Piotr Kuzio, Marcin Majchrzak, Grzegorz Suder - Sprint(2019) | Sensacja |
Czy przy wszędobylskim systemie obserwacji i kontroli zbrodnia może ujść płazem?
Firma RCUS była szczytem marzeń wszystkich informatyków. Międzynarodowy potentat na rynku systemów komputerowych zatrudniał najlepszych i – jak wieść niosła – niezwykle dbał o ich zadowolenie i bezpieczeństwo. Ale czy na pewno?
W poniedziałkowy poranek do laboratorium RCUS zostają wezwani podinspektor Skalski i komisarz Walczak. Znaleziono ciało zamordowanego mężczyzny. Policjanci rozpoczynają mozolne przesłuchania, przy czym nie angażują się zbytnio, pewni, że przy rozbudowanym systemie monitoringu i kontroli przejść zidentyfikowanie sprawcy będzie formalnością. Jednak elektroniczne ślady okazują się sfałszowane, jednoznaczne dowody – podrzucone. Policjanci próbują odnaleźć się w nowych dla siebie realiach, w czym pomóc ma im aspirant Czerski, specjalista "od komputerów". Z każdym dniem śledztwo komplikuje się coraz bardziej...
Debiutancka powieść autorstwa trzech pracowników informatycznej korporacji to nowy i donośny głos na scenie polskiej powieści kryminalnej. Niesamowite intrygi, fabularne niepodzianki, nagłe zwroty akcji i narastające napięcie – oto znak firmowy literackiego tria.
Piotr Kuzio, Marcin Majchrzak i Grzegorz Sunder pochodzą z różnych miast, ale połączyła ich praca w jednej firmie. Praca oraz pasja do gier, filmów i książek. W pewnym momencie przyjaciele postanowili samodzielnie stworzyć porywającą opowieść o zbrodni popełnionej w miejscu, które jest im doskonale znane z autopsji. Plany przerodziły się w liczący ponad sześćset siedemdziesiąt stron kryminał, który można odczytywać na różnych poziomach.
Akcja "Sprintu" rozgrywa się przede wszystkim na terenie międzynarodowej firmy RCUS. To marzenie wziętych i ambitnych informatyków. Można tu spełnić się zawodowo, rozwijać, awansować i zarabiać wielkie pieniądze.
RCUS to świat shierarchizowany, oferujący wielkie możliwości, ale wymagający w zamian bezwzględnej lojalności, podporządkowania i dyzpozycyjności. A takie oczekiwania muszą rodzić konflikty.
Pewnego dnia na terenie firmy znalezione zostają zwłoki utalentowanego pracownika. Sprawę badają śledczy Skalski i Walczak, niesamowity i zapadający w pamięć duet. Ponieważ panowie są na bakier z komputerowymi nowinkami, a hermetyczny język informatyków jest dla nich niezrozumiały, do pomocy dostają znacznie młodszego aspiranta Czerskiego.
Wydawać by się mogło, że w miejscu naszpikowanym kamerami odtworzenie ostatnich chwil ofiary będzie fraszką. Okazuje się jednak, że tak nie jest. W dodatku szefostwo firmy stara się ukryć prawdziwą przyczynę śmierci swego pracownika, a wśród załogi rodzą się różne spekulacje na temat tego, co dzieje się w korporacji. A dzieje się wiele i wcale nie są to uczciwe zagrywki.
Pasjonujące jest śledzenie poszczególnych etapów śledztwa, które gmatwa się coraz bardziej. Kto i dlaczego zabił? I czy będą kolejne ofiary?
To tylko niektóre pytania towarzyszące czytelnikowi podczas lektury.
Powieść "Sprint" jest nie tylko świetnie skonstruowanym, wielowątkowym kryminałem o spiętrzonej intrydze. To również proza ukazująca prawdziwe oblicze i mechanizmy działania wielkich firm, w których wszystko nastawione jest na zysk, a człowiek jest potrzebny tak długo, jak długo poświęca całego siebie dla pracy. Podobnie rzecz ma się ze światem mediów, które odgrywają tu znaczącą rolę.
Całość napisana jest błyskotliwie, interesująco i wciągająco. Trudno oderwać się od lektury, więc warto zarezerwować sobie na nią czas.
Autorom udało się połączyć powagę z poczuciem humoru oraz wprowadzić do treści ciekawe wątki obyczajowe związane z osobistym życiem policjantów.
Duży plus należy się też za język – barwny, plastyczny, soczysty. Jest on, co prawda, przesycony fachową terminologią, niezrozumiałą dla zwykłego zjadacza chleba, ale dzięki sprytnym zabiegom fabularnym, na przykład wprowadzeniu postaci Czerskiego, który staje się dla starszych policjantów kimś w rodzaju informatycznego tłumacza, także czytelnik-amator nie ma problemów ze zrozumieniem szyfru, jakim posługują się pracownicy firmy.
Czyta się szybko i z emocjami – to naprawdę bardzo udany debiut!
BEATA IGIELSKA
Książka Sprint dostępna będzie 25 lutego 2019 (premiera w Polsce).
Aby dostawać bieżące wiadomości o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".
Książkę można zasugerować innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Żeby sprawdzić ile trzeba odłożyć na książkę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Sprint jest do kupienia tutaj. Z prawej strony znajduje się zakładka "Gdzie kupić?", w której wymienione są sklepy sprzedające ten produkt.
W celu obejrzenia bieżących wieści należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Aby tego dokonać trzeba nadać ocenę, a następnie przypieczętować wybór kliknięciem. Swój głos mogą oddać jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera książki Sprint zdobyła u nas ocenę 5.0 na 5 możliwych na bazie 1 głosu naszego użytkownika. Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy głównie od stażu użytkownika. Przyznaną raz ocenę można dowolnie modyfikować poprzez wybranie innej wartości w polu "Ocena". Wszystkie tytuły można oceniać jeszcze przed ich debiutem, dzięki czemu użytkownicy mogą wyrazić swoje oczekiwania i - w razie potrzeby - modyfikować swoje osądy po bliższym zapoznaniu się z nimi, gdy te będą już dostępne.
Piotr Kuzio, Marcin Majchrzak, Grzegorz Suder to twórca tej książki. Aby zobaczyć listę książek napisanych przez tego autora kliknij w jego nazwisko w polu "Informacje" lub kliknij utaj.
Wydawnictwo Zysk i S-ka zaangażowane jest w wydanie książki. W celu wyświetlenia listy książek tego wydawcy kliknij w jego nazwę lub kliknij utaj.
Żeby zgłosić korektę należy kliknąć tutaj i wysłać wypełniony formularz. Zgłosić można niepoprawne daty wydania, opisy, zwiastuny oraz obrazki.
Komentarze