poniedziałek, 23 grudnia

Oznaczenie treści
 

Kwartet Śląski - Polskie Kwintety Fortepianowe

(2024)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Kwartet Śląski - Polskie Kwintety Fortepianowe

Data premiery

piątek
22.03.2024
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

Sześcioro kompozytorów. Siedem kwintetów. Czterech pianistów. Jeden kwartet.Najnowszy, dwupłytowy album Kwartetu Śląskiego zawiera kompozycje Aleksandra Lasonia, Krzysztofa Meyera, Zbigniewa Bargielskiego, Bettiny Skrzypczak i Bartosza Witkowskiego. Kwartetowi towarzyszą pianiści: Eugeniusz Knapik, Piotr Sałajczyk, Zygmunt Krazue i Tymoteusz Bies.



Aleksander Lasoń należy do tzw. pokolenia stalowowolskiego, które weszło przebojem w świat muzyki, prezentując swe dzieła podczas festiwalu Młodzi Muzycy Młodemu Miastu, organizowanego w Stalowej Woli w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Był to czas zmęczenia „terrorem awangardy”, poszukiwania w muzyce ekspresji, piękna i prawdy wewnętrznej. Lasoń obrał drogę realizacji tych ideałów poprzez podjęcie tradycji muzyki absolutnej – czystej, pozbawionej programowych treści ideowych. Katalog jego dzieł to przede wszystkim symfonika, gatunki koncertujące oraz kameralistyka. Stworzył w nich świat muzyczny jedyny w swym rodzaju, oparty na kontraście wigoru i kontemplacji, pełen intonacji quasi-ludowych i orientalnych.



Krzysztof Meyer – kompozytor, pianista, kameralista (m.in. członek zespołu MW2), pedagog, pisarz. Jego droga twórcza odzwierciedla przemiany stylów muzycznych XX i XXI wieku: od awangardowych, sonorystycznych początków, po indywidualną odnowę języków tradycji. Bogata twórczość Meyera obejmuje całe spektrum gatunków: opery, pieśni, symfonie (w tym symfonie-kantaty), koncerty, gatunki kameralne (z naciskiem na kwartety smyczkowe) i solowe. Poetyka Meyera łączy aspekty konstruktywistyczne (zwłaszcza różnego rodzaju symetrie) z emocjonalnymi. Te ostatnie dotyczą także całościowej koncepcji formy, która – tak jak u Witolda Lutosławskiego – powinna uwzględniać psychologię słuchania, tworząc narrację („akcję muzyczną”) niepozostawiającą słuchacza obojętnym.



Zygmunt Krauze – kompozytor, pianista i pedagog; założyciel zespołu Warsztat Muzyczny; doradca muzyczny IRCAM-u; profesor kompozycji na kilku uniwersytetach amerykańskich, europejskich i azjatyckich – stworzył mikrokosmos dźwiękowy będący wypadkową francuskiej elegancji, słowiańskiej żarliwości i dalekowschodniej powściągliwości. Jednym z kluczy do jego stylu jest malarstwo Władysława Strzemińskiego, a pierwszym owocem tej fascynacji – Pięć kompozycji unistycznych (1963) na fortepian.



Zbigniew Bargielski łączy w swej muzyce różne nurty i stylistyki XX wieku, nie stroniąc przy tym od nawiązań do muzyki wcześniejszej. Polistylistyka? Owszem, ale z ważnym zastrzeżeniem: za fasadą różnorodności kryje się u niego jakaś narracyjna zasada (do pewnego stopnia) jednocząca zróżnicowaną powierzchnię muzyki. W muzyce Bargielskiego, oprócz cech szkoły polskiej, zaznacza się także francuski dystans estetyczny (być może ślad studiów u Nadii Boulanger) oraz paradoksalnie z nim powiązana ekspresyjność. Muzyka kameralna jest ważnym rozdziałem jego twórczości.



Bettina Skrzypczak po ukończeniu studiów z zakresu teorii muzyki i kompozycji  w Poznaniu kontynuowała edukację w Szwajcarii, gdzie mieszka i wykłada na Uniwersytecie w Lucernie. Kompozytorka tak przedstawia główne idee swojej twórczości: „Z pewną nostalgią spoglądam na epoki przeszłe, w których myśliciele, naukowcy i artyści mieli bardziej uniwersalny sposób patrzenia na świat i jego rozumienia. Dla mnie również komponowanie jest czymś więcej niż fascynacją światem dźwięków, a każdy utwór zawiera jakąś szerszą refleksję.”



