Marek Tomaszewski, Wacław Kisielewski - Marek i Wacek - Duet fortepianowy(2018) | Klasyka |
Legenda duetu fortepianowego Marek i Wacek datuje się od połowy lat 60. Wówczas to dwaj studenci Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie – dwaj pianiści z klasy prof. Zbigniewa Drzewieckiego, poza programem realizowanym w ramach studiów błysnęli umiejętnością improwizacji na różne tematy, m. in. na tematy zaczerpnięte z muzyki klasycznej.
Prząśniczka Moniuszki, temat z Sonaty d-moll Beethovena, utwory Chopina czy Łabędź Saint-Saënsa w wykonaniu duetu zachwycały fantazyjnością aranżacji tychże tematów oraz spontanicznością, jaką może nieść z sobą improwizacja.
Jako duet zaczęli koncertować w roku 1963. Występowali w telewizji. Mieli cykliczne audycje w Polskim Radiu. Następnie wydali w Polskich Nagraniach swą pierwszą "czwórkę" (Muza N 0531). W 1966 roku odbyli po kraju wspólne tournée z Marleną Dietrich.
Niebawem udali się na trasy europejskie, od razu odnosząc znaczące sukcesy, w Polsce – kultowymi nagraniami okazały się "przeróbki" tematów klasycznych, zarejestrowane w studiu Muzy – Polskich Nagrań w 1968 roku.
Ich koncepcję adaptacyjną – wg Lucjana Kydryńskiego, i z czym należy się w pełni zgodzić – można określić słowami: klasyków grają tak, jak się gra przeboje, przeboje grywają tak, jak się gra klasyków.
Niniejsza płyta jest zbiorem tych kultowych nagrań z 1964 (13 – 16) i 1968 r.
Lista utworów:
1. Prząśniczka (Stanisław Moniuszko)
2. Allegretto z Sonaty d-moll (Ludwig van Beethoven)
3. Wesoły wieśniak (Robert Schumann)
4. Cyrulik sewilski (Gioacchino Rossini)
5. Preludium As-dur (Fryderyk Chopin)
6. Koncert a-moll (Edward Grieg)
7. Symfonia "Włoska"(Felix Mendelssohn-Bartholdy)
8. Słowik (Aleksander Alabiew)
9. Przybywaj, piękna wiosno (Wolfgang Amadeus Mozart)
10. Łabędź (Camille Saint-Saëns)
11. Chciałabym, a boję się (Milton Ager)
12. Oczy czarne (trad. )
13. Karzełki (Charles Newman)
14. Ragtime klonowego liścia (Scott Joplin)
15. Gdy wrócisz (Marek Tomaszewski)
16. Labirynt (Wacław Kisielewski / Marek Tomaszewski)
17. The Last Waltz (Barry Mason / Less Reed)
18. San Francisco (John Philips)
19. Massachusetts (Barry Gibb, Robin Gibb, Maurice Gibb)
20. The World We Knew (Bert Kaempfert)
Płyta Marek i Wacek - Duet fortepianowy będzie debiutować 2 marca 2018 (data premiery w Polsce).
Aby otrzymywać aktualne wiadomości o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. O zmianach poinformujemy wysyłając wiadomość na podany adres e-mail, a także opublikujemy je na stronie "Aktualności".
Premierę można zasugerować poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Cenę płyty można poznać tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płyta jest do zamówienia tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów sprzedających ten produkt.
Aby poczytać najświeższe wieści należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Aby to zrobić należy przyporządkować konkretną ocenę w skali od 1 do 5, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Opcja ta dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Premiera płyty Marek i Wacek - Duet fortepianowy nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Marek Tomaszewski, Wacław Kisielewski to autor płyty. Lista innych wydawnictw muzycznych tego twórcy dostępna jest utaj.
Za wypuszczenie płyty odpowiada firma Warner Music. Żeby zobaczyć jakie inne płyty zostały wydane przez tę firmę należy skorzystać z ego odnośnika lub udać się do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę wydawcy.
Aby tego dokonać należy wypełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik dostępny jest nad polem "Informacje". Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.
Komentarze