Katarzyna Rajs, Piotr Kępiński - Transkrypcje na dwa fortepiany vol. 2(2021) | Klasyka |
Muzyka baroku, twórczość początku wieku XX i... negro spirituals – ten różnorodny i pozornie niespójny repertuar jednoczy w atrakcyjną całość niepospolita postać Romana Maciejewskiego, twórcy o barwnym życiorysie i wyjątkowej postawie wobec sztuki. Przylgnęło do niego określenie "outsider", którego użył Stefan Szlachtycz w biograficznym filmie o artyście. Istotnie – nie był to kompozytor, którego twórczość wpisywała się w główny nurt stylów, tendencji i mód w muzyce XX wieku, co więcej, jak mało kto przez całe swoje życie pozostawał wrażliwy na podstawowe relacje w stosunku do Boga, Natury, Piękna, Sztuki i przede wszystkim Człowieka. (... )
Maciejewski dając wyraz swemu stosunkowi do muzyki, który zakładał jej wielowątkowość, różnorodność stylistyczną, odmienne przeznaczenie i oddziaływanie, zawsze podkreślał w niej walory piękna, prostotę przekazu, subtelne wzruszenia lub po prostu wrażenia, które wywoływała. Dlatego wkraczając w swych transkrypcjach w twórczość różnych epok, nie posługuje się tylko spektakularnym błyskiem pianistycznej wirtuozerii, wzmocnionej brzmieniem dwóch fortepianów. Raczej ujmuje wysmakowanym konceptem brzmieniowym lub zmyślnym pomysłem fakturalnym. Sztukę pisania transkrypcji rozumie bardziej jako atrakcyjną prezentację stylu i specyfiki języka muzycznego innego twórcy – przybliżenie jego muzyki "przefiltrowanej" przez własną wyobraźnię.
Aleksandra Kłaput-Wiśniewska
Lista utworów:
Roman Maciejewski(1910–1998)
Transkrypcje na dwa fortepiany
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Koncert a-moll BWV 593 według Koncertu a-moll RV 522 Antonia Vivaldiego (11:08)
1. [Allegro] (3:59)
2. Adagio (3:53)
3. Allegro (3:15)
Fritz Kreisler (1875–1962)
4. Liebesleid (3:05)
Georg Friedrich Händel (1685–1759)
Koncert F-dur op. 4 nr 4 (15:16)
5. Allegro (3:57)
6. Andante (7:00)
7. Adagio (1:15)
8. Allegro (3:02)
Nathaniel Dett (1882–1943)
9. Listen to the Lambs (negro spirituals) (2:50)
Enrique Granados (1867–1916)
10. Andaluza (3:45)
Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
11. Melodia Ges-dur op. 16 nr 2(4:14)
12. Deep River (negro spirituals) (3:40)
Franz Liszt (1811–1886)
13. Liebestraum nr 3(4:30)
14. Sometimes I Feel Like a Motherless Child (negro spirituals) (3:41)
15. I Want to Be Ready (negro spirituals) 2 :50
czas całkowity:(56:01)
Muzyki tej będzie można posłuchać 14 maja 2021 (premiera w Polsce).
Aby dostawać najnowsze informacje o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach wysłane zostaną we wiadomości e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Tytuł zasugerować znajomym można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej sekcji strony.
Żeby poznać cenę płyty kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Płyta Transkrypcje na dwa fortepiany vol. 2 jest do zamówienia tutaj. Produkt można znaleźć w sklepach znajdujących się w zakładce "Gdzie kupić?".
Świeże doniesienia można znaleźć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
Aby tego dokonać trzeba nadać odpowiednią ocenę w pięciopunktowej skali, a następnie zaakceptować wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty Transkrypcje na dwa fortepiany vol. 2 nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Twórcą płyty jest Katarzyna Rajs, Piotr Kępiński. Żeby zobaczyć jakie pozostałe płyty zostały napisane przez tego artystę należy kliknąć utaj albo przejść do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę autora.
Płyta została wydana przez firmę Universal. Żeby sprawdzić listę płyt muzycznych tego wydawcy należy przenieść się do zakładki "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.
Żeby zgłosić błąd należy kliknąć tutaj i wysłać wypełniony formularz. W ramach tej funkcji można zgłosić między innymi aktualizację daty, dodać lub zmienić opis, zamieścić zwiastun oraz trailer, czy też przesłać nową okładkę lub plakat.
Komentarze