czwartek, 6 października

Oznaczenie treści
 

Julia Karpeta - Marin Marais & Antoine Forqueray

(2019)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Julia Karpeta - Marin Marais & Antoine Forqueray

Data premiery

piątek
13.09.2019
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

"Urodzony w Paryżu Marin Marais gry na instrumencie uczył się u samego Sainte-Colombe'a, tajniki kompozycji zaś zgłębiał pod kierunkiem Lully'ego. (... )
Utwory Marais'go zarejestrowane na niniejszym nagraniu pochodzą z trzech różnych zbiorów. W każdym przypadku, zgodnie z ówczesną praktyką wykonawczą, o ostatecznym kształcie brzmieniowym zadecydowali sami muzycy, dokonując zarówno wyboru części, jak i obsady partii continuo. Chronologicznie najstarszą z prezentowanych na płycie kompozycji jest Suita w tonacji D-dur zaczerpnięta z trzeciej księgi Pièces de viole (1711). Jej styl można określić jako konserwatywny, pod względem rozwiązań fakturalnych i harmonicznych zakorzeniony w języku muzycznym oper Lully'ego. Także zaproponowany przez wykonawców wybór części stanowi ukłon w stronę tradycji – centralne miejsce zajmuje "klasyczna" czwórka tańców (allemande, courante, sarabande, gigue), uzupełniona przez powolny wstęp (Prélude), figurowaną nieco na włoską modłę Fantaisie, nostalgiczną Plainte, zwiewne Rondeau oraz rozbudowaną Chaconne.
Inaczej muzycy zinterpretowali Suitę a-moll z czwartej księgi Pièces de viole (1717), uwypuklając części o lekkim i rustykalnym charakterze – znalazły się tu taneczne Gavotte i Muzettes oraz skoczna miniatura o sugestywnym tytule La Sautillante, całość otwiera natomiast ekspresyjne i pełne dysonansowych harmonii Prélude. Z kolei w Suicie a-moll z piątej księgi Pièces de viole (1725) zaprezentowane zostały fragmenty o charakterze podniosłym i zarazem melancholijnym. Rozpoczynające kompozycję uroczyste, pełne retorycznych skoków i licznych dysonansów Prélude przywodzi na myśl operowy récit albo podniosłe, funeralne tombeau. Pojawiająca się w dalszej kolejności krótka i zwiewna Allemande la Facile ("łatwa") prowadzi do odznaczającej się szlachetnym patosem Sarabande. Nastrój smutku i zadumy powraca w miniaturze La Mariée ("mężatka"), parze menuetów i w zamykającym utwór Rondeau.
Swoisty kontrapunkt dla subtelnych kompozycji Marais'go stanowią prezentowane na płycie trzy miniatury Forqueraya. Według relacji prawnika i gambisty Huberta le Blanca (lata życia nieznane) ich dynamiczny styl oddawał ekstrawertyczny charakter tego kompozytora. (... )
Pierwszy spośród zarejestrowanych utworów – miniatura La Couperin – stanowi muzyczny portret któregoś z członków słynnej rodziny muzyków. (... ) Żadnych wątpliwości nie ma w przypadku drugiej miniatury La Leclair, która wyraźnie odwołuje się do stylu muzycznego jednego z największych skrzypków francuskich pierwszej połowy XVIII wieku, Jeana-Marie Leclaira (1697–1764), przy okazji także znakomitego tancerza. Trzecia z prezentowanych miniatur, La Buisson, jest najbardziej zagadkowa. Z jednej strony jej forma wprost nawiązuje do stylu monumentalnych, operowych chaconnes, z drugiej zaś kompozytor opatrzył ją trudnym do jednoznacznego zinterpretowania tytułem, który można przetłumaczyć jako "krzew". Czy odnosić się miał do fragmentów zawierających nietypowe rodzaje figuracji, niczym ciernie drażniących ucho ówczesnych słuchaczy, czy też osoby Pierre'a Buissona, szwagra kompozytora, a jednocześnie świadka na ślubie jego syna z Marie Roze Dubois, trudno dziś jednoznacznie określić. " - Marek Nahajowski
Lista utworów:
Marin Marais (1656–1728)
Suite en la mineur (Suita a-moll)
Pièces De Viole, 5e Livre (V Księga), Paris 1725
1. Prélude Le Soligni 1'45
2. Allemande La Facile 1'25
3. Sarabande 2'51
4. La Mariée 1'15
5. Menuet Simple Et Double 1'26
6. Rondeau Moitié Pincé Et Moitié Coup D'archet 2'43
Antoine Forqueray (1672–1745)
7. La Couperin
Pièces De Viole Avec La Basse Continuë, Paris 1747 4'12
Marin Marais
Suite En Ré Majeur (Suita D-Dur)
Pièces De Viole, 3e Livre (III Księga), Paris 1711
8. Prélude 1'16
9. Fantaisie 0'42
10. Allemande 2'16
11. Courante 1'23
12. Sarabande 2'45
13. Gigue 1'00
14. Rondeau 3'18
15. Plainte 3'51
16. Chaconne 2'34
Antoine Forqueray
La Leclair
17. Pièces De Viole Avec La Basse Continuë, Paris 1747 3'46
Marin Marais
Suite En La Mineur (Suita A-Moll)
Pièces De Viole, 4e Livre (IV Księga), Paris 1717
18. Prélude 2'49
19. Gavotte 1'25
20. Caprice 1'00
21. Muzette – 2 E Muzette 2'45
22. La Sautillante Avec Le Double 1'10
Antoine Forqueray
23. Chaconne. La Buisson 5'13
Pièces De Viole Avec La Basse Continuë, Paris 1747
Czas całkowity: 53'32Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy dostępna będzie płyta Marin Marais & Antoine Forqueray?

Muzyki tej będzie można posłuchać 13 września 2019 (data wydania w Polsce). Aby zobaczyć daty z innych regionów należy kliknąć w odpowiednią flagę. Wyświetlanie domyślnego regionu można skonfigurować w "Ustawieniach serwisu".

W jaki sposób można obserwować komunikaty o premierze?

Aby śledzić najświeższe wiadomości o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".

Czy dostępna jest możliwość zasugerowania płyty innym osobom?

Tytuł zasugerować znajomym można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej sekcji strony.

Jak duży wydatek stanowi płyta?

Żeby zobaczyć ile trzeba zapłacić za płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

Chcę kupić płytę Marin Marais & Antoine Forqueray. W którym sklepie można nabyć ten tytuł?

Płyta Marin Marais & Antoine Forqueray jest do dostania tutaj. Z prawej strony znajduje się zakładka "Gdzie kupić?", w której wymienione są sklepy sprzedające ten produkt.

W którym miejscu mogę poczytać bieżące informacje odnośnie płyty Marin Marais & Antoine Forqueray?

Aby sprawdzić najnowsze raporty należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.

Chcę ocenić ten produkt. Jak tego dokonać?

Żeby to zrobić należy zaznaczyć ocenę, a następnie oznaczyć wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.

Jaką metodą podliczono notę płyty?

Premiera płyty Marin Marais & Antoine Forqueray nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Który wykonawca stworzył płytę Marin Marais & Antoine Forqueray?

Julia Karpeta jest twórcą płyty. Żeby sprawdzić listę płyt tego twórcy należy udać się do pola "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.

Jaki wydawca zaangażowany jest w wydanie tej płyty?

Za wypuszczenie płyty odpowiedzialna jest firma Universal. Lista innych płyt tego wydawcy dostępna jest utaj.

Zauważyłem na stronie nieścisłe dane. W jaki sposób mogę to zgłosić?

Aby tego dokonać należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik dostępny jest nad polem "Informacje". Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Julia Karpeta - Marin Marais & Antoine Forqueray? Kiedy wychodzi Julia Karpeta - Marin Marais & Antoine Forqueray?
Data wydania płyty zaplanowana została na 13.09.2019. Nowa płyta Julia Karpeta z 2019 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2019 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Julia Karpeta - Marin Marais & Antoine Forqueray data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 13 września 2019, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie