piątek, 19 kwietnia

Oznaczenie treści
 

Magdalena Lisak - Utwory Fortepianowe

(2023)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Magdalena Lisak - Utwory Fortepianowe

Data premiery

piątek
20.01.2023
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

"Głęboką swą inteligencją, wiecznie młodym i gorącym sercem umiał On zrozumieć, iż w dziejach sztuki jedynie forma się zmienia i zmieniać się musi, dążąc niestrudzenie po zawiłych ścieżkach rozwoju ludzkości, istotna jednak treść pozostaje zawsze tą samą; zrodzoną w poczuciu głębi i tajemnicy życia, ofiarną, wytrwałą pracą w imię bezinteresownego ideału. "
Tak Karol Szymanowski pisał o swoim starszym przyjacielu, z którym łączyły go częste, długie gawędy i wspólna przestrzeń wartości – podobne zapatrywania na witalny nurt sztuki, unikający modnych ograniczeń formalno-stylistycznych. Monograficzna płyta poświęcona twórcy, który wymyka się naturalnemu szeregowaniu kompozytorów według prawideł postępu, a którego twórczość pozostaje świadectwem głębokiej szlachetności i wewnętrznej pogody ducha – to niewątpliwe osiągnięcie Magdaleny Lisak, jednej z najwybitniejszych polskich pianistek. Z kompozytorem łączy ją także trop autobiograficzny, jej dziadek bowiem, wyróżniający się pianista, dyrygent i kompozytor, Zbigniew Dymmek, studiował w klasie Romana Statkowskiego w konserwatorium w Warszawie. Przywraca ona współczesności twórczość kompozytora, który niesłusznie znalazł się na marginesie historii polskiego życia muzycznego.
(... )
Twórczość Romana Statkowskiego obejmuje 40 opusów. (... ) Utwory na fortepian Statkowski komponował przez całe życie – rozpoczął już w czasie studiów w Polsce. Duża część tej twórczości powstała w Petersburgu i Moskwie (przeważnie sentymentalne kompozycje o tytułach salonowych, np. Valse triste, Fariboles), a pod koniec życia w Warszawie (1925) stanowiła swego rodzaju erzac z powodu niespełnionych planów operowych. Już jednak kompozycje napisane w Moskwie odznaczały się, jak pisał Stanisław Niewiadomski, "doskonałą znajomością instrumentu". Chociaż sam kompozytor nie widział siebie nigdy w roli koncertującego pianisty, pobierał lekcje fortepianu u Antoniego Sygietyńskiego, cenionego pianisty i krytyka muzycznego, profesora Instytutu Muzycznego, ucznia Rudolfa Strobla i Carla Reineckego. To prawdopodobnie w tym okresie Statkowski zdobył szereg umiejętności, dzięki którym jego muzyka fortepianowa jest tak doskonale pianistyczna. W istocie rzeczy komponował ją tak, aby w pełni ukazać możliwości techniczne i wyrazowe fortepianu, aby idealnie leżała pod ręką pianisty. Od początku, kiedy ogłosił swoje opusy fortepianowe, krytycy podkreślali doskonałą formę owych miniatur i szlachetność stylu, prostotę i szczerość wyrazu. Jego melodyka nastrojona jest na głęboki przekaz uczuć, nieraz melancholijnie zadumana, zawsze wytworna w śpiewności i ujęta w delikatną harmonię – co podkreślał Józef Reiss. W muzyce tej przemawia duch Roberta Schumanna, Felixa Mendelssohna, Maurycego Moszkowskiego (szczególne wzorce kontrapunktyczne), romantyków rosyjskich.
Michał Klubiński
Lista utworów:
Roman Statkowski (1859−1925)
Dwa walce, op. 5 [9:02]
1. Valse flottante nr 1 (4:51)
2. Valse-Caprice nr 2 (4:11)
3. Oberek, op. 9 nr 2 (2:42)
Six Pièces, op. 16 [9:38]
4. All'antico nr 4 (2:57)
5. Alla burla nr 5 (3:40)
6. Auprès de la fontaine nr 6 (3:01)
Immortelles, op. 19 (zeszyt 2) [7:10]
7. Allegro tempestuoso (1:23)
8. Moderato (2:01)
9. Con moto giusto (3:45)
10. Krakowiak, op. 23 nr 5 (2:17)
Deux Polonaises, op. 26* [10:47]
11. Polonaise f-moll nr 1 (4:51)
12. Polonaise E-dur nr 2 (5:56)
13. Toccata, op. 33 (3:52)
Six Préludes, op. 37 [12:56]
14. Prélude nr 1: Moderato (2:13)
15. Prélude nr 2: Agitato e strepitoso (1:02)
16. Prélude nr 3: Allegretto (1:42)
17. Prélude nr 4: Patetico e marcatissimo (1:47)
18. Prélude nr 5: Largo (3:05)
19. Prélude nr 6: Con moto (3:05)
czas całkowity: (59:04)
* światowa premiera fonograficzna



Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy płyta Utwory Fortepianowe będzie debiutować?

Płyta ma być wydana 20 stycznia 2023 (premiera w Polsce). Pokazywaną datę można zmienić kliknąć w odpowiednią flagę. Dodatkowe ustawienia regionalne dostępne są w zakładce "Moje konto".

Chcę dostawać aktualne wieści o zmianach dotyczących płyty. W jaki sposób tego dokonać?

Aby dostawać najświeższe informacje o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".

Chcę polecić płytę znajomym. W jaki sposób mogę to uczynić?

Premierę można zasugerować znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Jaka jest cena płyty?

Żeby dowiedzieć się ile należy wydać na płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

Chcę nabyć płytę Utwory Fortepianowe. Gdzie jest dostępny do kupienia ten tytuł?

Utwory Fortepianowe można kupić tutaj. Więcej sprzedawców znajduje się na liście "Gdzie kupić?".

W którym miejscu mogę zobaczyć najświeższe raporty odnośnie płyty?

Bieżące newsy można przeczytać w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.

W którym miejscu można wystawić notę dla tej płyty?

Aby to zrobić należy przyporządkować konkretną ocenę od 1 do 5, a następnie oznaczyć wybór kliknięciem. Opcja ta dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

Na jakiej podstawie obliczona została ocena płyty?

Premiera płyty Utwory Fortepianowe nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto dba o stworzenie tej płyty?

Magdalena Lisak jest twórcą płyty. Aby zobaczyć listę płyt stworzonych przez tego artystę kliknij w jego nazwę w polu "Informacje" lub kliknij utaj.

Kto ma w planach wydanie tej płyty?

Płyta ma zostać wydana przez firmę Universal. Żeby zobaczyć jakie inne płyty zostały wydane przez tę firmę należy skorzystać z ego odnośnika lub udać się do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę wydawcy.

Na waszej stronie zaprezentowane są omyłkowe dane. Gdzie mogę to zgłosić?

Poprawkę można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" dostępnej nad polem "Informacje". Zgłosić można niepoprawne daty wydania, opisy, zwiastuny oraz obrazki.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Magdalena Lisak - Utwory Fortepianowe? Kiedy wychodzi Magdalena Lisak - Utwory Fortepianowe?
Data wydania płyty zaplanowana została na 20.01.2023. Nowa płyta Magdalena Lisak z 2023 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2023 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Magdalena Lisak - Utwory Fortepianowe data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 20 stycznia 2023, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie