Marta Matyszczak - Noc na blokowisku(2021) | Sensacja |
Prywatny detektyw Szymon Solański tuż po ślubie z Różą Kwiatkowską znika bez śladu. Świeżo upieczona żona z nieodłącznym kundelkiem Guciem próbują go odnaleźć. W tym samym czasie na mysłowickim osiedlu, pod blokiem aspiranta Barańskiego, zostaje znalezione ciało mężczyzny. Na zlecenie spółdzielni Róża i Barański zaczynają szukać zabójcy wśród lokatorów. Równolegle poznajemy historię chłopca mieszkającego w feralnym bloku w latach osiemdziesiątych, a wraz z nią kulisy sąsiedzkiej imprezy, która skończyła się tragedią.
Róża Kwiatkowska tropi mordercę. Ktoś inny śledzi Różę... Do czego doszło w środku nocy na blokowisku? No i co się stało z Solańskim?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Bardzo lubię książki pani Marty Matyszczak, te z serii „Kryminał pod psem”. Przeczytałam wszystkie wydane do tej pory ( osiem), a dziś skończyłam lekturę ostatniej powieści „Noc na blokowisku”.
I tym razem Pani Marta nie zawiodła mnie. „Noc na blokowisku” to rasowa komedia kryminalna. Jest, jak na kryminał przystało, tajemnicze morderstwo, śledztwo, pojawiają się też znani nam z wcześniejszych utworów bohaterowie.
„Noc na blokowisku” zaczyna się właściwie tam, gdzie skończyła się ostatnia powieść Matyszczak „Las i ciemność” tzn. poszukiwaniami zaginionego Solańskiego prowadzonymi przez jego świeżo poślubioną małżonkę, Różę Kwiatkowską, wspomaganą przez aspiranta Barańskiego i kundelka Gucia. Dlaczego Solański zniknął, jak wytłumaczy swoją ucieczką Róży, wreszcie, kim jest tajemniczy prześladowca detektywa , czy ma on związek z wydarzeniami z przeszłości i morderstwem dokonanym na ulicy Bernarda Wały numer dwa be na brzęczkowickim osiedlu? Pytań wiele – odpowiedź znajdziecie w tej książce. Proszę przeczytać!
Owszem, intryga kryminalna na pewno zainteresuje czytelnika. Dla mnie jednak największym atutem tej powieści jest jej niepowtarzalny koloryt wykreowany przez autorkę za pomocą galerii niesztampowych, nietuzinkowych bohaterów oraz niekonwencjonalnego, swoistego języka.
Spośród wielu postaci, bardziej lub mniej sympatycznych typów i typków, pojawiających się w powieści, uwagę zwraca Róża de domo Kwiatkowska, po mężu Solańska, kobieta po przejściach, słusznej wagi
( wreszcie przestała się odchudzać) pewna siebie, energiczna, momentami grubiańska, ale bardzo skuteczna w swych działaniach. Obecnie youtuberka, influencerka, przy której gapowaty aspirant Barański wypada bardzo blado. Sam Solański też nie gra w tej powieści pierwszych skrzypiec, trochę usuwa się w cień. Za to nadal w dobrej formie jest mecenas Potomek-Chojarska, niecnie porzucona przez swojego małżonka i pałająca chęcią zemsty.
Nie można też nie wspomnieć o kundelku Guciu
( w końcu nie darmo seria nosi podtytuł „Kryminał pod psem”) - psim detektywie i drugim narratorze powieści. Gucio, ta sympatyczna psina, ten zagorzały przeciwnik „kocimoczy”, amator kiełbasy śląskiej, urzekł mnie swym temperamentem, trafnością swoich obserwacji i wielką miłością do swoich państwa.
Oczywiście, nie brak w powieści innych bohaterów - ci drugoplanowi są równie wyraziści, przekonujący, sugestywni, choć pewnie trochę śmieszni w swych przyzwyczajeniach i zachowaniach. Myślę tu o mieszkańcach wspomnianego już bloku na ulicy B. Wały, czyli o świętoszkowatej Teresie Michalik, aktywistce na emeryturze Helenie Brudniok, dalej pojawia się "wariatka od kotów" Urszula Zbieg czy wielbiciel prac budowlanych Danielok i dziewczyna z gitarą Asia Paszczyk.
I wreszcie język utworu – powieść pani Matyszczak aż skrzy się dowcipem, humorem, trafionymi, zabawnymi porównaniami czy skojarzeniami np.„..potężne kolumny doryckie (uda Róży)...”. Nie brak nadzwyczaj aktualnych aluzji, choćby słynne już: „- Aua! Nie w szczepionkę! - wrzasnął i rozmasował sobie ramię.” A wisienką na torcie jest gwara śląska, zwłaszcza w wykonaniu Brygidy Buchtowej: te jej „chachary”, „huncfoty”, „klopsztangi” czy „hasiomaszkietnicy” są jedyne i niepowtarzalne! Widać, że autorka czuje i lubi Śląsk.
Krótko mówiąc, zachęcam do przeczytania tej powieści. Zapewniam, że to lektura dla wszystkich, nie tylko dla miłośników psów!
Książka debiutowała będzie 24 lutego 2021 (premiera w Polsce).
W tym celu należy skorzystać z opcji "Obserwuj premierę", która dostępna jest na pasku z opcjami. Na stronie "Aktualności" zostaną opublikowane zmiany, które zaszły w obserwowanych premierach, a powiadomienie zostanie wysłane we wiadomości e-mail.
Premierę można zasugerować innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Żeby dowiedzieć się ile kosztuje książka kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Książka Noc na blokowisku jest do znalezienia tutaj. Z prawej strony znajduje się zakładka "Gdzie kupić?", w której wymienione są sklepy sprzedające ten produkt.
Bieżące informacje można znaleźć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
Aby to zrobić należy wskazać konkretną ocenę w skali 1-5, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera książki Noc na blokowisku dostała u nas ocenę 4.0 na 5 możliwych na podstawie 1 głosu naszego użytkownika. Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika. Tytuły mogą być oceniane zanim pojawią się na rynku, a wystawione przez użytkowników w ten sposób noty odzwierciedlają ich oczekiwania. Przyznaną już wartość punktową można w dowolnej chwili zmienić korzystając z modułu "Ocena". W tym celu wystarczy jedynie wybrać inną wartość i zaakceptować ją poprzez kliknięcie dzięki czemu poprzednio wystawiona nota zostanie zastąpiona nową oceną.
Marta Matyszczak jest autorem książki. Aby zobaczyć listę utworów napisanych przez tego autora kliknij w jego nazwisko w polu "Informacje" lub kliknij utaj.
Wydawnictwo Dolnośląskie zaangażowane jest w wydanie książki. Żeby poznać inne książki od tego wydawcy należy kliknąć utaj lub w jego nazwę w polu "Informacje".
W tym celu należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę" dostępny nad polem "Informacje". Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.
Komentarze