poniedziałek, 23 listopada

Oznaczenie treści
 

Jan Krenz - Diamentowe batuty

(2020)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Jan Krenz - Diamentowe batuty

Data premiery

piątek
10.07.2020
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Arysta:
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

Jan Krenz Diamentowe Batuty - to album dwupłytowy, pierwszy z serii 12 albumów polskich dyrygentów, laureatów Diamentowej Batuty.
Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Laureatami nagrody są dyrygenci: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk.
Jan Krenz to wybitny polski dyrygent i kompozytor. Jako dyrygent zadebiutował w 1946 w Łodzi. W latach 1947-49 był drugim dyrygentem Państwowej Filharmonii w Poznaniu. W latach 1949-1951 współpracował z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a 1953 został dyrygentem i dyrektorem zespołu i był nim do 1968. Z orkiestrą wielokrotnie występował za granicą – od Związku Radzieckiego po Australię. W latach 1968-73 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Warszawie.
Równocześnie był dyrygentem orkiestry Danmarks Radio w Kopenhadze, współpracował z orkiestrą Yomiuri Nippon Symphony w Tokio. Gościnnie dyrygował we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzycznych, występował między innymi z Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, orkiestrą Filharmonii w Leningradzie, Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie oraz z orkiestrami londyńskimi, a także w Stanach Zjednoczonych (Detroit, Nowy Jork). W latach 1979-82 piastował funkcję Generalmusikdirektor miasta Bonn prowadząc orkiestrę Beethovenhalle. W latach 1983-85 współpracował z Radiem Holenderskim w Hilversum.
Od roku 2005 do 2008 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Interpretacje Jana Krenza, to niezapomniane kreacje artystyczne. Jako kompozytor tworzył muzykę kameralną, wokalną i symfoniczną. Jest również autorem muzyki teatralnej
i filmowej (m. in. Kanał Andrzeja Wajdy, Eroica Andrzeja Munka).
Jan Krenz 14 lipca 2020 roku skończy 94 lata.
Jest laureatem wielu nagród, m. in. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi (1952), Nagrodę Państwową II stopnia (1955), Nagrodę Muzyczną Miasta Katowic (1957), dwukrotnie nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1968 i 1996), Nagrodę Państwową I stopnia (1972), nagrodę "Diamentowa Batuta" z okazji 70-lecia Polskiego Radia (1995), Złoty Medal "Gloria Artis" (2005) oraz liczne międzynarodowe nagrody za nagrania płytowe. Diamentową Batutę otrzymał podczas koncertu 28 stycznia 1995 r. w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Na płycie znajdują się najlepsze wykonania utworów pod jego batutą: koncertowe wykonanie I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z Arturem Rubinstein przy fortepianie, bisowane, premierowe wykonanieLivre pour orchestreWitolda Lutosławskiego podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej – Warszawska Jesień́ 1969, koncertowe wykonanie I Koncertu fortepianowego d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa z solistą Witoldem Małcużyńskim oraz Symfonia "Pożegnalna" Josepha Haydna.
Dodatkowym atutem wydawnictwa jest obszerny, dwujęzyczny booklet zawierający słowo wstępne do albumu napisane przez Małgorzatę Małaszko, dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia i autorki serii Diamentowych Batut, zdjęcia Jana Krenza z różnych okresów twórczości oraz wnikliwy tekst Grzegorza Michalskiego o twórczości maestro i utworach zamieszczonych na płycie.
To wyjątkowe wydawnictwo zostało przygotowane specjalnie z okazji 95 - lecia Polskiego Radia. W tym roku jest planowane wydanie drugiego albumu poświęconego kolejnemu dyrygentowi Janowi Rachoniowi. Kolejne albumyz laureatami Diamentowej Batuty będą ukazywać się dwa razy w roku aż do 100 - lecia Polskiego Radia.
Lista utworów:
Diamentowe buty / Jan Krenz
CD 1
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
1. Allegro maestoso
2. Romance. Larghetto
3. Rondo. Vivace
Artur Rubinstein – fortepian
Jan Krenz – dyrygent
Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (WOSPR) w Katowicach
Nagranie powstało 24 lutego 1960 r. w Radiowym Domu Muzyki w Katowicach
Witold Lutosławski (1913 – 1994)
Livre pour orchestre
Jan Krenz – dyrygent / conductor
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie
Nagranie powstało 20 września 1969 r. w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej - Warszawska Jesień 1969
CD 2
Johannes Brahms (1833 – 1897)
I Koncert fortepianowy d-moll op. 15
1. Maestoso
2. Adagio
3. Rondo: Allegro non troppo
Witold Małcużyński – fortepian
Jan Krenz– dyrygent
Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia /WOSPR/ w Katowicach
Nagranie powstało 14 czerwca 1968 r. w Radiowym Domu Muzyki w Katowicach
Joseph Haydn (1732 – 1809)
Symfonia nr 45 fis-moll "Pożegnalna"
1. Allegro assai
2. Adagio
3. Minuet
4. Finale
Jan Krenz – dyrygent / conductor
Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie
Nagranie powstało 10 grudnia 1982 r. w Państwowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w KrakowieKomentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

W jakim terminie będzie można posłuchać płyty Diamentowe batuty?

Płyta Diamentowe batuty będzie debiutowała 10 lipca 2020 (data premiery w Polsce). Aby sprawdzić inne daty należy kliknąć w odpowiednią flagę. Domyślnie pokazywany region można zmienić w ustawieniach konta.

W jaki sposób można obserwować najświeższe doniesienia o premierze?

Aby śledzić aktualne doniesienia o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach wysłane zostaną we wiadomości e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".

Chcę powiedzieć o płycie znajomym. Jak mogę to zrobić?

O płycie można napisać znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

W jakiej cenie mogę nabyć płytę?

W celu sprawdzenia ile trzeba zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

Gdzie dostanę płytę Diamentowe batuty?

Diamentowe batuty można kupić tutaj. Sklepy sprzedające ten produkt znajdują się po prawej stronie.

Jakie są świeże wiadomości dotyczące płyty?

Aby poczytać nowe wiadomości należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.

Jak mogę zaproponować ocenę dla tego produktu?

Aby tego dokonać trzeba wybrać właściwą ocenę od 1 do 5, a następnie przypieczętować wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.

Jak podliczona została nota płyty?

Premiera płyty Diamentowe batuty nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto dba o stworzenie tej płyty?

Jan Krenz jest twórcą płyty. Pozostałe płyty nagrane przez tego artystę można znaleźć utaj lub też klikając w jego nazwę znajdującą się w polu "Informacje".

Który wydawca ma w planach wypuszczenie tej płyty?

Wytwórnia Dressler pracuje nad wydaniem płyty. W celu wyświetlenia listy płyt tego wydawcy kliknij w jego nazwę lub kliknij utaj.

Na tej stronie prezentowane są nieprecyzyjne informacje. Gdzie mogę to zgłosić?

Aby to zrobić należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik umieszczony jest nad polem "Informacje". Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Jan Krenz - Diamentowe batuty? Kiedy wychodzi Jan Krenz - Diamentowe batuty?
Data wydania płyty zaplanowana została na 10.07.2020. Nowa płyta Jan Krenz z 2020 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2020 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Jan Krenz - Diamentowe batuty data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 10 lipca 2020, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie