Eleni - Statek do Pireusu(2019) | Pop |
2-płytowy album Eleni zawiera dwadzieścia trzy piosenki skomponowane przez Kostasa Dzokasa. Utwory te prezentują obszerne spektrum twórczych rozwiązań w ramach stylów popularnych. Niezależnie jednak od typowych cech charakteryzujących te nurty, dominuje w nich w mniejszym lub większym stopniu idiom muzyki greckiej. Niekiedy jest on tylko sugerowany specyficznym instrumentarium kojarzonym z Helladą ("Nie warto smutnym być" i "Nie chcę narzekać na swój los"), często bywa łączony z wzorcami piosenki popularnej ("Statek do Pireusu", "Pogodny czas", "Jestem z wami", "Fantazja", "Słońce", "Mokre święto", "Życie w rytmie zorby", "Miłość nieodgadniona", "Leci manna z nieba", "To dobry dzień", "Śpiewa cały świat", "Ballada Śródziemnomorska", "Mój hymn", "Buzuki dźwięk"), ale odwołuje się także wręcz do folkloru greckiego ("Prawo do marzeń", "Wymarzony toast", "Kropelki wina", "Nie ukrywam że", "Tyle wspólnych dróg", "Tawerna", "Karnawałowa noc").
Wspomniane instrumentarium, wykorzystane we wszystkich kompozycjach, to buzuki, gitary, akordeon, instrumenty klawiszowe, gitara basowa, perkusja i greckie instrumenty perkusyjne. Obok nich pojawiają się też chórki, chóry i klarnet. Oczywiście najważniejszą rolę wśród instrumentów pełni głos Eleni, która - w zależności od stylistycznych potrzeb – wykonuje partie wokalne różnymi środkami technik śpiewu. W efekcie, część utworów interpretowana jest artykulacją wymaganą do kształtowania kantyleny, inna część podporządkowana jest wzorcom frazowania piosenki popularnej, a jeszcze inna, odpowiada kanonom przyjętym wobec wokalistyki bliskiej orientalnym wymogom.
Szczególną funkcję pełni tu grecki instrument ludowy- buzuki. To ono prowadzi dialog z Eleni – głównie w typowej dla muzyki etnicznej zasadzie call & response (zawołanie i odpowiedź) – inicjuje wstępy, improwizuje bądź interpretuje fragmenty instrumentalne i wypełnia zakończenia. Trzeba dodać, że grający na nim Janis Sinanis zachwyca swoją wirtuozowską grą. Wspólnie z Eleni tworzy mistrzowski duet. Akordeon, to następny, istotny instrument w prezentowanych piosenkach. Dodaje im specyficznego kolorytu w akompaniamentach, a niekiedy przejmuje nawet rolę buzuki w konstruowaniu kontrapunktów melodycznych, doskonale wpasowując się w grecką sonorystykę i ekspresję. Z kolei, sekcja rytmiczna (gitary, gitara basowa, perkusja i instrumenty perkusyjne), motor napędowy całego albumu, stanowi solidną bazę pulsacyjną i ma wobec konkretnych utworów - trafnie zaaranżowane przebiegi rytmiczne.
W sumie album Eleni jest propozycją z niebanalnymi melodiami, z przesłaniami zróżnicowanymi stylistycznie i z interpretacjami znamionującymi maestrię wykonawczą.
Lista utworów:
CD 1
1. Statek do Pireusu (muz. Kostas Dzokas, sł. Andrzej Sikorowski)
2. Pogodny czas (muz. Kostas Dzokas, sł. Lech Konopiński)
3. Jestem z wami (muz. Kostas Dzokas, sł. Andrzej Kuryło)
4. Prawo do marzeń (muz. Kostas. Dzokas, sł. Andrzej Sikorowski)
5. Fantazja (muz. Kostas Dzokas, sł. Kostas Dzokas)
6. Słońce (muz. Kostas Dzokas, sł. Jacek Bukowski)
7. Wymarzony toast (muz. Kostas Dzokas, sł. Andrzej Sikorowski)
8. Nie warto smutnym być (muz. Kostas Dzokas, sł. Jacek Bukowski)
9. Kropelki wina (muz. Kostas Dzokas, sł. Kostas Dzokas)
10. Mokre święto (muz. K. Dzokas, sł. Andrzej Sikorowski)
11. Życie w rytmie Zorby (muz. Kostas Dzokas, sł. Andrzej Sikorowski)
12. Nie chcę narzekac na swój los (muz. Kostas Dzokas, sł. Kostas Dzokas)
CD 2
13. Miłość nieodgadniona (muz. Kostas Dzokas, sł. Kostas Dzokas)
14. Nie ukrywam że (muz. Kostas Dzokas, sł. Kostas Dzokas)
15. Leci manna z nieba (muz. Kostas Dzokas, sł. Andrzej Sikorowski)
16. Tyle wspólnych dróg (muz. Kostas Dzokas, sł. Lech Konopiński)
17. Tawerna (muz. Kostas Dzokas, sł. Kostas Dzokas)
18. To dobry dzień (muz. Kostas Dzokas, sł. Jacek Bukowski)
19. Karnawałowa noc (muz. Kostas Dzokas, sł. Kostas Dzokas)
20. Śpiewa cały świat (muz. Kostas Dzokas, sł. Lech Konopiński)
21. Ballada śródziemnomorska (muz. Kostas Dzokas, sł. Kostas Dzokas)
22. Mój hymn (muz. Kostas Dzokas, sł. Andrzej Kuryło)
23. Buzuki dźwięk (muz. Kostas, sł. K. Dzokas)
Płyty tej będzie można posłuchać 24 maja 2019 (data wydania w Polsce).
Aby otrzymywać najświeższe wiadomości o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
O płycie można napisać znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Płyta Statek do Pireusu jest do dostania tutaj. Wszystkie sklepy sprzedające ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?".
Aby przeglądnąć nowe komunikaty należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Aby tego dokonać trzeba wybrać konkretną ocenę w skali od 1 do 5, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oddać swój głos.
Premiera płyty Statek do Pireusu nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Twórcą jest Eleni. Aby zobaczyć listę płyt, do których muzykę napisał ten artysta kliknij w jego nazwę w polu "Informacje" lub kliknij utaj.
Za wypuszczenie płyty odpowiedzialna jest firma Warner Music. Lista płyt wydanych przez tę firmę znajduje się utaj.
Żeby zgłosić poprawkę należy wypełnić formularz umieszczony tutaj. Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.
Komentarze