSO, Metropolitan Opera, Pacific Music Festival, Rotterdam Philharmonic i Teatr Maryjski), Gergiev nigdy wcześniej nie zajmował stałego miejsca w orkiestrze w Niemczech. Od czasu, gdy w wieku 24 lat wygrał Karajan Competition (dyrygując utworami Beethovena), zaczął budować swoją światową pozycję jako specjalista od muzyki rosyjskiej i francuskiej. W ciągu ostatnich 20 lat ugruntował swoją pozycję jeszcze jako interpretator muzyki niemieckiej, wykonując utwory Mahlera, Brucknera, Wagnera i Straussa - muzykę, która z kolei jest bardzo bliska sercu repertuarowi Munich Philharmonic.
Objęcie przez Gergieva stanowiska zbiegło się z uruchomieniem przez orkiestrę szerokiego programu medialnego. Orkiestra tworzy obszerną bazę materiałów wideo i mediów cyfrowych, inicjując partnerstwa w sektorze telewizyjnym i w mediach cyfrowych, aby tworzyć i rozpowszechniać swoje wyjątkowe koncerty na całym świecie, współpracując przy tym z wieloma partnerami, w tym z: Warner Music Group, Mezzo i Medici TV. Ponadto za wysoce udany rebranding orkiestra odebrała ostatnio nagrodę Cannes Lions Award for Best Creative Design.
Ponadto orkiestra uruchomiła również MPHIL 360° – coroczny weekendowy festiwal, który stał się ważnym wydarzeniem w kalendarzu kulturalnym Monachium. Koncerty rozłożone na trzy dni obejmują zarówno utwory klasyczne, jak i inne gatunki muzyki.
Sergiu Celibidache, Conductor
Münchner Philharmoniker
Gustav Mahler: Kindertotenlieder (Songs On The Death Of Children), Song Cycle For Voice And Orchestra Based On Poems By Friedrich Rückert
Recording Date 30 June 1983
Recording Location Herkulessaal Der Residenz, München
Producer Wolfgang Schreiner
Balance Engineer Hans SchmidMastering Engineer Christoph Stickel
Remastering Producer Johannes Müller
Executive Producer Münchner Philharmoniker / Bayerischer Rundfunk
Transfer From Analog Tapes In 96 Khz/ 24 Bit
Richard Strauss: Tod Und Verklärung (Death And Transfiguration), Op. 24
Recording Date 17 February 1979
Recording Location Herkulessaal Der Residenz, München
Balance Engineer Gerhard Von Knobelsdorff
Mastering Engineer Christoph Stickel
Remastering Producer Johannes Müller
Lista utworów:
Gustav Mahler: Kindertotenlieder (Songs on the Death of Children), song cycle for voice and orchestra based on poems by Friedrich Rückert
1. Nun will die Sonn' so hell aufgeh'n
2. Nun she' ich wohl, warum so dunkle Flammen
3. Wenn dein Mütterlein
4. Oft denk' ich, sie sind nur ausgegangen
5. In diesem Wetter, in diesem Braus
6. Applause
Richard Strauss: Tod und Verklärung (Death and Transfiguration), op. 24
7. Tod und Verklärung
8. Applause