Kaja i Janusz Prusinowski Kompania - Zima, Wiosna(2023) | Inne |
Grać na ludowych instrumentach i śpiewać w sposób możliwie bliski temu, jak robiło się to dawno, dawno temu, Kaja i Janusz Prusinowscy przez lata uczyli się od wiejskich muzykantów. Dziś sami są mistrzami, z ogromnym - liczonym nagraniami, koncertami i nagrodami - dorobkiem. I równie ogromnym wpływem na wszystkich, którzy pragną, by muzyczna tradycja nigdy nie stała się przeszłością, a była żywą częścią przyszłości.
Dwupłytowy album „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to prawdopodobnie ich najważniejsze dzieło: skierowane do publiczności największej, najwdzięczniejszej i… najmłodszej. No i zrealizowane z udziałem śpiewaków i muzykantów, którzy dorosłość mają jeszcze przed sobą, więc wspólne tworzenie traktują nie jako pracę, a wyłącznie jako pasję. To dzięki nim dawne (bo przecież nie „stare”!) melodie i słowa pulsują fantazją, zabawą i radością.
Mówią Kaja i Janusz Prusinowscy: „Dawno temu nasi pradziadowie nie wiedzieli, że Ziemia to trzecia planeta Układu Słonecznego, a Słońce jest ogromną gwiazdą, wokół której krążą planety, jak miliardy innych planet wokół innych słońc. Zauważali jednak jego wpływ na życie. To ono świeciło i ogrzewało, dawało siłę roślinom, zwierzętom i ludziom. W Polsce przez stulecia, niczym najpiękniejsze kwiaty w słonecznym ogrodzie, wyrastały unikalne tradycje muzyczne i obyczaje, o których chcemy opowiedzieć.”
Najważniejszy jest tu, oczywiście, spontaniczny i radosny śpiew. Ale Kaja i Janusz oraz ich liczni przyjaciele - dorośli i dziecięcy - zaprezentowali też paletę instrumentów lepiej i gorzej znanych, które opisali tak:
W te się dmie lub dmucha: ligawa, szałamaja, klarnety, flety, saksofon, trąbka, gemshorn, fujarka, organki i gliniane ptaszki.
Te mają struny: skrzypce, basetla, kontrabas, lira korbowa, kannel, cymbały, gitara i mandolina.
W te się stuka i uderza: baraban, bębenek obręczowy, werbel, drewniane stukadełka, dzwonki
i dzwoneczki i cymbały.
Te Mają Klawisze I Miech: fisharmonia, harmonia polska i akordeon.
Kaja i Janusz Prusinowscy: „Kolędy mają wiele wariantów i odmian. Można z nich tworzyć kolekcje.O pastuszkach, czyli pastorałki. O aniołach. Kolędy życzące o świecie jak w bajce. Te zimowe, i te wiosenne. Śpiewają je dla Was i grają muzyczne rodziny i przyjaciele, którzy niejeden raz wędrowali od domu do domu jako najprawdziwsi kolędnicy.”
Tę barwną kompanię tworzą wytrawni muzycy znani ze sceny folkowej: Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Maniucha Bikont, Michał Żak, Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski oraz znani twórcy tradycyjni Maria Siwiec i Andrzej Klejzerowicz. Rodzinnego charakteru dodają kolędnicy z rodzin Burdalskich i Koźlakiewiczów.
Na płytach śpiewają i grają:
Muzykancka Kompania Dziecięca: Marysia Niwińska, Hania Prusinowska, Ignaś Koźlakiewicz, Stefan Żak, Gabrysia Burdalska, Adaś Burdalski, Filip Burdalski, Janek Koźlakiewicz, Malva Krysko, Witek Niwiński i Marysia Piszczatowska.
Krasnoludki, czyli najmłodsze dzieci: Frajda Bikont-Maziarz i Berek Bikont-Maziarz.
Kapela: Kaja Prusinowska (kapel mistrzyni), Janusz Prusinowski (kapelmistrz), Mateusz Niwiński , Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski, Michał Żak, Robert Burdalski, Marta Urban-Burdalska i Ewa Koźlakiewicz.
