Lech Makowiecki - Niepodległa(2018) | Country |
Album "Niepodległa" to zbiór autorskich ballad i pieśni ukazujących – w chronologicznej kolejności – wybrane wydarzenia ze stulecia naszego dochodzenia do Wolności. Niezwykle emocjonalna, wypełniona nostalgią klęsk i euforią zwycięstw płyta niesie również nadzieję na lepszą przyszłość. To także zaproszenie do realnego świata... Odważysz się tam wejść?
Album "Niepodległa" – to śpiewana lekcja historii stulecia odradzania się Rzeczypospolitej. "Rok 966" przypomina największe polskie Wiktorie. Właściwym prologiem krążka jest "Hymn... " traktujący o naszym wspólnym domu – Polsce.
Poetycko-rockowy "Dziki i Swobodny" – to emanacja tęsknoty Polaków za Wolnością. Marsz "Honor i Gniew" (Marszałkowi i Legionom) jest już pieśnią czynu zbrojnego. Rustykalna ballada "Ech, wojenko" opisuje dramat matek, żon i córek poległych żołnierzy. I kontrastuje z ułańskim "Ostatnim Zayazdem".
Traumatyczne "Katyń" i "Wołyń" są hołdem dla polskich ofiar ludobójstwa. "Ostatni żywy człowiek" – to agonalne przebłyski świadomości umierającego z braku tlenu marynarza z zatopionego okrętu ORP "Orzeł".
"Klasztor" jest swoistym "déjà vu" walk pod Monte Cassino. Podobnie jak senny koszmar powstania warszawskiego – "44".
"Marsz Najemnika" dedykuję "wyzwolicielom" z Armii Czerwonej i katom "wyklętych": "Roja", "Inki", "Pileckiego". Biało-czerwone "Szachy" przywołują świat rozgrywek "Solidarności" z esbekami, zakończony emigracją wewnętrzną ("Mój dom... ").
"Modlitwa" wieszczy posmoleńskie przebudzenie Narodu, a deklaracja: "Zostaję!" zamyka płytę.
Zapraszam w przeszłość! Lech Makowiecki
Lista utworów:
1. Rok 966
2. Hymn o domu
3. Dziki i swobodny
4. Honor i gniew
5. Ech, wojenko...
6. Ostatni Zayazd
7. Katyń 1940
8. Ostatni żywy człowiek
9. Wołyń 1943
10. Klasztor
11. Czterdziesty czwarty
12. Marsz najemnika
13. Ostatni nabój
14. Inka
15. Ballada o rtm. Pileckim
16. Szachy
17. Mój dom, mój świat
18. Modlitwa
19. Zostaję!