Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej - Kurpiński: Aleksander i Apells(2018) | Klasyka |
Choć Karol Kurpiński (1785-1857) bez wątpienia należał do grona najwybitniejszych i najważniejszych postaci polskiego życia muzycznego XIX wieku, to z czasem jego twórczość kompozytorska, jak i szeroka działalność m. in. publicystyczna i pedagogiczna, uległy zapomnieniu. Dziś kompozytor funkcjonuje w powszechnej świadomości jako autor Warszawianki – pieśni powstańczej z 1831r.
Jednak to twórczość sceniczna Kurpińskiego, która poza 2 baletami obejmuje 27 oper, jest nie do przeceniania i stanowi największe dokonania na tej arenie przed Moniuszką.
Jednoaktową operę "Aleksander i Apelles" warszawska publiczność miała okazje zobaczyć po raz pierwszy 17 marca 1815 roku na deskach Teatru Narodowego. Premierą dyrygował 30-letni Karol Kurpiński, autor oper "Pałac Lucypera" (1811) i "Szarlatan" (1814), które zapewniły kompozytorowi sukces i ugruntowanie pozycji w Warszawie. Choć "Aleksander i Apelles" nie utrzymał się długo na warszawskich afiszach, to doczekał się jeszcze wystawień we Lwowie (1816), Wilnie (1816) i Krakowie (1821).
"Aleksander i Apelles" to opera patriotyczna napisana po Kongresie Wiedeńskim. Opera ta została zapomniana i uznana za zaginioną. Wojciech Czemplik odnalazł ją we fragmentach i skompletował.
Wykonawcy:
Tatiana Hempel – sopran
Tomasz Krzysica – tenor
Robert Gierlach – bas baryton
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej ( Adam Klocek – dyrygent)
Lista utworów:
1-22. Opera w jednym akcie Aleksander i Apelles
Płyta Kurpiński: Aleksander i Apells będzie dostępna 18 maja 2018 (data wydania w Polsce).
Aby śledzić wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. O zmianach poinformujemy wysyłając wiadomość na podany adres e-mail, a także opublikujemy je na stronie "Aktualności".
Tytuł polecić można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej sekcji strony.
W celu sprawdzenia ile należy zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Płytę można kupić tutaj. Wszystkie sklepy sprzedające ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?".
Aby przeglądnąć najświeższe informacje należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Aby tego dokonać trzeba wyznaczyć odpowiednią ocenę w pięciopunktowej skali, a następnie przypieczętować wybór kliknięciem. Jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą zagłosować.
Premiera płyty Kurpiński: Aleksander i Apells nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Autorem jest Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. Żeby poznać inne płyty od tego artysty należy kliknąć utaj albo kliknąć w nazwę w zakładce "Informacje".
Wydawcą płyty jest Firma Księgarska Olesiejuk. Listę płyt z muzyką wydanych przez tę firmę można znaleźć utaj.
Aby to zrobić należy skorzystać z opcji "zgłoś poprawkę" umieszczonej nad polem "Informacje". Zgłaszać można między innymi nieaktualne daty, zmiany opisów, zwiastunów, okładek i plakatów.
Komentarze