Goście specjalni: Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich (Maria Siwiec, Lena Popińska, Agata Korycka), Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca i Maniucha Bikont.
Współwydawcą albumu jest Biuro „Niepodległa”.
Sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przygotowanie i koncepcja serii: Kaja i Janusz Prusinowscy – Słuchaj Uchem
Płyta ukazuje się w serii „Źródełko”, której pomysłodawczynią jest Hanna Szczęśniak.
Patroni medialni: Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Tracklista:
CD 1: Zima
1. Melodia adwentowa (00:52)
2. W Betlejem przy drodze (02:56)
3. My z tą gwiazdą – oracyjka (00:22)
4. Nad Betlejem jasna gwiazda (02:11)
5. Kiej Maryja wędrowała (03:58)
6. Biała lelija w ogrodzie rozkwita – oracyjka (00:28)
7. Wiwat Pan Jezus! (04:23)
8. W pole pasterze zaśli (03:29)
9. Cieszmy się i pod niebiosy (03:59)
10. Poszedł Józef ścinać lipki (03:43)
11. Kukułeczka zakukała – oracyjka (00:27)
12. A poszła ci była Matuchniczka Boża (04:06)
13. Pójdziemy, bracia, w drogę z wieczora (03:35)
14. Na szczęście, na zdrowie, na ten nowy rok – oracyjka (00:24)
15. Naśród dworu – kolęda dla dziewczyny (03:53)
16. Pszenica i groch – oracyjka (00:24)
17. Co się świeci w nowej sieni (02:56)
18. Pod chmurejkami – kolęda dla chłopca (03:36)
19. Weselcie się ludzie (03:15)
20. Trzej królowie przyjechali – oracyjka (00:36)
21. Poszli byli trzej królowie (02:27)
22. Kaczka pstra (05:23)
23. A koniki kasztanki połamały sanki – oberek zimowy (02:53)
24. Syrba – taniec karnawałowy (04:46)
25. Słuchaj, słuchaj (03:51)
CD 2: Wiosna
1. Bociany (02:16)
2. Alleluja biją dzwony (01:13)
3. Hej, a w tym domku malowane progi (02:33)
4. Zając (01:56)
5. Kogutek (04:05)
6. Papuga (03:59)
7. Złoty Paw (02:29)
8. Chodziła pawa po błocie (03:56)
9. Zielony sad wiśniowy (02:02)
10. Na pierwszy dzień Wielkanocy – oracyjka (00:28)
11. Konopielka (04:56)
12. O Królewnie, smoku i świętym Jerzym (04:41)
13. O, jak wielkie dziwy (02:40)
14. Chrystus zmartwychwstan jest (04:17)
15. Ogróduszek (02:37)
16. Gaik (03:15)
17. Pani gospodyni kluczykami brząka (01:43)
18. Godzina, godzina godzineczką była (02:14)
19. Maczek (04:13)
20. A idum gąski drogum (02:35)
21. Tam, gdzie słoneczko (03:26)
Płyta Zima, Wiosna ma ukazać się 8 grudnia 2023 (premiera w Polsce).
Aby śledzić komunikaty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Zmiany można zobaczyć na stronie "Aktualności" lub otrzymać powiadomienie we wiadomości e-mail.
Premierę można zasugerować poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Aby zobaczyć ile należy odłożyć na płytę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płytę Zima, Wiosna można znaleźć tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" znajdują się wszystkie sklepy, w których można znaleźć ten produkt.
Najświeższe wiadomości można znaleźć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
Aby ocenić płytę należy wyznaczyć wartość w pięciopunktowej skali, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Żeby oddać głos trzeba posiadać konto w serwisie.
Premiera płyty Zima, Wiosna nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Kaja i Janusz Prusinowski Kompania jest autorem płyty Zima, Wiosna. Lista płyt wyprodukowanych przez tego artystę znajduje się utaj.
Wytwórnia Dressler pracuje nad wydaniem płyty. Żeby poznać inne płyty od tego wydawcy należy kliknąć utaj albo kliknąć w jego nazwę w polu "Informacje".
Korektę można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" umieszczonej nad polem "Informacje". Poprawić można nieprawidłowe daty, opisy, okładki oraz dodać nowe trailery.
Komentarze