Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń - Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu(2015) | Nauka |
Książka „Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu“ to kolejne dzieło tandemu autorskiego – reportera Grzegorza Górnego i fotografa Janusza Rosikonia – z serii poszukiwań niezwykłych zjawisk religijnych. Poprzednie ich prace („Świadkowie Tajemnicy“ o relikwiach Chrystusowych, „Dowody Tajemnicy“ o fenomenach nadprzyrodzonych oraz „Tajemnice Graala“ o Kielichu z Ostatniej Wieczerzy) cieszyły się olbrzymią popularnością wśród czytelników.
Tym razem autorzy wyruszyli do Meksyku, by zobaczyć najczęściej odwiedzane sanktuarium na świecie (20 mln pielgrzymów rocznie) i opowiedzieć dzieje jednego z najbardziej niezwykłych wizerunków – obrazu Matki Bożej z Guadalupe, a zarazem opisać historię powstania w Ameryce Łacińskiej nowej cywilizacji, będącej mieszaniną elementów indiańskich i europejskich.
Przede wszystkim jednak autorzy skoncentrowali się na spotkaniach z naukowcami z różnych dziedzin – historykami, archeologami, chemikami, matematykami, astronomami czy optykami – którzy prowadzili badania naukowe nad obrazem z Guadalupe. Przyniosły one wiele niespodziewanych efektów, a ich wyniki okazują się niewytłumaczalne w świetle dotychczasowej wiedzy naukowej.
Książka w popularnej formie opowiada o zjawiskach sytuujących się na przecięciu kilku dziedzin: historii, religii i nauki. Dzięki bogato ilustrowanej szacie (ok. 300 kolorowych zdjęć) czytelnik może nie tylko przeczytać o różnych niezwykłych elementach egzotycznej rzeczywistości, ale zobaczyć ją na własne oczy w rozmaitych ujęciach.
Komentarze