Marek Tomaszewski, Wacław Kisielewski - Marek i Wacek - Duet fortepianowy(2018) | Klasyka |
Legenda duetu fortepianowego Marek i Wacek datuje się od połowy lat 60. Wówczas to dwaj studenci Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie – dwaj pianiści z klasy prof. Zbigniewa Drzewieckiego, poza programem realizowanym w ramach studiów błysnęli umiejętnością improwizacji na różne tematy, m. in. na tematy zaczerpnięte z muzyki klasycznej.
Prząśniczka Moniuszki, temat z Sonaty d-moll Beethovena, utwory Chopina czy Łabędź Saint-Saënsa w wykonaniu duetu zachwycały fantazyjnością aranżacji tychże tematów oraz spontanicznością, jaką może nieść z sobą improwizacja.
Jako duet zaczęli koncertować w roku 1963. Występowali w telewizji. Mieli cykliczne audycje w Polskim Radiu. Następnie wydali w Polskich Nagraniach swą pierwszą "czwórkę" (Muza N 0531). W 1966 roku odbyli po kraju wspólne tournée z Marleną Dietrich.
Niebawem udali się na trasy europejskie, od razu odnosząc znaczące sukcesy, w Polsce – kultowymi nagraniami okazały się "przeróbki" tematów klasycznych, zarejestrowane w studiu Muzy – Polskich Nagrań w 1968 roku.
Ich koncepcję adaptacyjną – wg Lucjana Kydryńskiego, i z czym należy się w pełni zgodzić – można określić słowami: klasyków grają tak, jak się gra przeboje, przeboje grywają tak, jak się gra klasyków.
Niniejsza płyta jest zbiorem tych kultowych nagrań z 1964 (13 – 16) i 1968 r.
Lista utworów:
1. Prząśniczka (Stanisław Moniuszko)
2. Allegretto z Sonaty d-moll (Ludwig van Beethoven)
3. Wesoły wieśniak (Robert Schumann)
4. Cyrulik sewilski (Gioacchino Rossini)
5. Preludium As-dur (Fryderyk Chopin)
6. Koncert a-moll (Edward Grieg)
7. Symfonia "Włoska"(Felix Mendelssohn-Bartholdy)
8. Słowik (Aleksander Alabiew)
9. Przybywaj, piękna wiosno (Wolfgang Amadeus Mozart)
10. Łabędź (Camille Saint-Saëns)
11. Chciałabym, a boję się (Milton Ager)
12. Oczy czarne (trad. )
13. Karzełki (Charles Newman)
14. Ragtime klonowego liścia (Scott Joplin)
15. Gdy wrócisz (Marek Tomaszewski)
16. Labirynt (Wacław Kisielewski / Marek Tomaszewski)
17. The Last Waltz (Barry Mason / Less Reed)
18. San Francisco (John Philips)
19. Massachusetts (Barry Gibb, Robin Gibb, Maurice Gibb)
20. The World We Knew (Bert Kaempfert)
Płyta udostępniona będzie 2 marca 2018 (data wydania w Polsce).
Aby otrzymywać bieżące komunikaty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Płytę można polecić poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Płytę Marek i Wacek - Duet fortepianowy można nabyć tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" prezentowana jest lista sprzedawców oferujących ten produkt.
W celu sprawdzenia świeżych informacji należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Żeby ocenić płytę trzeba przyporządkować konkretną wartość w pięciopunktowej skali, a następnie oznaczyć wybór kliknięciem. Jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą zagłosować.
Premiera płyty Marek i Wacek - Duet fortepianowy nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Autorem płyty jest Marek Tomaszewski, Wacław Kisielewski. Kliknięcie w nazwę artysty spowoduje wyświetlenie innych wydawnictw muzycznych przez niego nagranych. Z funkcji tej można skorzystać przechodząc do pola "Informacje".
Za wydanie płyty odpowiedzialna jest firma Warner Music. Kliknięcie w nazwę wydawcy wyświetli listę innych płyt muzycznych przez niego wydanych. Z funkcji tej można skorzystać w polu "Informacje".
Żeby zgłosić korektę należy uzupełnić formularz umieszczony tutaj. Zgłaszać można błędne daty premiery, opisy, okładki lub plakaty oraz zwiastuny.
Komentarze