piątek, 24 marca

Oznaczenie treści
 

Orkiestra Filharmonii Narodowej - Muzyka polska na wiolonczelę i orkiestrę

(2023)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Orkiestra Filharmonii Narodowej - Muzyka polska na wiolonczelę i orkiestrę

Data premiery

piątek
10.02.2023
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
1079   3590

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

Maestro Andrzej Boreyko wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej zaprosił do nowego projektu nagraniowego polskiego wirtuoza wiolonczeli Marcina Zdunika. Na płycie Polish Music for Cello and Orchestra artyści prezentują cztery kompozycje: Fantazję na wiolonczelę i orkiestrę Aleksandra Tansmana, I Koncert wiolonczelowy Grażyny Bacewicz, C-67 Henryka Hubertusa Jabłońskiego oraz Koncert na wiolonczelę Miłosza Magina.
Co mają ze sobą wspólnego utwory na instrument solowy z orkiestrą, wybrane do nagrania na niniejszej płycie, poza wiolonczelą – tym najbardziej uduchowionym z instrumentów, który w rękach wirtuoza jest w stanie sprawić, że wstrzymujemy oddech w oczekiwaniu na każdy następny dźwięk? Łączy je również fakt, że zostały napisane przez żyjących w XX wieku kompozytorów polskiego pochodzenia, w większości urodzonych w jednym mieście – Łodzi (z wyjątkiem Henryka Hubertusa Jabłońskiego, związanego zawodowo i rodzinnie z Gdańskiem). W niektórych utworach słychać także wyraźne i zamierzone inspiracje rodzimą muzyką ludową. W tym ciekawym zestawieniu znalazły się zarówno utwory doskonale rozpoznawalnych artystów – Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, jak też rzadziej wykonywane kompozycje Henryka Hubertusa Jabłońskiego i Miłosza Magina, które zdecydowanie zasługują na przypomnienie.
Wszyscy wymienieni twórcy prezentują wspólną postawę wobec tradycji muzycznej: widzą zarówno potrzebę jej kontynuacji, jak i konieczność pewnego rodzaju przekształcania i aktualizacji wykształconych przez nią środków. Choć reprezentowali odmienne stanowiska estetyczne i tworzyli w rożnych stylach, to wszyscy zmierzyli się z najważniejszym problemem muzyki XX wieku – relacją do przeszłości i spojrzeniem w przyszłość. Te dwa bieguny – tradycja i innowacja, pojęcia przeciwstawne, w muzyce okazały się możliwe do pogodzenia. Każdy z obecnych na niniejszej płycie twórców w inny sposób sięga do tradycyjnych form i tonalności dur–moll, by znaleźć pomost pomiędzy nowoczesnymi technikami kompozytorskimi a możliwościami percepcyjnymi i przyzwyczajeniami słuchaczy.
Lista utworów:
Aleksander Tansman
1. Fantazja na wiolonczelę i orkiestrę (12:37)
Grażyna Bacewicz
I Koncert wiolonczelowy (23:34)
2. Allegro non troppo (10:03)
3. Andante tranquillo (6:18)
4. Allegro giocoso (7:12)
Henryk Hubertus Jabłoński
5. C-67 (12:22)
Miłosz Magin
Koncert na wiolonczelę (28:45)
6. Allegro vivace (11:21)
7. Andante cantabile (9:39)
8 Presto ma non troppo (7:44)Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

W jakim terminie pojawi się Muzyka polska na wiolonczelę i orkiestrę?

Płyta będzie debiutowała 10 lutego 2023 (premiera w Polsce). Kliknięcie we flagę spowoduje wyświetlenie daty z innego regionu. Domyślnie wyświetlany region może zostać zmieniony w ustawieniach konta.

W jaki sposób można śledzić aktualne doniesienia o premierze?

Aby dostawać aktualne raporty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".

Chcę napisać o płycie innym osobom. W jaki sposób mogę to uczynić?

Płytę można zarekomendować znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Za ile mogę dostać płytę?

W celu dowiedzenia się ile trzeba zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.

Chcę nabyć płytę Muzyka polska na wiolonczelę i orkiestrę. W którym sklepie można znaleźć ten tytuł?

Płyta jest do kupienia tutaj. Wszystkie sklepy sprzedające ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?".

Na jakiej stronie mogę poczytać najświeższe komunikaty dotyczące płyty?

W celu przeczytania bieżących raportów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.

Czy można wystawić ocenę dla tego tytułu?

Żeby to zrobić trzeba wybrać należytą ocenę w pięciopunktowej skali, a następnie zaakceptować wybór kliknięciem. Swój głos mogą oddać jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu.

Jaką metodą wyliczono notę płyty?

Premiera płyty Muzyka polska na wiolonczelę i orkiestrę nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Który muzyk stworzył płytę Muzyka polska na wiolonczelę i orkiestrę?

Orkiestra Filharmonii Narodowej to twórca płyty. Kliknij utaj albo w nazwę artysty, aby wyświetlić inne płyty przez niego nagrane.

Która firma jest odpowiedzialna za wydanie tej płyty?

Za wypuszczenie płyty odpowiedzialna jest firma Universal. Kliknięcie w nazwę wydawcy wyświetli listę innych płyt muzycznych przez niego wydanych. Z funkcji tej można skorzystać w polu "Informacje".

Znalazłem na tej stronie niewłaściwe informacje. W jaki sposób mogę zgłosić poprawkę?

Aby to zrobić należy skorzystać z opcji "zgłoś poprawkę" umieszczonej nad polem "Informacje". Dzięki temu można wnieść o aktualizacje dat, opisów i odnośników oraz zmiany trailerów albo okładek.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Orkiestra Filharmonii Narodowej - Muzyka polska na wiolonczelę i orkiestrę? Kiedy wychodzi Orkiestra Filharmonii Narodowej - Muzyka polska na wiolonczelę i orkiestrę?
Data wydania płyty zaplanowana została na 10.02.2023. Nowa płyta Orkiestra Filharmonii Narodowej z 2023 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2023 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Orkiestra Filharmonii Narodowej - Muzyka polska na wiolonczelę i orkiestrę data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 10 lutego 2023, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie