czwartek, 17 stycznia

Oznaczenie treści
 

Józef Tischner - Dziennik 1944-1949

(2014)
Biografie

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Józef Tischner - Dziennik 1944-1949

Data premiery

środa
24.09.2014
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Biografie
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wydawnictwo:
Odnośniki:
[dodaj]

Józef Tischner – przyszły kapłan, filozof, publicysta i publiczny autorytet – zaczął prowadzić dziennik jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. Trwała wówczas wojna: dwunastoletni chłopiec opisuje więc przechodzący front, akcje partyzantów, nadzieje i niepokoje mieszkańców Podhala. Potem przychodzą lata powojenne: Tischner zaczyna naukę w gimnazjum w Nowym Targu, a w Polsce instaluje się władza komunistyczna. Obdarzony poczuciem humoru i literackim talentem gimnazjalista kreśli w dzienniku sugestywne portrety profesorów i kolegów z bursy, opisuje swoje pierwsze miłości i religijne rozterki, a jednocześnie portretuje ówczesną rzeczywistość: procesy polityczne, walkę nowych władz z Kościołem i dylematy młodych ludzi, rozdartych między chęcią zdobywania wiedzy a kompromisami, jakie są z tym związane. Ostatnie partie dziennika rejestrują dojrzewanie Tischnera do decyzji o wstąpieniu do seminarium. Zapiski urywają się, gdy decyzja zapada.

Na tle dzienników, wspomnień i autobiografii znanych pisarzy czy aktorów Dziennik Tischnera jest na pewno zjawiskiem wyjątkowym. Niezwykle rzadko mamy bowiem okazję podglądnąć wybitnego filozofa w momencie rodzenia się jego filozoficznych aspiracji i pierwszych intuicji. To znakomity obraz pokolenia, które kształciło się w latach powojennych, a zarazem przejmująca opowieść o młodości, dojrzewaniu, buncie i szukaniu odpowiedzi na ważne pytania.

To jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w literaturze faktu!Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Józef Tischner - Dziennik 1944-1949? Kiedy wychodzi Józef Tischner - Dziennik 1944-1949?
Data wydania książki zaplanowana została na 24.09.2014. Nowa książka Józef Tischner z 2014 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2014 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Józef Tischner - Dziennik 1944-1949 data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 24 września 2014, środa
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie