Funkastik Riddim Band, Sławomir Gołaszewski - Dziady inwokacje(2019) | Reggae |
Reggae z duchami. "Dziady" Mickiewicza w zupełnie nowym wydaniu.
"Kto z Was pragnie, kto z Was łaknie?" – to cytat z "Dziadów" Adama Mickiewicza, ale także fragment tekstu z płyty reggae "Dziady inwokacje", bazującej na dziele poety. Słowiańskie święto duchów pokazywało, jak mocno nasi przodkowie byli związani ze światem pozagrobowym. Celem rytuału było zaproszenie wszystkich duchów do wspólnej zabawy, wieczerzy, muzykowania oraz odpuszczenie grzechów.
Projekt muzyczny "Dziady inwokacje" przypomina o tym pradawnym obyczaju. Połączyliśmy elementy dwóch zupełnie odmiennych kultur "poezję Adama Mickiewicza z roots reggae, czyli korzenną muzyką jamajską. Potraktowaliśmy to jako próbę odprawienia starego rytuału na nowo. Ponadto, jest to ciekawy eksperyment, gdyż wcześniej nie przedstawiano narodowych tekstów w stylistyce reggae" mówi Piotr Strembicki, współautor projektu, producent i realizator dźwięku oraz lider zespołu Funkastik Riddim Band.
Pomysł na przedstawienie tekstów dramatu narodowego poety w konwencji reggae nie był przypadkowy. Pierwowzór projektu narodził się w głowie prekursora i popularyzatora tego gatunku w Polsce, śp. Sławka Gołaszewskiego, nazywanego również ojcem polskiego reggae. Polski filozof kultury, muzyk i dziennikarz jest także autorem książek "Reggae-Rastafari" oraz "Regementarz-Antologia".
"Pierwsze podejście do tematu Sławek zrobił podczas jednej ze swoich audycji. Jej fragment znaleźliśmy w 2011 roku w trakcie prowadzenia porządków w jego archiwach muzycznych. Na amatorskim nagraniu Sławek czytał tekst "Dziadów" Adama Mickiewicza pod dość wariacki podkład muzyczny. Na pytanie o to, co było powodem do takiego nietypowego nagrania, odpowiedział, że chciał przedstawić tekst wieszcza w konwencji Slam'n'Sound (podgatunek reggae polegający na śpiewaniu poezji do podkładu muzycznego – red. ). Postanowiłem zaproponować, abyśmy zrobili to porządnie" mówi Piotr Strembicki.
Pod koniec 2012 roku rozpoczęły się pierwsze prace przy nagraniach partii wokalnych, a pozostałe instrumenty zostały zarejestrowane w 2018 roku. Obrzęd opisany przez Mickiewicza muzycy ujęli w pięciu częściach: "Prologu", "Wezwaniu duchów lekkich", "Wezwaniu duchów pośrednich", "Wezwaniu duchów ciężkich", "Epilogu". Do każdej z nich zostały dobrane odrębne kompozycje muzyczne.
W projekcie "Dziady inwokacje", oprócz Gołaszewskiego i Strembickiego, udział wzięli Funkastik Riddim Band (Bartek Szemis, Paweł Żukowski, Leszek Zbroziński, Sławek Pawlak) oraz goście: Krzysztof Ostas, Jerzy i Jonasz Słomiński, Jerzy Mazzoll i Wojciech Konikiewicz. Produkcją dźwięku zajęli się Jarosław Książek i Piotr Strembicki w Double Kick Studio.
Płyta jest dedykowana polskim muzykom, którzy zmarli w ciągu ostatnich dwóch lat.
Płyty tej będzie można posłuchać 8 lutego 2019 (data wydania w Polsce).
Aby śledzić bieżące wiadomości o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na stronie "Aktualności" zostaną opublikowane zmiany, które zaszły w obserwowanych premierach, a powiadomienie zostanie wysłane we wiadomości e-mail.
Można to uczynić klikając przycisk "Lubię to!" lub ysyłając e-mail do znajomych. Obydwie te opcje znajdują się na pasku w górnej części strony.
Żeby zobaczyć cenę płyty kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płytę można nabyć tutaj. Produkt można znaleźć w sklepach znajdujących się w zakładce "Gdzie kupić?".
W celu zobaczenia najświeższych wieści należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Aby ocenić płytę należy nadać odpowiednią wartość w skali 1-5, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty Dziady inwokacje nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Autorem jest Funkastik Riddim Band, Sławomir Gołaszewski. Kliknij utaj albo w nazwę artysty, aby wyświetlić inne płyty przez niego nagrane.
Płyta ma być wypuszczona przez RockersPro. Aby zobaczyć listę płyt wydanych przez tego wydawcę kliknij w jego nazwę lub kliknij utaj.
Żeby zgłosić błąd należy kliknąć tutaj i wysłać wypełniony formularz. Zgłaszać można między innymi nieaktualne daty, zmiany opisów, zwiastunów, okładek i plakatów.
Komentarze