Franciszek Michna - Poprawiny(2015) | Sztuka |
„Poprawiny” – Narodowy dramat muzyczny autorstwa Franciszka Michny już swoim tytułem nawiązuje do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i przypomina „Wesele” atmosferą pesymizmu, beznadziei.
Rzecz się dzieje w Polskiej Ziemi,
Gdzie Lud nie ma już Nadziei,
Gdzie Lud wyzbył się już Marzeń,
Bo za czyny Los go karze…
Franciszek Michna na dwustu pięćdziesięciu stronach rozlicza się z Polską postsolidarnościową, konfrontując ideały przyświecające tej narodowej rewolucji z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku ze współczesnością. Podobnie, jak Wyspiański, pokazuje dewaluację tamtych ideałów.
Przecież miało być inaczej,
Nie tak żeśmy wymarzyli.
Bóg jedyny wiedzieć raczy,
Czemu żeśmy to spieprzyli…
Dziś, gdy Kraj mój widzę,
Za niego się wstydzę!
– mówi już na początku Prezes, dyrektor teatru, w którym dzieje się akcja „Poprawin”. Teatr jest symbolem Polski. Aktorzy podzieleni są na lewicę, centrum i prawicę. Pod przewodnictwem dyrektorów, zmieniających się w rytm partyjnych wyborów, próbują stworzyć spektakle, którymi porwą tłumy. Każde przedstawienie staje się okazją do obnażania polskich słabości, wypominania błędów czy wręcz zdrad, popełnionych przez dawnych przywódców rewolucji.
Nas zdradziła w Magdalence Naszych wrogów armia cała,
A można było wziąć więcej
-Władza na bruku leżała!
Potem był sejm kontraktowy,
Przepychanki, zmiany znaków,
Stare stołki, nowe głowy,
Szukanie w teczkach łajdaków.
W końcu nasi się dorwali,
Jak te świnie do koryta!
Co też oni wyczyniali -Jakbym Kodeks Karny czytał!
Rozpieprzyli cały związek,
Każdy władzy chciał i kasy!
No i to był ten zalążek,
Który w końcu wkurzył masy!
Ja już na to nie czekałem,
Miałem dość tej „słusznej racji” -Legitymację oddałem,
Zrażony do demokracji.
Takimi słowami dyrektor teatru opisuje przemiany w Polsce w 1989 roku. Opisuje je przyjacielowi – aktorowi, który po latach emigracji wrócił do Ojczyzny i chce wesprzeć teatr swoim talentem.
W sztuce Franciszka Michny dostaje się wszystkim: byłym przywódcom Solidarności, liderom prawicy, lewicy i centrum, Kościołowi, a nawet władzom Polski międzywojennej. Michna krytykuje też zmianę obyczajowości i brak ideałów w społeczeństwie, które zostały zastąpione chciwością i konsumeryzmem.
Książka Poprawiny ma być dostępna 30 kwietnia 2015 (data wydania w Polsce).
Aby otrzymywać bieżące doniesienia o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach wysłane zostaną we wiadomości e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Można to uczynić klikając przycisk "Lubię to!" lub ysyłając e-mail do znajomych. Obydwie te opcje znajdują się na pasku w górnej części strony.
W celu zobaczenia ile należy zapłacić za książkę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Książkę można znaleźć tutaj. Sklepy sprzedające ten produkt znajdują się po prawej stronie.
Bieżące wiadomości można przeglądać w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
Żeby ocenić książkę trzeba zaznaczyć należytą wartość od 1 do 5, a następnie zaznaczyć wybór kliknięciem. Tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oddać swój głos.
Premiera książki Poprawiny dostała u nas ocenę 5.0 na 5 możliwych na bazie 1 głosu naszego użytkownika. Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika. Użytkownicy mogą wyrazić swoje oczekiwania oceniając tytuł jeszcze przed jego premierą. Przyznaną ocenę można dowolnie modyfikować wybierając inną wartość w polu "Ocena". Pozwala to na zmianę wystawionej wcześniej noty po bliższym zapoznaniu się z danym tytułem.
Franciszek Michna to osoba odpowiedzialna za napisanie książki. Żeby poznać inne utwory od tego autora należy kliknąć utaj albo kliknąć w jego nazwisko w zakładce "Informacje".
Książka zostanie wydana przez firmę Psychoskok. Kliknij utaj albo w nazwę firmy, żeby wyświetlić inne książki przez nią wydane.
Żeby zgłosić błąd należy kliknąć tutaj i wysłać wypełniony formularz. Zgłosić można niepoprawne daty wydania, opisy, zwiastuny oraz obrazki.
Komentarze