Gidon Kremer - Preghiera(2017) | Klasyka |
Album pełen jest współzależności, a jego koncepcja jest przejrzysta i zrozumiała. Ani Gidon Kremer, ani żaden z jego muzycznych kompanów nie przywiązuje wagi do wirtuozerskich popisów. Zależy im na odkryciu prawd i dotarciu do przekazu, który ukryty jest w muzyce. “Według mnie – tłumaczy Kremer - bycie artystą zawsze wiąże się z powołaniem”. Po czym dodaje: “Nie chciałbym, żeby zabrzmiało to pretensjonalnie, ponieważ to nie ja jestem w tym wszystkim ważny. To muzyka jest źródłem, z której czerpię energię. Ja tylko próbuję przekazać tę energię słuchaczom. Czynię to za pomocą nut, wykonując dany repertuar, dzięki muzykom, których wybieram. Szukam takich, z którymi będę mógł swobodnie konwersować w języku muzyki”.
Kremer znalazł właściwych instrumentalistów w osobach Daniila Trifonova oraz Giedrė'a Dirvanauskaitė'a. Wszystkich trzech artystów łączy głęboka przyjaźń.
Dla Trifonova jest to kolejny rozdział w dyskografii, który muzyk dedykuje wybitnemu pianiście i kompozytorowi, swojego idolowi – Rachmaninowowi. Oddaje również pokłon swojemu przyjacielowi i mentorowi – Gidonowi Kremerowi. Dirvanauskaitė to z kolei uznany wiolonczelista, który świetnie czuje się w świecie muzyki kameralnej, Występował razem z Kremerem już wiele razy, między innymi w roli pierwszego wiolonczelisty zespołu Kremerata Baltica.
Oba tria fortepianowe Rachmaninowa opatrzone są przydomkiem "Elegiaque" (żałobny). Są to mroczne, pełne pasji dzieła skomponowane pod wyraźnym wpływem Czajkowskiego. Pierwsze z nich to krótki utwór, który charakteryzuje typowa dla Słowian sentymentalność. Drugie, to osobiste upamiętnienie Czajkowskiego, które z jednej strony celebruje jego życie i twórczość, z drugiej zaś - opłakuje śmierć. Specjalnym bonusem na płycie jest utwór „Preghiera” (Modlitwa), poruszająca transkrypcja słynnego tematu z II Koncertu Fortepianowego Rachmaninowa na fortepian i skrzypce, autorem której jest Fritz Kreisler.
Grając Rachmaninowa na żywo, trio spotkało się z wielkim uznaniem:
“Kremer nie chciał być za wszelką cenę modny. W zamian, niczym Czechow, odnajdywał inspirację w rozmaitych zawiłościach. Trifonov wniósł koncentrację i dzikość, a Dirvanauskaite dodał frenetyczną, uduchowioną ekspresję. To był koncert życia!” – LA Times.
Lista utworów:
1. Sergei Rachmaninov / Fritz Kreisler - Preghiera
2. Sergei Rachmaninoff - Trio elegiaque_No_2_Op_9 - I Moderato
3. Sergei Rachmaninoff - Trio elegiaque_No_2_Op_9 - II Quasi variazione
4. Sergei Rachmaninoff - Trio elegiaque_No_2_Op_9 - III Allegro risolut
5. Sergei Rachmaninoff - Trio elegiague_No_1
Płyta Preghiera ma ukazać się 24 lutego 2017 (data wydania w Polsce).
Aby być informowanym na bieżąco o aktualizacjach należy dodać płytę do listy "Moje premiery". W tym celu kliknij w opcję "Obserwuj premierę" dostępną na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Tytuł zarekomendować można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej sekcji strony.
Żeby sprawdzić cenę płyty kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płyta jest do znalezienia tutaj. Lista sklepów sprzedających ten produkt umieszczona jest na liście "Gdzie kupić?".
Aby poczytać najświeższe komunikaty należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Aby ocenić płytę należy nadać odpowiednią wartość od 1 do 5, a następnie zatwierdzić wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty Preghiera nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Gidon Kremer jest autorem płyty. Żeby sprawdzić listę płyt tego twórcy należy udać się do pola "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.
Aby to zrobić należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik dostępny jest nad polem "Informacje". Zgłaszać można błędne daty premiery, opisy, okładki lub plakaty oraz zwiastuny.
Komentarze