Bartosz Witkowski studia kompozytorskie ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Eugeniusza Knapika. Jest laureatem m.in. Konkursu Kompozytorskiego im.  Tadeusza Ochlewskiego  (I  nagroda, 2021), a także Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (wyróżnienie, 2022) i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego (wyróżnienie, 2022). Swój styl określa jako eklektyczny: świat form i środków muzyki dawniejszej łączy się w nim z osiągnięciami kolorystycznymi różnych szkół muzyki nowej. Mimo sięgania po poetykę ironii głębszy nurt muzyki Witkowskiego jest czysto ekspresyjny, „romantyczny”.



Tracklista:



CD 1:

czas całkowity: (53:31)



Aleksander Lasoń (ur. 1951)

Muzyka kameralna nr 1 „Stalowowolska” na fortepian i kwartet smyczkowy (12:30)

1. I (6:30)

2. II (6:00)



Krzysztof Meyer (ur. 1943)

Kwintet fortepianowy op. 76 (1990–1991) (40:09)

3. Maestoso – Più mosso – Tempo I (10:44)

4. Misterioso (attacca) (13:50)

5. Inquieto (4:29)

6. Adagio – Presto – Tempo I (11:04)



Zygmunt Krauze (ur. 1938)

7. Kwintet fortepianowy (1993) (15:51)



CD 2:

czas całkowity: (66:19)



Zbigniew Bargielski (ur. 1937)

1. Schizofonia na kwartet smyczkowy i fortepian (2012)  (19:32)



Aleksander Lasoń

Ananda na fortepian i kwartet smyczkowy* (2020–2021) (18:14)

2. Vedana: Tranquillo. Ma poco più espressivo (7:03)

3. Vinnana: Espressivo e mistico (5:26)

4. Nibbana: Deciso con energia (5:44)



Bettina Skrzypczak (ur. 1963)

5.Kwintet fortepianowy* (2021) (14:13)



Bartosz Witkowski (ur. 1998)

6. Kwintet fortepianowy Pejzaż z Harendy* (2023) (14:18)



* Światowa premiera fonograficzna




Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy płyta Polskie Kwintety Fortepianowe ukaże się?

Płyta ma być wydana 22 marca 2024 (premiera w Polsce). Aby zmienić wyświetlaną datę należy kliknąć w odpowiednią flagę. Domyślnie wyświetlany region można zmienić w ustawieniach konta.

W jaki sposób można śledzić raporty o premierze?

Aby śledzić bieżące komunikaty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach wysłane zostaną we wiadomości e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".

Czy istnieje możliwość poinformowania znajomych o płycie?

Płytę zasugerować znajomym można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Za ile zakupię płytę?

Żeby zobaczyć ile trzeba zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

Gdzie nabędę płytę?

Polskie Kwintety Fortepianowe można nabyć tutaj. Z prawej strony znajduje się zakładka "Gdzie kupić?", w której wymienione są sklepy sprzedające ten produkt.

Na jakiej stronie poczytam świeże newsy odnośnie płyty?

Aby sprawdzić nowe raporty należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.

Jak mogę wystawić ocenę dla tej płyty?

Żeby ocenić płytę trzeba wskazać konkretną wartość w skali od 1 do 5, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.

W jaki sposób obliczono ocenę płyty?

Premiera płyty Polskie Kwintety Fortepianowe nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto jest zaangażowany w stworzenie tej płyty?

Kwartet Śląski to twórca płyty. Żeby zobaczyć jakie pozostałe płyty zostały napisane przez tego artystę należy kliknąć utaj albo przejść do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę autora.

Jaka wytwórnia wydaje tę płytę?

Za wypuszczenie płyty odpowiada firma Universal. Żeby zobaczyć jakie inne płyty zostały wydane przez tę firmę należy skorzystać z ego odnośnika lub udać się do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę wydawcy.

Zauważyłem na stronie niepoprawne informacje. W jaki sposób mogę to zgłosić?

Żeby zgłosić błąd należy kliknąć tutaj i wysłać wypełniony formularz. W ramach tej funkcji można zgłosić między innymi aktualizację daty, dodać lub zmienić opis, zamieścić zwiastun oraz trailer, czy też przesłać nową okładkę lub plakat.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Kwartet Śląski - Polskie Kwintety Fortepianowe? Kiedy wychodzi Kwartet Śląski - Polskie Kwintety Fortepianowe?
Data wydania płyty zaplanowana została na 22.03.2024. Nowa płyta Kwartet Śląski z 2024 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2024 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Kwartet Śląski - Polskie Kwintety Fortepianowe data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 22 marca 2024, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie