Lora Szafran - Lora Szafran śpiewa piosenki Ewy Demarczyk(2023) | Inne |
„Lora Szafran Ewa Demarczyk Inspiracje”
Lora Szafran odnalazła własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe i przygotowała we współpracy z Miłoszem Wośko dziesięć utworów na płytę "Lora Szafran Ewa Demarczyk Inspiracje".
Trzeba mieć dużo odwagi i głęboką świadomość twórczą, żeby mierzyć się z legendą. Albo, żeby legendę potraktować jako inspirację i odnaleźć własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe.
Tę drugą ścieżkę wybrała Lora Szafran przygotowując we współpracy z Miłoszem Wośko utwory na płytę "Lora Szafran Ewa Demarczyk Inspiracje"
Nie ma wątpliwości, że Ewa Demarczyk i jej pierwsze wykonania pięćdziesiąt i więcej lat temu kompozycji, między innymi, Zygmunta Koniecznego do tekstów Tuwima, Baczyńskiego, czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej obrosły legendą i traktowane są przez wielu, jak świętość. Szczególnie, że pomysł, aby łączyć poezję z muzyką był w tamtym czasie nowatorski i kontrowersyjny.
Lora Szafran, wspierana przez Miłosza Wośko, postanowiła znane od lat utwory potraktować współcześnie, bez historycznych obciążeń, odczytując sławne bardziej i mniej z wykonań Ewy Demarczyk piosenki zdecydowanie po swojemu. Znajdując w nich własną refleksję i emocje kompletnie inne, niż jej poprzedniczka.
Sześć, spośród dziesięciu tytułów wybranych przez Lorę Szafran, skomponował Zygmunt Konieczny, człowiek-legenda krakowskiego środowiska artystycznego. Artystka rozmawiała z kompozytorem o swoim pomyśle na tę płytę na długo przed wejściem do studia.
Bezsprzeczny jest wkład w powstały materiał Miłosza Wośko, a to już trzecia płyta, przy której Lora Szafran pracuje z tym wszechstronnym pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Po długich rozmowach i ustaleniach z Lorą, która wybrała utwory, wymyśliła, jak chce je interpretować i co osiągnąć, Miłosz przygotował instrumentację i aranżację, wybrał muzyków i pokierował zespołem, sam zagrał na fortepianie i wreszcie nagrał w studiu wszystkie wokale Lory.
Ewa Demarczyk była aktorką. Lora Szafran jest wokalistką jazzową. Słuchając krążka "Lora Szafran Ewa Demarczyk Inspiracje" łatwo zauważyć, że interpretacje Lory Szafran są bardziej stonowane, jak gdyby dojrzalsze, a w efekcie bardziej intymne, niż wykonania Demarczyk.
Lora Szafran zaprosiła do nagrania płyty dwoje gości – saksofonistę Henryka Miśkiewicza (którego słyszymy w „Tomaszowie” i piosence „Groszki i róże”) oraz śpiewającą Agę Zaryan (z którą panie zaśpiewały w duecie „Grande Valse Brillante”). Ta ostatnia powiedziała o Szafran: "U Lory najważniejsze są szczerość i bycie sobą. Taka jest Lora Artystka i Lora Człowiek!" Słychać to w każdej piosence na tej płycie!
Partnerzy wydania płyty: Krosno Miasto Szkła, Stoart, Zaiks.
Tracklista:
1. Tomaszów
muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Julian Tuwim
2. Pocałunki
muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Maria Pawlikowska - Jasnorzewska
3. Skrzypek Hercowicz
muzyka: Andrzej Zarycki, słowa: Osip Mandelshtam, tłum.: Wiktor Woroszylski
4. Taki pejzaż
muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Andrzej Szmidt
5. Jaki śmieszny jesteś
muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Wincenty Faber
6. Na moście w Avignon
muzyka: Andrzej Zarycki, słowa: Krzysztof Kamil Baczyński
7. Rebeka
muzyka: Zygmunt Białostocki, słowa: Andrzej Włast
8. Groszki i róże
muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Henryk Rostworowski, Juliusz Kasper
9. Grande Valse Brillante
muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Julian Tuwim
10. Ostatnie tango
muzyka: Doloire Emile, słowa: Foucher Armand Leon Marie, tłum.: Stanisław Ratold