Józef Potocki, Alik Koziełł-Poklewski - Wielki świat, wielka polityka 1940-1951. Korespondencja Józefa Potockiego i Alika Kozieł(2015) | Biografie |
Korespondencja pochodzi z lat 1940-1951 i dotyczy tego okresu. Potockiego i Poklewskiego łączyła przyjaźń, wspólnota poglądów i wyznawanych wartości, oraz pasja, z jaką oddawali się obronie tych wartości. Ich żywiołem była polityka, której byli wytrawnymi komentatorami.
Ich korespondencja jest ciekawym świadectwem historycznym, ważnym dla poznania historii polskiej emigracji, ale też wykraczającym zdecydowanie poza , , sprawę polską” – bo ukazującym całą zachodnią cywilizację, która w momencie wybuchu zimnej wojny staje naprzeciw komunistycznego zagrożenia, widma trzeciej wojny światowej i atomowej apokalipsy.
Potocki i Poklewski dzielą się wieściami o rodzinie i przyjaciołach, z bólem komentują swary polskiej emigracji i z niepokojem nasłuchują wiadomości ze stalinowskiej Polski. Najbardziej jednak gnębi ich pytanie, czy można uratować świat od komunizmu. Uważnie więc obserwują politykę USA i Wielkiej Brytanii, przyglądają się pierwszym próbom jednoczenia się Europy.
Potocki i Poklewski w swoich politycznych opiniach – niezależnie, czy dotyczą one Zachodu, polityków emigracyjnych czy wydarzeń w Polsce – okazują się przenikliwi, niezależni, dalekowzroczni. Dzięki temu, że żyli na przełomie różnych epok – a obok siebie mieli ludzi pamiętających doskonale wiek XIX, których swoimi względami zaszczycali cesarze i arcyksiążęta – czujemy w ich listach koloryt mijającego świata, co wynika też z tego, że obaj dobrze piszą. Z zainteresowaniem czyta się także te fragmenty ich listów, w których piszą oni o swoich lekturach, szczególnie dzieł historycznych. Jednym słowem, korespondencja ta daje czytelnikowi wiele satysfakcji.
Wielkim atutem tej książki są liczne zdjęcia, drzewa genealogiczne oraz bogate przypisy dotyczące autorów i osób, o których piszą, zawierające informacje na ogół nie do znalezienia w encyklopediach i internecie.
Książka wydana zostanie 9 września 2015 (data premiery w Polsce).
Aby otrzymywać raporty o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".
O książce można powiedzieć znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Żeby sprawdzić cenę książki kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Książka Wielki świat, wielka polityka 1940-1951. Korespondencja Józefa Potockiego i Alika Kozieł jest do zamówienia tutaj. Aby zobaczyć więcej sklepów należy przejść do zakładki "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.
W celu przeczytania bieżących wieści należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Żeby tego dokonać trzeba wyznaczyć właściwą ocenę w skali 1-5, a następnie zaznaczyć wybór kliknięciem. Jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą zagłosować.
Premiera książki Wielki świat, wielka polityka 1940-1951. Korespondencja Józefa Potockiego i Alika Kozieł nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Józef Potocki, Alik Koziełł-Poklewski to osoba odpowiedzialna za stworzenie książki. W celu wyświetlenia listy utworów tego autora przejdź do pola "Informacje" i kliknij w jego nazwisko albo kliknij utaj.
Wydawcą jest firma Literackie. Żeby sprawdzić listę książek tego wydawcy należy przenieść się do zakładki "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.
Aby tego dokonać należy wypełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik dostępny jest nad polem "Informacje". Poprawiać można nieprecyzyjne daty oraz opisy, a także wnosić o dodanie okładek, odnośników i zwiastunów.
Komentarze