piątek, 19 kwietnia

Oznaczenie treści
 

Krzysztof Jan Rej - Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949

(2024)
Historia

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Krzysztof Jan Rej - Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949

Data premiery

czwartek
22.02.2024
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Historia
Ranking:
1011   2168

Tagi:
[dodaj]
Wydawnictwo:
Odnośniki:
[dodaj]

Po wybuchu II wojny światowej niektórzy kapelani ewangeliccy dostali się do obozów internowania, a następnie oflagów. Kilku zginęło, reszta musiała się ukrywać. Naczelny kapelan po zwolnieniu z internowania pozostał w Warszawie, pozbawiony przez Niemców mieszkania i możliwości wykonywania stałej pracy duszpasterskiej. Wojskowa ewangelicka służba duszpasterska odrodziła się w 1941 roku w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Kapelanem ewangelickim został mianowany ks. Wilhelm Edward Wallner, pełniący w latach 1943–1945 obowiązki naczelnego kapelana. W powstaniu warszawskim zginął ewangelicki kapelan Armii Krajowej, ks. Zygmunt Kuźwa. Z dniem 1 maja 1945 roku nastąpiła zmiana na stanowisku naczelnego kapelana Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Został nim ks. dr Andrzej Wantuła, który piastował tę funkcję do końca listopada 1947 roku, przekazując ją swemu następcy, z powodu osobistej decyzji powrotu do Polski. Obowiązki jego przejął ks. Władysław Fierla.Z wyjątkiem ks. dr. A. Wantuły, który powrócił do kraju, wszyscy kapelani ewangeliccy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po zakończeniu wojny wstąpili do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia (PKPR), kończąc służbę kapelanów w 1949 roku i osiedlając się w krajach zachodnich. Towarzyszyli oni jako duszpasterze emigrującym współwyznawcom – byłym żołnierzom i cywilnym uchodźcom polskim, tworząc wspólnie zręby poszczególnych parafii i Kościoła na obczyźnie. Oprócz działalności ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego i losów kapelanów wojskowych PSZ na Zachodzie, niniejsza publikacja ukazuje także złożone problemy mniejszości wyznaniowej walczącej o wolność Ojczyzny, jak również stającej w obliczu demobilizacji i emigracji.Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Na kiedy została ustalona premiera książki Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949?

Książka Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949 ma zadebiutować 22 lutego 2024 (data wydania w Polsce). Daty z innych regionów można wyświetlić wybierając odpowiednią flagę. Wyświetlanie domyślnego regionu można skonfigurować korzystając z opcji "Ustawienia serwisu" dostępnej pod zakładką "Moje konto".

Chcę otrzymywać bieżące doniesienia o zmianach dotyczących książki. W jaki sposób tego dokonać?

Aby otrzymywać komunikaty o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".

Chcę napisać o książce innym osobom. Jak mogę to zrobić?

Książkę zasugerować znajomym można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Jaką kwotę należy uiścić za książkę?

W celu zobaczenia ile trzeba zarezerwować na książkę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.

Chcę kupić książkę Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949. W którym sklepie jest dostępny do zamówienia ten tytuł?

Książkę można znaleźć tutaj. Więcej sprzedawców znajduje się na liście "Gdzie kupić?".

Na jakiej stronie mogę przeglądnąć bieżące wiadomości odnośnie książki Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949?

W celu obejrzenia najświeższych informacji należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.

Chcę zaproponować ocenę. W jaki sposób mogę tego dokonać?

Aby to zrobić należy wybrać należytą ocenę, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.

Jakim sposobem obliczona została nota książki?

Premiera książki Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949 nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Który literat stworzył tę książkę?

Krzysztof Jan Rej jest autorem książki Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949. Kliknięcie w nazwisko pisarza spowoduje wyświetlenie innych wydawnictw książkowych przez niego napisanych. Z funkcji tej można skorzystać przechodząc do pola "Informacje".

Kto dogląda wydania tej książki?

Książka została wydana przez firmę Borgis. Inne książki wydane przez to wydawnictwo można znaleźć utaj albo kliknąć w jego nazwę zamieszczoną w zakładce "Informacje".

Na stronie prezentowane są pomylone informacje. Gdzie mogę to zgłosić?

Żeby zgłosić poprawkę należy wypełnić formularz znajdujący się tutaj. Poprawiać można nieprecyzyjne daty oraz opisy, a także wnosić o dodanie okładek, odnośników i zwiastunów.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Krzysztof Jan Rej - Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949? Kiedy wychodzi Krzysztof Jan Rej - Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949?
Data wydania książki zaplanowana została na 22.02.2024. Nowa książka Krzysztof Jan Rej z 2024 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2024 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Krzysztof Jan Rej - Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w latach 1939-1949 data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 22 lutego 2024, czwartek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie