Krajka - Krajeczka(2023) | Inne |
Oby dzieci zawsze się uśmiechały ...
Tragiczna i bezwzględna wojna, która toczy się od roku za naszą wschodnią granicą nie może pozostawać bez wpływu na dziejące się u nas wydarzenia artystyczne.
Zespół Krajka powstał jakiś czas temu w Przemyślu, z inicjatywy uczniów gimnazjum z ukraińskim językiem nauczania. Swoją debiutancką płytę nagrali w roku 2015. A że z racji miejsca zamieszkania bliska im jest muzyka z regionu przemyskiego, roztoczańskiego, bojkowskiego i łemkowskiego, powstały dwie kolejne płyty: "Krajka. W domu" (w roku 2017) oraz "Bywajcie zdrowi!" (w roku 2019). W tym czasie młodzi artyści trafili pod opiekę przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce i zakotwiczyli w przemyskim Domu Ukraińskim.
Przygotowując materiał na wspomniane płyty Krajka zaprosiła młodszych kolegów i koleżanki z zespołu Dobryj Czas, aby ci nagrali dwie piosenki dziecięce. Był to efekt natknięcia się w czasie poszukiwania repertuaru na płyty, na kilka ludowych utworów dziecięcych, albo takich, które przez dzieci są chętnie śpiewane.
A potem wybuchła bezsensowna wojna. Wówczas do Krajki odezwał się Piotr Kędziorek, dyrektor Radiowego Centrum Kultury Ludowej, jednej z redakcji Polskiego Radia. Odezwał się z pomysłem i propozycją dziennikarki RCKL, Hanny Szczęśniak nagrania płyty z... ukraińskim repertuarem dziecięcym!
W ten sposób powstał dwupłytowy album, który oddajemy właśnie słuchaczom. Na pierwszej płycie znalazło się siedemnaście ukraińskich piosenek dziecięcych, na drugiej zaś instrumentalne akompaniamenty do jedenastu z nich. W pięknie graficznie opracowanej książeczce można znaleźć teksty wszystkich piosenek w dwu językach: polskim i ukraińskim.
Nagrania powstały w legendarnym Studiu S4 Polskiego Radia im. Jerzego Wasowskiego, a w rejestracji materiału wzięły udział trzy zespoły. Przede wszystkim Krajeczka. To dzieci w wieku lat 6-13 podrosłych tymczasem członków zespołu Krajka, do których dołączyły dzieci z ukraińskich rodzin poszukujących w Polsce schronienia z racji wojny. Oczywiście dzieciom w kilku utworach towarzyszą śpiewacy z zespołu Krajka, także z udziałem dorosłych uchodźców przed wojną. Młodym i starszym wokalistom akompaniuje kapela wirtuoza skrzypiec i rekonstruktora folkloru z Kijowa, Serhija Okhrimchuka, która od roku 2015 współpracuje z zespołem Krajka.
Twórcy i wydawcy wierzą, że album "Krajeczka/Краєчка" będzie znakomitym instrumentem integrującym dzieci polskie z dziećmi uchodźców, które nagle znalazły się z racji działań wojennych w Ukrainie, w obcym sobie, choć przyjaznym środowisku.
Wydawnictwo powstało przy udziale Fundacji Dom Ukraiński w Przemyślu oraz Związku Ukraińców w Polsce, Oddział w Przemyślu.
Nieprzypadkowa jest data premiery tego albumu!
Lista utworów:
CD 1 – piosenki
1. Dajże, Boże / Дай же, Боже (2:22)
2. Zadumała babuseńka / Задумала бабусенька (1:49)
3. Drichman / Дріхман (1:01)
4. Czom u tebe wowcze? / Чом у тебе вовче? (2:06)
5. Sojka / Сойка (2:09)
6. Jak czerwenyj buraczok / Як червений бурачок (2:13)
7. Wesna krasna / Весна красна (1:28)
8. Jaworowi ludy / Яворові люди (0:21)
9. Bandurka / Бандурка (1:59)
10. Żuczok / Жучок (2:27)
11. Roman / Роман (1:21)
12. Zajczyk / Зайчик (1:54)
13. Kazała maty / Казала мати (2:24)
14. Oj ty sołowejku / Ой ти соловейку (1:21)
15. Czyżyk / Чижик (1:43)
16. Narodził się Chrystus (1:58)
17. Nyni Rożdestwo / Нині рождество (2:18)
TT (31:41)
CD 2 – akompaniamenty instrumentalne
1. Dajże, Boże / Дай же, Боже (2:22)
2. Zadumała babuseńka / Задумала бабусенька (1:49)
3. Sojka / Сойка (2:09)
4. Jak czerwenyj buraczok / Як червений бурачок (2:13)
5. Bandurka / Бандурка (1:59)
6. Żuczok / Жучок (2:21)
7. Zajczyk / Зайчик (1:54)
8. Kazała maty / Казала мати (2:24)
9. Czyżyk / Чижик (1:43)
10. Narodził się Chrystus (1:58)
11. Nyni Rożdestwo / Нині рождество (2:18)
TT (23:39)
Płyta ma ukazać się 3 marca 2023 (data premiery w Polsce).
Aby otrzymywać najnowsze komunikaty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.
Tytuł polecić można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej sekcji strony.
W celu dowiedzenia się ile należy zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Płytę można dostać tutaj. Więcej można znaleźć w zakładce "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.
W celu sprawdzenia bieżących komunikatów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Aby tego dokonać trzeba przyporządkować odpowiednią ocenę, a następnie przypieczętować wybór kliknięciem. Jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą zagłosować.
Premiera płyty Krajeczka nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Krajka to twórca płyty. Żeby zobaczyć jakie pozostałe płyty zostały napisane przez tego artystę należy kliknąć utaj albo przejść do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę autora.
Za wypuszczenie płyty odpowiada firma Dressler. Kliknięcie w nazwę wydawcy wyświetli listę innych płyt muzycznych przez niego wydanych. Z funkcji tej można skorzystać w polu "Informacje".
Żeby zgłosić błąd należy uzupełnić formularz znajdujący się tutaj. W ramach tej funkcji można zgłosić między innymi aktualizację daty, dodać lub zmienić opis, zamieścić zwiastun oraz trailer, czy też przesłać nową okładkę lub plakat.
Komentarze