Orkiestra Filharmonii Narodowej - Penderecki Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie II Symfonia Wigilijna(2022) | Klasyka |
Filharmonia Narodowa wydaje kolejną, ponadgodzinną płytę zarejestrowaną podczas sezonu artystycznego 2021/2022, poświęconą muzyce Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestra Filharmonii Narodowej i jej szef Andrzej Boreyko wybrali dwa dzieła Mistrza, będące z perspektywy czasu świadectwem jego powrotu w procesie twórczym do tradycji.
II Symfonia "Wigilijna" została napisana na przełomie 1979 i 1980 roku na zamówienie Zubina Mehty i prowadzonej przez niego Orkiestry Filharmoników Nowojorskich. Dzieło stylistycznie nawiązuje do muzyki Antona Brucknera i trudno już doszukać się w nim awangardowych środków wyrazu typowych dla Anaklasis czy Trenu – Ofiarom Hiroszimy. Jej refleksyjny i smutny charakter jest raczej odbiciem nastrojów panujących w ówczesnej Polsce, niż sugerowanej przez tytuł atmosfery Bożego Narodzenia.
Koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie" zrodził się – by użyć słów samego kompozytora – "w duchu neoromantycznym". Po 20 latach od nowojorskiego prawykonania (Emanuel Ax, Philadelphia Orchestra pod dyrekcją Wolfganga Sawalischa) utwór wpisał się na stałe do repertuaru sal koncertowych, ciesząc się uznaniem publiczności, jak i wykonawców. W grudniu 2007 roku irlandzki pianista Barry Douglas z Cincinnati Symphony Orchestra pod batutą Krzysztofa Pendereckiego zaprezentował go w nowej wersji. W tej postaci i z tym samym solistą Koncert został utrwalony podczas koncertów w Sali Filharmonii Narodowej.
Program:
Krzysztof Penderecki (1933-2020)
Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie (35‘16)
1. Allegro molto sostenuto. Largo. Allegro molto. Allegro moderato. Allegro con brio. Adagio. Molto più mosso. Allegro con brio. Allegro moderato molto. Adagio. Allegro moderato molto (11‘50)
2. Andante molto pesante. Agitato molto. Adagio. Più animato. Adagio. Allegretto capriccioso. Adagio. Grave. Andante con moto (9‘11)
3. Allegro sostenuto molto. Molto largamente e capriccioso. Allegro agitato. Allegro molto. Andante maestoso. Molto tranquillo. Allegro molto. Andante maestoso. Allegro molto sostenuto (Tempo dell'inizio). Meno mosso. Adagio. Più animato. Più mosso. Poco meno mosso. Allegro con brio. Più mosso (14‘14)
II Symfonia Wigilijna (33‘22)
4. Moderato. Maestoso. Poco più mosso (14‘17)
5. Meno mosso. Lento. Allegretto (7‘29)
6Tempo I. Allegretto. Più mosso agitato. Poco meno. Tempo I: Grave. Maestoso. Lento 11‘34
czas całkowity: 68‘43
Płyta ukaże się 18 listopada 2022 (data wydania w Polsce).
Aby dostawać komunikaty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".
Tytuł zasugerować znajomym można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej sekcji strony.
Penderecki Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie II Symfonia Wigilijna można dostać tutaj. Lista wszystkich sklepów oferujących ten produkt znajduje się po prawej stronie.
Aby przeglądnąć świeże wiadomości należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Aby to zrobić trzeba wybrać ocenę, a następnie zaakceptować wybór kliknięciem. Jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą zagłosować.
Premiera płyty Penderecki Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie II Symfonia Wigilijna nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Orkiestra Filharmonii Narodowej to twórca płyty. Lista płyt wyprodukowanych przez tego artystę znajduje się utaj.
Płyta ma być wydana przez Universal. Lista innych płyt tego wydawcy dostępna jest utaj.
Aby tego dokonać należy skorzystać z opcji "zgłoś poprawkę" znajdującej się nad polem "Informacje". Poprawiać można nieprecyzyjne daty oraz opisy, a także wnosić o dodanie okładek, odnośników i zwiastunów.
Komentarze