niedziela, 31 maja

Oznaczenie treści
 

Polska Filharmonia Kameralna Sopot - Penderecki: Symfonia VI

(2020)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Polska Filharmonia Kameralna Sopot - Penderecki: Symfonia VI

Data premiery

piątek
07.02.2020
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

"Na płycie spotykają się dwa muzyczne porządki – postrzegane tak zarówno w najszerzej pojmowanym kontekście dziejów muzyki, jak i w uniwersum twórczości Krzysztofa Pendereckiego.
Wyłączając operę, która wszakże zajmuje terytorium odrębne, są to dwa największe w sferze sztuki dźwięku porządki formalne: symfonii i koncertu. A zarazem dwie fundamentalne idee: współpracy i rywalizacji. (... )
Symfoniczny szlak w twórczości Krzysztofa Pendereckiego jest nie tylko jednym z najważniejszych wątków jego kompozytorskiego dorobku, lecz także najbardziej bodaj fascynującym. Sam kompozytor wielokrotnie zaznaczał i podkreślał odrębność swojej symfoniki zarówno w panoramie polskiej twórczości tego gatunku, jak i w rozległej perspektywie muzyki świata zachodniego. (... )
"Faustyczna pasja niszczenia jeszcze nigdy nie posunęła się tak daleko. (... ) Dla człowieka, który odwykł od świętości, natura jest jednak tworem martwym, pozbawionym transcendentalnych odniesień. I niewiele pomoże tu ekologiczny racjonalizm. Śmierć drzew, lasów, tropikalnych dżungli to nie jest tylko problem biologiczny. Kultura, która grzeszy przeciwko lasom, podcina własną rację bytu. " - Krzysztof Penderecki, 1995
Tak powstała teza Krzysztofa Pendereckiego o "desakralizacji natury", która w sferze twórczości muzycznej zakiełkowała ideą VI Symfonii, początkowo mającej nosić tytuł Elegia na umierający las. (... )
Koncert klarnetowy ma jednoczęściową formę o wyrazistej wewnętrznej dychotomii, odzwierciedlonej następstwem odcinków: Lento – Vivace – Lento – Vivo – Lento. Dwa światy emocjonalne zderzają się tu naprzemiennie: nawiązujący do barokowej retoryki motyw westchnienia determinuje nasycony mrokiem nastrój pierwszego Lento, po którym wprowadza kompozytor ruch motoryczny, niepowstrzymany, niczym perpetuum mobile w tempie Vivace.
Kolejne Lento, bardziej romantyczne od pierwszego, nieziemskie, bezcielesne, prowadzi do drugiego scherza, poprzedzonego kadencją; końcowy odcinek to klamra spinająca całą opowieść – powrót motywu westchnienia i wspólny z orkiestrą wzlot solisty na sięgające niebios wyżyny.
Choć Koncert klarnetowy i VI Symfonię dzieli ponad 30 lat, to jednak każde z tych dzieł w swoim czasie i gatunku było świadectwem zwrotu w postawie twórczej Krzysztofa Pendereckiego: od monumentalizmu ku wypowiedzi nacechowanej intymnością i wewnętrzną przejrzystością. " - Andrzej Sułek
Lista utworów:
Krzysztof Penderecki (*1933)
6. Sinfonie. Chinesische Lieder (2008–17) 26‘42
Für Bariton Und Orchester
Nach Gedichten Von Li-Tai-Po, Thu-Fu, Ly-Y-Han, Thang-Schi-Yie-Tsai Und Tschan-Jo-Su In Der Nachdichtung Von Hans Bethge
1. I. Die Geheimnisvolle Flöte (Tajemniczy Flet) 5‘23
2. II. In Der Fremde (Na Obczyźnie) 2‘04
3. III. Auf Dem Flusse (Na Rzece) 3‘32
4. IV. Die Wilden Schwäne (Dzikie Łabędzie)1‘31
5. V. Verzweiflung (Rozpacz) 2‘12
6. VI. Mondnacht (Księżycowa Noc) 4‘12
7. VII. Nächtliches Bild (Nocny Obraz) 4‘25
8. VIII. Das Flötenlied Des Herbstes (Jesienna Pieśń Fletu) 3'20
Concerto per clarinetto ed archi, percussione e celesta (1983–84/1995) 20‘21
9. Lento Quasi Recitativo 6‘31
10. Vivace 4‘52
11. Tempo I (Lento) 3‘10
12. Vivo 2‘54
13. Lento (Tempo I) 2‘51Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

W jakim terminie zadebiutuje płyta Penderecki: Symfonia VI?

Płyta będzie debiutować 7 lutego 2020 (premiera w Polsce). Kliknięcie we flagę spowoduje wyświetlenie daty z innego regionu. Wyświetlanie domyślnego regionu można skonfigurować korzystając z opcji "Ustawienia serwisu" dostępnej pod zakładką "Moje konto".

Chcę dostawać komunikaty o zmianach dotyczących płyty. W jaki sposób tego dokonać?

Aby dostawać aktualne wiadomości o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".

Chcę donieść o płycie innym osobom. Jak tego dokonać?

O płycie można wspomnieć znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Ile pieniędzy należy wydać na płytę?

W celu sprawdzenia ile należy zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

W którym sklepie mogę znaleźć płytę?

Płytę można kupić tutaj. Wszystkie sklepy sprzedające ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?".

Jakie są najnowsze informacje odnośnie płyty Penderecki: Symfonia VI?

Aby poczytać nowe doniesienia należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.

Gdzie można przypisać notę dla tego produktu?

Aby tego dokonać trzeba wybrać konkretną ocenę w skali od 1 do 5, a następnie zaakceptować wybór kliknięciem. Opcja ta dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Na jakiej podstawie kalkulowana jest nota płyty?

Premiera płyty Penderecki: Symfonia VI nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto jest twórcą tej płyty?

Polska Filharmonia Kameralna Sopot jest twórcą płyty Penderecki: Symfonia VI. Aby zobaczyć listę płyt, do których muzykę napisał ten artysta kliknij w jego nazwę w polu "Informacje" lub kliknij utaj.

Kto chce wydać tę płytę?

Za wydanie płyty odpowiada firma Universal. Lista innych płyt tego wydawcy dostępna jest utaj.

Zaobserwowałem na stronie niedobre informacje. W jaki sposób mogę zgłosić poprawkę?

Aby to zrobić należy skorzystać z opcji "zgłoś poprawkę" umieszczonej nad polem "Informacje". W ramach tej funkcji można zgłosić między innymi aktualizację daty, dodać lub zmienić opis, zamieścić zwiastun oraz trailer, czy też przesłać nową okładkę lub plakat.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Polska Filharmonia Kameralna Sopot - Penderecki: Symfonia VI? Kiedy wychodzi Polska Filharmonia Kameralna Sopot - Penderecki: Symfonia VI?
Data wydania płyty zaplanowana została na 07.02.2020. Nowa płyta Polska Filharmonia Kameralna Sopot z 2020 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2020 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Polska Filharmonia Kameralna Sopot - Penderecki: Symfonia VI data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 7 lutego 2020, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie