
Ludovico Einaudi - Elements(2015) | Klasyka |


Ludovico Einaudi, kompozytor i pianista, którego wyjątkowy styl muzyczny jest ceniony na całym świecie prezentuje nowy album „Elements”, wydawany pod szyldem wytwórni Decca.
Album „Elements” został nagrany we włoskim domu kompozytora i zawiera 12 utworów, w których przeplatają się fortepian, smyczki, perkusja, gitara i instrumenty elektroniczne, a inspiracją do jego powstania były elementy natury, teorie naukowe i matematyczne, formy muzyczne i dzieła sztuki.
Einaudi mówi: „Dostrzegłem nowe obszary – znajdujące się na krawędzi tego, co wiem i czego nie wiem – które od dawna chciałem wykorzystać twórczo: mity o stworzeniu, układ okresowy pierwiastków, geometria Euklidesa, pisma Kandinskiego, natura dźwięku i barwy, pędy dzikich traw na łące, różnorodne krajobrazy. Przez dłuższy czas chodziłem mając w głowie mętlik obrazów, myśli i uczuć. W pewnym momencie wszystko stopniowo znalazło swoje miejsce, jakby wszystkie te elementy były częściami jednego świata, a ja wraz nimi”.
Einaudi zebrał grupę utalentowanych muzyków, „zespół Ludovica”, którzy wraz z nim dokonali nagrań. Są wśród nich Francesco Arcuri, Marco Decimo, Mauro Durante, Alberto Fabris, Federico Mecozzi oraz Redi Hasa. W nagraniach wziął także udział holenderski zespół smyczkowy Amsterdam Sinfonietta, pochodzący z Berlina muzyk grający na elektronicznych instrumentach - Robert Lippok, a także perkusiści z Parco della Musica w Rzymie, brazylijski perkusista Mauro Refosco i słynny skrzypek Daniel Hope, który występuje w pierwszym utworze, Petricor.
Einaudi jest autorem projektu graficznego okładki albumu – rysunku przedstawiającego różnorodne symbole i obrazy, które stanowią odzwierciedlenie zawartości muzycznej albumu. „Jeżeli to nie jest muzyka, to jest to mapa myśli: coś wyraźnego i odrębnego, czasem zazębiającego się ze sobą: punkty, linie, kształty, fragmenty trwającego wewnętrznego przypływu”.
Einaudi skomponował muzykę do ponad 20 filmów, w tym takich jak „Shane Meadows”, „This Is England” i jego telewizyjne kontynuacje „This Is England ‘86” (za który otrzymał nominację do BAFTA), „This Is England ‘88”, oraz kolejny „This Is England ‘90”, w którym pojawi się między innymi muzyka z albumu „Elements”. Einaudi napisał także muzykę do nominowanego do Oscara filmu „Untouchables” (Nietykalni), jak i do telewizyjnej serii Ricky Gervaisa „Derek”.
Einaudi występował w wypełnionych po brzegi najbardziej prestiżowych salach świata; ostatnio w wyprzedanych salach w Pekinie, w Operze w Sydney i w Blenheim Palace w Wielkiej Brytanii. Jego muzyka była klasyfikowana jako minimalistyczna, klasyczna, ambient i nowoczesna, ale w rzeczywistości wymyka się ona łatwym etykietom. Einaudi najlepiej to podsumowuje: „W mojej muzyce można odnaleźć elementy klasyczne, ale ja zawsze byłem otwarty na przeróżne wpływy, z jakimi się zetknąłem, od muzyki afrykańskiej i ludowej po rock”.
„Bezdyskusyjny król klasyczno - popowego crossoveru” – The Times.
„Bardzo płodny muzyczny mariaż prostoty z głębią” – Scotsman.
„Jeden z najbardziej popularnych pianistów i kompozytorów współczesnych” – Classic FM.
„Przypomina zespół Radiohead bez śpiewaków: fortepianowe medytacje z delikatnym towarzyszeniem elektroniki” – Record Collector.
Lista utworów:
1. Peticor
2. Night
3. Drop
4. Four Dimensions
5. Elements
6. Whirling Winds
7. Twice
8. ABC
9. Numbers
10. Mountain
11. Logos
12. Song For Gavin

Płyta Elements dostępna będzie 16 października 2015 (data premiery w Polsce).
Aby śledzić najnowsze wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. O zmianach poinformujemy wysyłając wiadomość na podany adres e-mail, a także opublikujemy je na stronie "Aktualności".
Płytę można zasugerować znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Żeby dowiedzieć się jaka jest cena płyty kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płyta Elements jest do dostania tutaj. Wszystkie sklepy można znaleźć na liście "Gdzie kupić?" usytuowanej po prawej stronie.
Aby przeglądać bieżące materiały należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Aby to zrobić należy wskazać konkretną ocenę w skali 1-5, a następnie zaakceptować wybór kliknięciem. Swój głos mogą oddać jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty Elements nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Ludovico Einaudi jest twórcą płyty. Lista płyt wyprodukowanych przez tego artystę znajduje się utaj.
W tym celu należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę" dostępny nad polem "Informacje". Zgłaszać można między innymi nieaktualne daty, zmiany opisów, zwiastunów, okładek i plakatów.
16 października 2015, piątek
Komentarze