Philippe Jaroussky - Hasse: Serpentes ignei in deserto(2024) | Klasyka |
Sześciu mistrzów wokalistyki barokowej oraz instrumentaliści zespołu Les Accents mierzą się z dramatycznymi i ekspresyjnymi wyzwaniami oratorium „Serpentes ignei in deserto” Johanna Adolfa Hassego – niemieckiego kompozytora późnego baroku. Hasse był związany z polskim dworem królewskim w czasach panowania Augusta III Sasa. W Warszawie Hasse w latach 1758–1762 nadzorował wystawianie swoich 12 oper wystawianych wcześniej w Dreźnie. Spekuluje się, że odwiedzał miasto również wcześniej, podczas objazdów dworu Augusta III.
Jak wyjaśnia dyrygent i skrzypek Thibault Noally: „Hasse prawdopodobnie był jednym z najsłynniejszych kompozytorów swojej epoki – tak sławnym jak Händel, a w niektórych krajach nawet bardziej znanym niż Händel”. Urodzony w 1699 roku niedaleko Hamburga, Hasse studiował we Włoszech i działał w takich ośrodkach muzycznych jak Neapol, Wiedeń, Drezno i Wenecja, gdzie skomponował „Serpentes ignei in deserto”.
Centralną rolę Mojżesza wykonuje kontratenor Philippe Jaroussky, któremu towarzyszy sopranistka Julia Lezhneva jako Anioł, sopranista Bruno de Sá oraz trzej inni wybitni kontratenorzy – Jakub Józef Orliński, Carlo Vistoli i David Hansen.
CD 1
1. Introduzione: I. Grave
2. Introduzione: II. Fugue
3. Introduzione: III. Adagio
4. Recitativo. "Longo labore oppressi" (Eliab, Eleazar)
5. Aria. "Incerta vivendo" (Eliab)
6. Recitativo accompagnato. "Ergo semper, ingrati!" (Moyses)
7. Aria. "Coelo turbido et irato cadant fulmina" (Moyses)
8. Recitativo. "Tandem cessent clamores" (Josue)
9. Aria. "Spera, o cor" (Josue)
10. Recitativo accompagnato. "Magis semper protervus" (Angelus, Moyses)
11. Aria. "Cæli, audite, deplorate" (Angelus)
CD 2
1. Recitativo. "O portenta" (Nathanael)
2. Aria. "Furit grando procellosa" (Nathanael)
3. Recitativo accompagnato. Recitativo accompagnato. "Tu, qui a coelo dilectus" (Eliab, Eleazar, Moyses)
4. Aria. "Dolore pleni" (Eleazar)
5. Recitativo. "Tandem ultionis" (Angelus, Moyses)
6. Aria. "Aura beata, plaude jucunda" (Angelus)
7. Recitativo. “Ecce placatum coelum nobis levamen præbuit" (Josue, Eleazar)
8. Duetto. "Moesto corde suspirantes" (Josue, Eleazar)
9. Recitativo accompagnato. "Ecce Israel, tu vides omnipotentiam Dei" (Moyses)
10. Aria. "Ara excelsa, ara pretiosa" (Moyses)
11. Recitativo accompagnato. "Ecce conversus Israel meruit peccati veniam" (Angelus)
Płyta ma pojawić się 6 grudnia 2024 (data premiery w Polsce).
Aby dostawać aktualne raporty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach zostaną wysłane na e-mail oraz pojawią się na stronie "Aktualności".
O płycie można napisać innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Aby sprawdzić ile należy zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Płyta jest do znalezienia tutaj. Aby zobaczyć więcej sklepów należy przejść do zakładki "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.
Bieżące doniesienia znajdują się w kolumnie "Newsy", która umieszczona jest z prawej strony.
Żeby to zrobić trzeba nadać należytą ocenę, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Opcja ta dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Premiera płyty Hasse: Serpentes ignei in deserto nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Philippe Jaroussky jest autorem płyty Hasse: Serpentes ignei in deserto. Lista płyt wyprodukowanych przez tego artystę znajduje się utaj.
Wytwórnia Warner Music zajmuje się wydaniem płyty. Lista płyt wydanych przez tę firmę znajduje się utaj.
Żeby zgłosić korektę należy uzupełnić formularz umieszczony tutaj. Zgłaszać można błędne daty premiery, opisy, okładki lub plakaty oraz zwiastuny.
Komentarze