NFM Filharmonia Wrocławska - Brahms(2021) | Klasyka |
"Piotr Matwiejczuk: Eduard Hanslick nazwał I Symfonię "Appassionatą", bywa nazywana też "Patetyczną". Mówi się o niej, że jest "X Symfonią" Beethovena. Czy pan ma jakieś swoje określenie na to dzieło?
Giancarlo Guerrero: Bardzo lubię to ostatnie, ponieważ forma tego utworu jest bardzo bliska Dziewiątej Beethovena. Z kolei te potężne uderzenia kotłów na początku są jak pukanie losu z Piątej...
PM: Mamy też parafrazę melodii Ody do radości i przejście od ponurego c-moll do ekstatycznego C-dur, jak w V Symfonii.
GG: To jasne, że Brahms podążał za swoim poprzednikiem, ale najbardziej nie- zwykłe jest to, jak genialnie zaadaptował elementy dzieł Beethovena w utworze, który przemawia przecież własnym językiem Brahmsa. (... )
PM: I Symfonię Brahmsa z NFM Filharmonią Wrocławską wykonuje pan już jakiś czas. Jak długo tego rodzaju dzieło musi dojrzewać w panu i w orkiestrze, by uznał pan, że można je nagrać?
GG: Symfonię znamy świetnie – i orkiestra, i ja. To niebezpieczna sytuacja, bo trudno wznieść się ponad własne przyzwyczajenia, zainspirować się nawzajem, ale też przekonać do własnej interpretacji. Na szczęście znakomicie się dogadujemy, lubimy eksperymentować i żadne z nas nie uważa, że zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Byliśmy również otwarci na uwagi reżyserów dźwięku. W wykonywaniu muzyki najważniejsze jest to, by mieć otwartą głowę. Trzeba pamiętać o tradycji, ale jednocześnie nie bać się nowych pomysłów. Każde wykonanie jakiegoś dzieła z przeszłości jest jego ponownym odkrywaniem. "
Fragment wywiadu zamieszczonego w booklecie.
Lista utworów:
Johannes Brahms (1833-1897)
I Symfonia c-moll op. 68 (49'15)
1. Un Poco Sostenuto – Allegro (16'42)
2. Andante Sostenuto (9'47)
3. Un Poco Allegretto E Grazioso (5'15)
4. Adagio – Più Andante – Allegro Non Troppo, Ma Con Brio (17'31)
5. Uwertura akademicka op. 80 (10'29)
Czas całkowity: 59'57
Płyta zadebiutuje 29 stycznia 2021 (data premiery w Polsce).
Aby śledzić raporty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na stronie "Aktualności" zostaną opublikowane zmiany, które zaszły w obserwowanych premierach, a powiadomienie zostanie wysłane we wiadomości e-mail.
Płytę polecić można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Żeby dowiedzieć się ile należy zapłacić za płytę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Brahms można kupić tutaj. Produkt można znaleźć w sklepach znajdujących się w zakładce "Gdzie kupić?".
Aby zobaczyć najświeższe wiadomości należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Żeby tego dokonać należy nadać właściwą ocenę w skali od 1 do 5, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Żeby oddać głos trzeba posiadać konto w serwisie.
Premiera płyty Brahms nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
NFM Filharmonia Wrocławska jest twórcą płyty. Kliknięcie w nazwę artysty spowoduje wyświetlenie innych wydawnictw muzycznych przez niego nagranych. Z funkcji tej można skorzystać przechodząc do pola "Informacje".
Płyta ma zostać wydana przez Universal. W celu wyświetlenia listy płyt tego wydawcy kliknij w jego nazwę lub kliknij utaj.
Aby to zrobić należy skorzystać z opcji "zgłoś poprawkę" znajdującej się nad polem "Informacje". Zgłosić można niepoprawne daty wydania, opisy, zwiastuny oraz obrazki.
Komentarze