Małgorzata Walewska - Karłowicz pieśni(2021) | Klasyka |
Filharmonia w Szczecinie prezentuje kolejną płytę z dziełami Mieczysława Karłowicza. Pieśni do wierszy młodopolskich poetów wykonała, wraz z orkiestrą, jedna z najbardziej uznanych mezzosopranistek naszych czasów - Małgorzata Walewska.
Filharmonia w Szczecinie, której Mieczysław Karłowicz patronuje już od ponad 60 lat, oddaje hołd temu wybitnemu polskiemu kompozytorowi i nagrywa wszystkie jego utwory. 15 października światło dzienne ujrzała czwarta już płyta – tym razem prezentująca pieśni skomponowane do wierszy młodopolskich poetów – której można posłuchać poprzez platformy streamingowe.
Na płycie Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadził jeden z najbardziej utalentowanych skandynawskich dyrygentów – Rune Bergmann. Ten wszechstronny i pełen energii dyrygent jest zarazem Dyrektorem Artystycznym szczecińskich filharmoników i to już trzeci album, który nagrał razem z zespołem.
Orkiestrze na płycie towarzyszy światowej sławy solistka, pierwsza dama polskiej sceny operowej – Małgorzata Walewska. Interpretacja, obdarzonej przejmującym mezzosopranem dramatycznym, artystki tchnęła w utwory Karłowicza świeżość i lekkość, jednocześnie zachowując charakterystyczny młodopolski nastrój melancholii.
Za orkiestracje siedemnastu z dwudziestu dwóch zachowanych do dziś utworów odpowiada Piotr Moss. Kompozytor doskonale oddał ducha epoki oraz styl kompozytorski Karłowicza, specjalnie na potrzeby płyty aranżując, pisane pierwotnie na głos i fortepian, dzieła.
Pieśni do wierszy polskich poetów
Mieczysław Karłowicz, kompozytor przełomu XIX i XX wieku, zapisał się w historii muzyki głównie jako twórca dzieł orkiestrowych, zwłaszcza poematów symfonicznych. W wieku około 20 lat, trochę na pograniczu twórczości "szkolnej", młody artysta pisał też pieśni. W ciągu roku (od końca 1895 do końca 1896) powstały niemal wszystkie z 29 pieśni – do dziś zachowały się 22 z nich. W tych bardzo osobistych wypowiedziach artystycznych badacze twórczości Karłowicza doszukują się zapowiedzi późniejszego stylu kompozytora i charakterystycznej tęsknoty, która przenika jego utwory.
Najchętniej wybieranym przez Karłowicza poetą był Kazimierz Przerwa-Tetmajer i pieśni to do jego tekstów usłyszymy w większości. W całym zbiorze pojawiają się też utwory do słów m. in. Marii Konopnickiej, Adama Asnyka, Juliusza Słowackiego czy Zygmunta Krasińskiego.
Długofalowy projekt wydawniczy
Pierwszą płytę "Karłowicz. Filharmonia. Szczecin" [2017] wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie współtworzyli dyrygent Łukasz Borowicz i wirtuoz skrzypiec, szczecinianin Bartłomiej Nizioł. Podczas sesji nagraniowych zarejestrowano koncert "Koncert skrzypcowy A-dur op. 8", "Smutną opowieść op. 13", oraz "Rapsodię litewską op. 11".
Z okazji 70-lecia istnienia orkiestry, Filharmonia w Szczecinie przygotowała kolejne wydawnictwo - "Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie" [2018]. Na płycie usłyszeć można "Symfonię e-moll Odrodzenie op. 7" Mieczysława Karłowicza, w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją Dyrektora Artystycznego Filharmonii – Rune Bergmanna.
"Mieczysław Karłowicz - Poematy symfoniczne" [2019] to z kolei trzecia płyta z kompozycjami patrona instytucji. Znalazły się na niej trzy poematy symfoniczne: "Powracające fale op. 9", "Odwieczne pieśni op. 10" oraz "Bianca de Molena op. 6" w wykonaniu orkiestry – po raz kolejny pod dyrekcją Rune Bergmanna.
Płyta "Mieczysław Karłowicz - Pieśni" to już czwarta płyta zawierająca kompozycje Mieczysława Karłowicza wydana przez Filharmonię w Szczecinie.
Lista utworów:
1. Pamiętam ciche, jasne, złote dnie op. 1/5
2. Zasmuconej op. 1/1
3. Skąd pierwsze gwiazdy op. 1/2
4. Na śniegu op. 1/3
5. Zawód op. 1/4
6. Smutną jest dusza moja op. 1/6
7. Mów do mnie jeszcze op. 3/1
8. Idzie na pola op. 3/3
9. Śpi w blaskach nocy op. 3/5
10. W wieczorną ciszę op. 3/8
11. Z erotyków op. 3/2
12. Na spokojnem, ciemnem morzu op. 3/4
13. Przed nocą wieczną op. 3/6
14. Po szerokiem, po szerokiem morzu op. 3/9
15. Zaczarowana królewna op. 3/10
16. Nie płacz nade mną op. 3/7
17. Z nową wiosną
Płyta Karłowicz pieśni będzie debiutować 19 marca 2021 (data wydania w Polsce).
Aby śledzić informacje o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.
Można tego dokonać klikając przycisk "Lubię to!" lub ysyłając e-mail do znajomych. Obydwie te opcje dostępne są na pasku w górnej części strony.
Cenę płyty Karłowicz pieśni można sprawdzić na Skąpiec lub Ceneo.
Płyta jest do zamówienia tutaj. Wszystkie sklepy sprzedające ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?".
W celu zobaczenia najświeższych newsów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Żeby ocenić płytę trzeba przyporządkować odpowiednią wartość w pięciopunktowej skali, a następnie przypieczętować wybór kliknięciem. Opcja ta dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Premiera płyty Karłowicz pieśni nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Małgorzata Walewska to twórca płyty. Kliknij utaj albo w nazwę artysty, aby wyświetlić inne płyty przez niego nagrane.
Płyta zostanie wydana przez Universal. Kliknij utaj albo w nazwę firmy, żeby wyświetlić inne płyty przez nią wydane.
Korektę można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" dostępnej nad polem "Informacje". Funkcja ta pozwala na zgłoszenie uaktualnienia informacji takich jak data wydania czy modyfikacja opisu, a także umożliwia dodanie nowych zwiastunów, trailerów, okładek lub plakatów.
Komentarze