czwartek, 3 kwietnia

Oznaczenie treści
 

Minimus Vocal Ensemble - Raczyński: Vespere, nox et aurora

(2022)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Minimus Vocal Ensemble - Raczyński: Vespere, nox et aurora

Data premiery

piątek
16.09.2022
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

Godnie witając Światło
W Biblii we fragmencie poświęconym początkowi świata czytamy, że na początku Bóg stworzył niebo i ziemię, która była bezładem i pustkowiem. Nad wodami unosiła się ciemność, a ponad nimi Duch Boży. Wtedy właśnie Bóg rzekł: "Niech stanie się światłość!". Tak oto narodził się klarowny podział na dzień i noc. W ten sposób też upłynęły poranek i wieczór dnia pierwszego.
Album "Vespere, Nox et Aurora" to swoisty hołd dla światła, dla odwiecznego porządku świata, w którym noc i dzień nie konkurują sobą, bo są nawzajem sobie i nam potrzebne. Aczkolwiek droga ku światłu jest długa i wymaga zmierzenia się z samym sobą i demonami nocy. Choć światło i cień pozostają ze sobą nierozłączne, to przecież obawiamy się wszystkiego, co pozostaje dla nas niejasne, niewidoczne. I tak otwierająca płytę kompozycja "Christe, qui lux est et dies", powstała do fragmentu hymnu z wieczornego nabożeństwa Komplety. Jest poświęcona pamięci Wacława z Szamotuł, zapowiada noc właśnie... Liryczna melodia sopranów miękko opada na repetowane dźwięki w pozostałych głosach, a im bliżej finału, tym więcej frapujących, klasterowych współbrzmień. Zasiewają w nas ziarno niepokoju, proszą o rozwiązanie, które jednak jeszcze nadejść nie może, bo pielgrzymka przez noc dopiero się rozpoczyna.
Z kolei kanwę utworu "La noche oscura", utrzymanego w oryginalnej hiszpańskiej wersji językowej, stanowi mistyczny hymn św. Jana od Krzyża. Fragmenty instrumentalne pełniące rolę interludiów (Dialogo) zostają zestawione z wokalnymi (Cancion), a sednem opowieści jest miłość stanowiąca punkt oparcia pośród ciemności nocy oraz jej moc, która przynosi zapomnienie i która pozwala dotrwać do wschodu słońca. Partie wokalne i instrumentalne są tu ze soba skontrastowane, to jakby dwa światy, same w sobie niczym dzień i noc, poruszamy się pomiędzy snem a jawą.
"Sol, ecce surgit igneus" to hymn na Jutrznię. Przynosi nam nareszcie upragniony i długo wyczekiwany brzask. Brzmienie staje się coraz bardziej intensywne, crescenda stosowane na akordach "rozświetlają" całą kompozycję, przydając jej wzniosłości. "Wznoszący motyw oparty na kolejnych dźwiękach gamy, stanowiący podstawę tej kompozycji, zainspirowany jest «Solfeggio» Arvo Pärta – wyjaśnia kompozytor. – Od pierwowzoru różni go jednak kilka istotnych kwestii. Po pierwsze wykorzystałem gamę z podwyższonym IV stopniem, która generuje inne jakości brzmieniowe. Po drugie pochód ulega też ciągłej modulacji, dlatego też w pierwszych szesnastu taktach wykorzystuję pełną paletę dwunastu dźwięków (symboli całości, koła i słońca)".
Kolejny utwór, "Silence... ", skomponowany na zamówienie Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, pozwala zadumać się nad stworzeniem świata, sekretami światła, ducha i natury. "Cisza – dlaczego milczysz? Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku" – pisze św. Jan Paweł II wprzytoczonym tu "Tryptyku Rzymskim". Głosy raz dopowiadają istotne sensy, wzmocnione powracającym motywem, innym razem współtworzą harmonię, jakby celowo "przydymione" nieoczywistymi połączeniami. To tak jakby w ciszy paradoksalnie usłyszeć coś głębszego – niczym cisza, w której paradoksalnie słyszymy... ciszę. "Veni Creator Spiritus" to efektowne zwieńczenie duchowej podróży, czerpiące inspirację wtwórczości Stefana Stuligrosza. W kompozycji tej znaleźć można pełny napięcia początek, aleatoryczny finał, cytaty z chorału gregoriańskiego i zapadającą w pamięć ostinatową rytmiczną partię głosów męskich. Nakładają się one na opadające triole w głosach żeńskich, tworząc niezapomniane wrażenie wołania śmiertelników, błagających o pokój – złaknionych światła na ich własnej drodze serca. Koncepcja płyty jest bardzo spójna i głęboko przemyślana. W udany sposób łączy tradycję muzyki dawnej z ambicjami muzyki współczesnej, harmonię z przyprawiającą o dreszcze, charakterystyczną sekundą, różnego rodzaju cytaty i myśli z literatury. A wszystko to czyni to wsposób ujmujący, a jednocześnie rzetelny i szczery.
Zespół wokalny Minimus, gdy wykonuje kompozycje Marka Raczyńskiego, brzmi soczyście imiękko. W każdym utworze przygotowuje nas na nadejście tego, co nieuchronne, ponieważ światło też takim (szczęśliwie dla nas) jest. Wędrujemy zatem przyobleczeni w dźwięki przez noc, przez zadziwiające i niepewne pogranicze wieczoru i poranka. Trwamy też w nadziei na rozświetlenie trudnych i frapujących szarości, z którymi zmagamy się na co dzień. Towarzysząca nam muzyka przynosi więc zarówno refleksję, jak i ukojenie. Łagodne współbrzmienia zaś orozszerzonej tonalności w niewymuszony sposób wspierają nas w drodze do nowego jutra. Czy lepszego? Bez względu na wszystko – z pewnością godnego nadejścia. " Maja Baczyńska
Muzycy:
Zespół Wokalny Minimus
Sławomira Raczyńska – dyrygent, kierownik artystyczny
Marta Michalak – skrzypce,
Patryk Kusz – klarnet,
Maria Liszkowska-Sikorska – wiolonczela,
Radosław Komolka – fagot
Lista utworów:
1. Christe, qui lux es et dies (5:11)
La Noche Oscura
2. Dialogo I (2:41)
3. Cancion I (3:31)
4. Dialogo II (3:19)
5. Cancion II (2:54)
6. Dialogo III (2:35)
7. Cancion III (4:53)
8. Dialogo IV (2:15)
9. Cancion IV (3:43)
10. Sol, ecce surgit igneus (5:08)
11. Silence... (4:08)
12. Veni Creator Spiritus (5:59)



Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy debiutować będzie płyta Raczyński: Vespere, nox et aurora?

Płyta debiutowała będzie 16 września 2022 (premiera w Polsce). Daty z innych regionów można wyświetlić klikając w odpowiednie flagi. Dodatkowe ustawienia regionalne dostępne są w zakładce "Moje konto".

W jaki sposób mogę śledzić bieżące wieści o premierze płyty?

Aby otrzymywać najnowsze doniesienia o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.

Chcę wspomnieć o płycie innym osobom. Jak tego dokonać?

O płycie można wspomnieć innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Ile należy zarezerwować na płytę?

Żeby zobaczyć ile należy zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.

W jakim miejscu mogę znaleźć płytę?

Płytę można kupić tutaj. Lista sklepów sprzedających ten produkt umieszczona jest na liście "Gdzie kupić?".

Gdzie mogę znaleźć nowe wieści odnośnie płyty?

Świeże informacje można obejrzeć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.

Chcę wystawić ocenę. Gdzie mogę to zrobić?

Żeby ocenić płytę trzeba wyznaczyć wartość w skali od 1 do 5, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oddać swój głos.

Jakim sposobem podliczana jest ocena płyty?

Premiera płyty Raczyński: Vespere, nox et aurora nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Który artysta skomponował płytę Raczyński: Vespere, nox et aurora?

Minimus Vocal Ensemble jest twórcą płyty. Kliknięcie w nazwę artysty spowoduje wyświetlenie innych wydawnictw muzycznych przez niego nagranych. Z funkcji tej można skorzystać przechodząc do pola "Informacje".

Kto dba o wypuszczenie tej płyty?

Wytwórnia Jazz Sound jest odpowiedzialne za wydanie płyty. Żeby sprawdzić listę płyt muzycznych tego wydawcy należy przenieść się do zakładki "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.

Znalazłem na tej stronie niepoprawne dane. W jaki sposób mogę zgłosić poprawkę?

Żeby zgłosić błąd należy wypełnić formularz umieszczony tutaj. Dzięki temu można wnieść o aktualizacje dat, opisów i odnośników oraz zmiany trailerów albo okładek.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Minimus Vocal Ensemble - Raczyński: Vespere, nox et aurora? Kiedy wychodzi Minimus Vocal Ensemble - Raczyński: Vespere, nox et aurora?
Data wydania płyty zaplanowana została na 16.09.2022. Nowa płyta Minimus Vocal Ensemble z 2022 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2022 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

Nowa płyta Minimus Vocal Ensemble - Raczyński: Vespere, nox et aurora data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 16 września 2022, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików Cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe w świetle ustawy. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treść do Twoich preferencji. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies oraz naszej Polityce Prywatności.